Rośliny jednoroczne

Rośliny jednoroczne

6 komentarzy

Rośliny jednoroczne stanowią grupę roślin ozdobnych, zaliczanych do roślin zielnych, które tym się różnią od bylin, czy też dwuletnich, że cały cykl ich rozwoju przebiega przez jeden sezon wegetacyjny, a co oznacza, że potrzebują one więcej uwagi i naszego zaangażowania, aby zdołały przez ten krótki okres ukazać swoje piękniejsze oblicze.

Grupa roślin jednorocznych jest zróżnicowana pod wieloma względami, między innymi takim, że jedne wymagają cieplejszych warunków i dłuższego okresu wegetacyjnego (rozsady) bądź nie (z siewu wprost na miejsca stałe). W jednym sezonie, muszą zakwitnąć, wydać owoce, a po dojrzeniu nasion, niezależnie od warunków klimatycznych obumierają.

Wymagają stanowisk raczej słonecznych, podłoża piaszczysto-gliniastego i średnio wilgotnego, ogólnie nie wykazują wzmożonej podatności na szkodniki i choroby tak, więc nie ma z nimi większych problemów w uprawie i stanowią znakomite uzupełnienie pustych miejsc w ogrodzie. Powszechnie stosowane w ogrodach przydomowych, jak również na działkach, niezastąpione w obsadzaniu pojemników, balkonów, tarasów, szeroko stosowane do urządzania terenów zieleni, wiele z gatunków, dodatkowo wykazuje właściwości lecznicze (np. nagietek lekarski) jak również nadaje się na kwiat cięty (aster chiński, lwia paszcza, nagietek lekarski) utrzymując trwałość nawet do 10 dni. Miłośnicy zimowych kompozycji kwiatowych, znajdą w tej grupie wiele ciekawych gatunków, które doskonale nadają się do suszenia kwiatów (suchlin, kocanka, zatrwiany).

Rośliny jednoroczne wysiewane na miejsca stałe charakteryzują się łatwiejszą i tańszą uprawą, co uwarunkowane jest tym, że wysiewamy je wprost do gruntu, bez konieczności czasochłonnych zabiegów, jakie są niezbędne przy roślinach jednorocznych uprawianych z rozsady. Przy tej grupie jednorocznych szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednio przygotowane podłoże, gdyż ono stanowi podstawę sukcesu w ich uprawie. Pulchność, gruzełkowatość, wilgotność, ciepło, brak chwastów, to cechy dobrze przygotowanego podłoża. Pamiętajmy, że chwasty stanowią konkurencję dla roślin ozdobnych, pobierają z większą siłą wodę i składniki pokarmowe z gleby, tak więc, zubożają ją, a jak wspomniałem wcześniej, podłoże to podstawa skutecznej uprawy tych roślin. Większość przedstawicieli tej grupy ma umiarkowane wymagania, najbardziej tolerują podłoże o odczynie obojętnym i zasobne w próchnicę, przedstawiciele obszarów górzystych, skalistych natomiast lekko alkaliczne. Nawożenie zazwyczaj przedsiewnie ze względu na krótki okres wegetacji, przy czym gatunki charakteryzujące dużą masą zieloną wymagają dodatkowo zasilania pogłównego. Nasiona wysiewamy rzędowo (gniazdowo lub punktowo), na głębokość 3-4 krotnej średnicy nasion, od razu na rabaty, bądź zagony. Pamiętajmy, że rozstawa uwarunkowana jest od wysokości, pokroju roślin. Kiełkowanie jest zróżnicowane i średnio proces ten trwa od jednego do trzech tygodni. Gdy już wykiełkują, wówczas należy dokonać tzw. przerywania, pozostawiając je pojedynczo w rzędach w rzędach, w rozstawie 3 cm a nawet 35 cm i więcej (słoneczniki -60x50). Wysiane nasiona winny być starannie przykryte i uciśnięte oraz zapewnione odpowiednią wilgotność. Okres siewu jest zróżnicowany, dla poszczególnych gatunków i trwa od kwietnia, do pierwszej dekady maja. Przy sprzyjających warunkach, gdy ziemia uzyska temperaturę 6-10 *C, nasiona gatunków odporniejszych na wiosenne przymrozki można wysiewać już marcu, a niektóre nawet jesienią (eszolcja, chabry, maki), co zapewni wcześniejsze kwitnienie. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się przede wszystkim do odchwaszczania, spulchniania podłoża, podlewania, nawożenia, usuwania przekwitłych kwiatów, gdy jest to konieczne podpierania i zabezpieczania roślin przed złamaniem oraz zwracaniem uwagi na ich zdrowotność, aby w odpowiednim momencie zadziałać, aby włożona praca nie poszła na marne. Najczęstsze choroby to antraknoza, szara pleśń, zgnilizna korzeni i podstawy pędów, rdza, mączniaki, jak również choroby wirusowe, a szkodniki to: mszyce, śmietki, zmieniki, ślimaki.

Najpopularniejsze gatunki:

Łubin - roślina jednoroczna

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

              

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    bardzo fajny artykuł

  2. Dodał: ogrodnik, Tytuł: ogrodnik absolw TTZ

    czytam to co piszecie i powiem wam to co z mojej obserwcji zauważyliśmy z mężem. Skończyliśmy technikum terenów zieleni w Radzyminie(swietna szkoła - jeszcze przed 'rozebraniem') i poszliśmy na studia ogrodnicze. Jestesmy inż ogrodnictwa (już nie było kasy aby dalej) i zaczęlismy pracowac tzw urzadzac ogrody. Uwierzcie mi lepiej opłacany jest hydraulik czy płytkarz nie mający szkoły niż ty co masz mnóstwo roślin po pl i łacinie w jednym paluszku. Taka jest rzeczywistość, niektórzy juz zaczynają na to patrzeć inaczej ale nadal co elektryk powie to jest coś....... POWODZENIA ale żeby zarobić na zimę trzeba robić 2 prace na raz

  3. Dodał: woszii, Tytuł: uczen ak (absolwent)

    Co prawda to prawda-jednak rośliny są chyba JEDYNYM wyzwaniem w tym kierunku... no chyba że zapamiętanie zalet piasku na podłoże lub dosłownie paru materiałów z których się robi np oczko wodne sprawia problemy to co innego:) Jednak rośliny to jedyny koszmar w tym wszystkim wg mnie więc jeśli ktoś się interesuje zielenią to bez problemu da radę:) pozdrawiam

  4. Dodał: sebaa, Tytuł: architektura

    Zgadzam się z uczeń ak architektura jest strasznie pogmatwana

  5. Dodał: lalalalal, Tytuł: hahaaha nabita trocheee

    tez tu weszłam bo jestem a Ak ;) tylko ze z lublina.... ale nie jest tak strasznie ;d;d

  6. Dodał: uczen ak, Tytuł: architektura krajobrazu

    ludzie nie idzcie na ak bo zginiecie. ak to zło!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie