Ptaki w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie

3 komentarzy

Karmniki dla ptaków

Karmnik może być duży, albo mały. Przy czym z dużego skorzystają wszystkie ptaki zarówno mały wróbelek jak i duży gołąb.

Poza tym ptasie mieszkanie powinno chronić ptaki przed drapieżnikami, czyli przede wszystkim kotami oraz chronić  ptasi pokarm przed deszczem a ptaki przed chłodem, deszczem i upałem.

Należy, również zadbać o czystość w karmniku, usuwając z niego regularnie ptasie odchody i uprzątając porozrzucany czy popsuty pokarm.  Dbanie o czystość pozwoli uniknąć chorób, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ptaków jak i dla obcujących z nimi ludzi.

Ptaki w ogrodzie

Ptakom zagrażają

Największym zagrożeniem dla ptaków w naszym ogrodzie są koty i norki.

Kot

Mistrz kamuflażu zaskakuje swoją ofiarę niespodziewanie. Bardzo cierpliwie i czasami dość długo czeka na dogodny do ataku moment. Lubi małe ptaszki.  Poluje często dla zabawy, wyraża się w ten sposób jego instynkt myśliwego. Nie można go tego oduczyć. Ja odkąd przeszkodziłam dachowcowi w polowaniu jestem z nim w konflikcie, „fuka” na mnie i żadnym smakołykiem nie mogę go przeprosić.
Koty atakują ptaki, jak i inne swoje ofiary w miejscach i czasie, w których są one bardzo mało czujne lub zupełnie pozbawione czujności.  Czekają na nie w pobliżu miejsca, w którym stawiamy ptaszkom wodę, leżą  niewidoczne w trawie, skradają się z za drzewa.  Polują, również blisko karmników.  Złapany ptaszek na ogół ginie w męczarni. Aby zapobiec takiej przykrej sytuacji, trzeba maksymalnie ograniczyć dostęp kota do ptaków. Służy temu między innymi ustawienie wyżej wody dla ptaków oraz zawieszenie w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu karmnika, do którego koty, również chętnie zaglądają. Ważne jest, również żeby kot nie miał się za czym skryć na przykład za drzewem przygotowanym na zimę do kominka czy za ławką, na której siadamy.

Norka

Zwierze to gustuje w ptakach, które mają gniazda tuż nad ziemią lub na ziemi. Poluje szczególnie na młode ptaszki.

Ptak przyjaciel ogrodu i ogrodnika

Ptaki odwdzięczają nam się za możliwość korzystania z bogactw naszego ogrodu.  Zjadają szkodniki, które zagrażają uprawianym przez nas roślinom. Żywią się między innymi motylami oraz larwami i jajami owadów, które wygrzebują na przykład z kory drzew. Poza tym zjadają, także ślimaki czy pająki.

Z ptaków owadożernych w naszych ogrodach najczęściej spotykamy: szpaki, kowaliki, sikorki oraz drozdy.

Istnieją, także ptaki roślinożerne, które jedzą głównie młode pędy roślin, owoce drzew owocowych czy nasionka, zmniejszając tym samym nasze plony. Jednak te ptaki działają, też na naszą korzyść żywiąc się na przykład nasionami chwastów i zjadając co jakiś czas jakiegoś robaka.

Ptakom dziękujemy

Czasami jest tak, że nie odpowiada nam ptasie towarzystwo. Wtedy można spróbować  zwierzęta odstraszyć. Służą do tego między innymi: płyty CD wieszane na gałęziach drzew czy odtwarzanie z kasety odgłosów ptaków drapieżnych. Na przykład sokołów. Można także wieszać na gałęziach drzew  wycięte z kartonu sylwetki ptaków drapieżnych w rzeczywistych ich wymiarach.

Prędzej czy później ptaki przyzwyczajają się do metody odstraszania i nie reagują na nią, dlatego warto co jakiś czas ją zmieniać.

Ale czy ptaki, aż tak bardzo przeszkadzają nam w ogrodzie, żeby trzeba było je odstraszać, przecież nie są bardziej uciążliwe niż życie w centrum miasta przy ruchliwej ulicy.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Sylwester, Tytuł: Ptaki w ogrodzie

    Zachęcam do obejrzenia unikatowych domków dla ptaków i domków z karmnikiem autorstwa Doroty Nowak. Są pomalowane w naturalne kolory i wzory do tego klasyczna, ale ciekawa forma. Stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu dodatkowo użyteczną. Bardzo ważne są wykonane ręcznie w Polsce! Serdecznie pozdrawiam

  2. Dodał: Leszek, Tytuł: brak ptaków

    Prawdopodobnie pojawił się jakiś drapieżnik (kot,kuna,sowa) i już ! Trzeba się zasadzić i poobserwować teren w ciszy i w bezruchu(dość trudne)i z lornetką. Powodzenia w łowach...

  3. Dodał: ewa543, Tytuł: brak ptakow

    Nie widze ani slysze ptakow w moinm ogrodzie gdzies od 2 tygodni.Bylo ich zatrzesienie jeszcze do niedawna.Co sie moglo stac?Bardzo mnie to niepokoi.Co moze byc tego przyczyna?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: