Ptaki w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie

3 komentarzy

Nie ma przyjemniejszej muzyki niż poranny śpiew ptaków w ogrodzie. Stanowi on najprzyjemniejszą pobudkę. Niewątpliwie jest to „muzyka relaksacyjna”.

Kto śpiewa?

Najczęstszymi gośćmi w naszych ogrodach są sikorki, wróble, kruki oraz gawrony. Spotkać można, także drozdy, szpaki czy kowalika oraz wiele innych ptaków.

Dlaczego ptaki odwiedzają nasz ogród?

Ptaki zapraszają się do nas w goście, ponieważ odpowiada im bogactwo naszych ogrodów. Lubią poskubać owoce, warzywa, rośliny oraz zjeść jakiegoś owada czy robaka. W rosnących w ogrodzie warzywach czy owocach na brak szkodników nie można narzekać.  Zwierzętom odpowiada, także panujący spokój. Ogród służy nam głównie do odpoczynku, gdy wykonujemy w nim prace ogrodnicze to na ogół nie używamy przy tym żadnych elektrycznych urządzeń. Wyjątek stanowi koszenie trawy czy przycinanie gałęzi piłą elektryczną. Ptaki doceniają ten spokój i dlatego chętnie odwiedzają nasze ogrody. Pomimo tego, że przeszkadza im pracująca kosiarka, to bardzo lubią pobiegać po skoszonej trawie w poszukiwaniu pożywienia.

Warto, także zauważyć, szczególnie jeżeli chodzi o miasto, że ogródki działkowe to jedno z niewielu miejsc, w których ptaki mogą spokojnie funkcjonować.

Co zrobić, żeby odwiedzały nas zawsze?

Pozwólmy ptakom zakładać gniazda na drzewach znajdujących się w naszych ogrodach, może nie koniecznie na tych  owocowych, ale na przykład na lipie czy brzozie.  W większości przypadków wracają one do starych gniazd.

Jeżeli chcemy móc  patrzeć na młode pisklęta to warto poza zachęcaniem ptaków do zakładania  gniazd umieścić na działce, także budki lęgowe.

Poza tym bardzo ważne jest dokarmianie zwierząt w zimie.  Dlatego warto ustawić w ogrodzie karmniki dla ptaków i to nie tylko na zimę, ale na cały rok. Takie ptasie mieszkanko powinno chronić zarówno mieszkańca jak i  przygotowany dla niego pokarm przed deszczem oraz chłodem.  Natomiast latem stanowić schronienie przed zbyt dużym upałem.

Zimą najlepszym pokarmem dla ptaków są nasiona bogate w tłuszcze, takie jak na przykład nasiona słonecznika.  Z nasion korzystają głównie małe ptaki.  Gołąb czy wrona chętnie zjedzą  jeszcze suchą bułkę lub chleb, a sikorka będzie wdzięczna za kawałek słoniny. Latem dbamy o to, aby ptaki odwiedzające  karmnik zawsze mogły  napić się  wody.

Musimy pamiętać, że pomoc okazywana zwierzętom szczególnie w mroźne i upalne dni nie może być chwilowa, lecz musi trwać cały czas dopóki pogoda się nie polepszy. 

Ptaki ucieszą się, także gdy posadzimy w ogrodzie ostokrzewy, berberysy,  morwę czy czarny bez, a także jarzębinę oraz kalinę. Smakować będzie im, także głóg czy jeżyna, a owoce ostrokrzewu należą do ich przysmaku.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Sylwester, Tytuł: Ptaki w ogrodzie

    Zachęcam do obejrzenia unikatowych domków dla ptaków i domków z karmnikiem autorstwa Doroty Nowak. Są pomalowane w naturalne kolory i wzory do tego klasyczna, ale ciekawa forma. Stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu dodatkowo użyteczną. Bardzo ważne są wykonane ręcznie w Polsce! Serdecznie pozdrawiam

  2. Dodał: Leszek, Tytuł: brak ptaków

    Prawdopodobnie pojawił się jakiś drapieżnik (kot,kuna,sowa) i już ! Trzeba się zasadzić i poobserwować teren w ciszy i w bezruchu(dość trudne)i z lornetką. Powodzenia w łowach...

  3. Dodał: ewa543, Tytuł: brak ptakow

    Nie widze ani slysze ptakow w moinm ogrodzie gdzies od 2 tygodni.Bylo ich zatrzesienie jeszcze do niedawna.Co sie moglo stac?Bardzo mnie to niepokoi.Co moze byc tego przyczyna?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: