Słoneczniki ozdobne słoneczne kwiaty

Słoneczniki ozdobne słoneczne kwiaty

1 komentarzy

 

Słoneczniki są radosnymi kwiatami, które uwielbiają bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. Występują w bardzo wielu odmianach i mogą osiągać od 10cm do paru metrów wysokości. Jeśli posiejemy je w odpowiednim czasie mogą przynieść ogrodowi witalność oraz nasiona do jedzenia lub dla ptaków.

Historia i charakterystyka

Dowodem pochodzenia słonecznika z Ameryki może być też to, że udowodniono, iż już 2600 lat p.n.e. udomowiono go w Meksyku, a 300 lat później na północ od niego. Wiele rdzennych mieszkańców Ameryki traktowało słoneczniki jako symbol boga słońca, w tym Aztekowie, Otomi i Inkowie. Pierwszym europejczykiem, który zobaczył słonecznik był Francisco Pizarro, który w Peru ujrzał roślinę czczoną przez tubylców jako bóg słońca. Złote obrazy kwiatów, jak i nasiona, zostały przywiezione do Europy w XVI w. do Hiszpanii. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Hiszpanie chcieli na początku zniszczyć uprawy słonecznika ze względu na związek z religią. W XVIII w. olej wytwarzany ze słonecznika stał się szczególnie popularny na terenie całej Europy, a szczególnie członkom kościoła prawosławnego, gdyż był jednym z nielicznych olejów, który nie był zakazany w czasie Wielkiego Postu.

Słoneczniki rodzimie pochodzą z terenów Ameryki, lecz ich liczne odmiany zostały przystosowane do uprawy w Europie. Mogą posiadać bardzo duże kwiatostany(do 30 cm), które są umieszczone na wysokiej łodydze (nawet 3 m). W środku kwiatu mogą znajdować się kwiatostany, a w nich nasiona. Określenie „słonecznik” używane jest też często w stosunku do wszystkich roślin z rodzaju Helliantus, z których większość jest jednoroczna, ale jest też wiele wieloletnich. To co zazwyczaj nazywa się u roślin kwiatem, u słoneczników nazywa się po prostu głową z licznymi płatkami o kolorach żółtych, kasztanowych, pomarańczowych i innych.  W centrum głowy znajdują się nasiona, które są jadalne, z wyjątkiem ich zewnętrznej powłoki. Wytwarza się z nich oleje spożywcze, kremy i paliwa.

słoneczniki

Uprawa

1.    W dowolnym sklepie ogrodniczym wybieramy odmianę słonecznika, które chcemy posiać. Ilość miejsca w ogrodzie powinna decydować o tym jaką odmianę wybierzemy.
2.    Zapoznajemy się z informacjami na temat uprawy umieszczonymi na paczce. Najczęściej zawierają na odwrocie kolorowe obrazki , przedstawiające te informację. Termin uprawy może różnić się od regionu, w którym będziemy je siać.
3.    Dowiadujemy się terminu ostatnich wiosennych przymrozków, w regionie w którym chcemy posiać słoneczniki.
4.    Siejemy nasiona w odstępach kilku dni, zaczynając od ostatnich przymrozków. W tym celu należy zostawić trochę miejsca na kolejne siewy. Nasiona siejemy przeważnie w odstępach 15-20cm na głębokości około 3cm.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: karolina, Tytuł: słonecznik

    poczytalam poczytalam i dalej nie wiem czy jak wsieje slonecznik na ziemi kwasnej...bo taka u mnie wystepuje, to czy mi wyjdzie? mam nasiona i szkoda by bylo je zmarnowac

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: