Rośliny lecznicze w ogrodzie

Rośliny lecznicze w ogrodzie

2 komentarzy

Rośliny lecznicze stanowią część roślin występujących w przyrodzie. Zawierają substancje, które wykazują dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Ludzie od dawien dawna gromadzili wiedzę z zakresu właściwości leczniczych roślin, która przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Można stwierdzić, że lecznicze właściwości roślin znane są już od czasów prehistorycznych. Na świecie zidentyfikowano tysiące gatunków roślin, które wykorzystywane są w leczeniu ludzi zarówno na płaszczyźnie medycyny jak i ziołolecznictwa. Wydawałoby się, że w dobie XXI wieku fitoterapia nie będzie odgrywała znaczącej roli. Sytuacja jest całkowicie odmienna, możemy zaobserwować tendencję wzrostową w zakresie wykorzystania roślin w leczeniu stanów chorobowych. Mimo wszechobecnych coraz nowocześniejszych antybiotyków wielu ludzi korzysta z fitoterapii. W aptekach i nie tylko, mamy bardzo szeroką gamę leków bazujących na składnikach roślinnych.

Przede wszystkim wykorzystywane są w leczeniu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, moczowym, układem krążenia, problemami wątroby, zmian skórnych. Stosowane medykamentów roślinnych niejednokrotnie zapobiega pojawieniu się zmian chorobowych, a w przypadku ich zaistnienia, skutecznie są eliminowane. Trzeba pamiętać, że w minionych epokach nie znano antybiotyków i innych leków, będących osiągnięciem współczesnej medycyny,   a jednak dobrze sobie radzono w lecznictwie. Oczywistym jest, że w zdecydowanej większości produkowanie leków na bazie roślin leczniczych musimy pozostawić specjalistom, jednak w niektórych przypadkach możemy sami się tego podjąć. Zrobienie maści, wywaru, naparu wcale nie jest, aż takie trudne, a pomoże np. w przeziębieniu czy też problemach układu pokarmowego oraz zmianach skórnych. Właściwości lecznicze tych roślin wynikają z zawartości w nich m.in. kwasów organicznych, garbników, olejków eterycznych, flawonidów, alkaloidów, pektyn, antocyjanów, witamin, a więc substancji czynnych. Te substancje mogą się znajdować w całej roślinie bądź też w wybranych częściach np. łodydze, pędach, cebulach, korzeniach, kłączach, liściach, kwiatach, pąkach i owocach.
   

Bogactwo gatunkowe tych roślin sprawia, że możemy je spotkać nie tylko w stanie dzikim, ale również w ogrodach, gdzie zagościły dzięki swoim walorom dekoracyjnym czy też smakowym. Firmy farmaceutyczne pozyskują materiał w zdecydowanej większości ze specjalnych gospodarstw, gdzie na wielką skalę uprawia się takie rośliny. Zwykli zbieracze nie są już tak cenni jak w dawnych czasach. Warto poznać choć część roślin o takich właściwościach, może sami zechcemy skorzystać z ich leczniczych właściwości i zaprosić je do własnego ogrodu czy na balkon, jeżeli jeszcze tam nie zagościły.
   

Nie każdy wie, że słynący ze swoich dekoracyjnych walorów nagietek- Calendula officinalis  jest bardzo popularną rośliną leczniczą, która znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie. Zawiera on m.in. kwasy organiczne, flawonoidy, fitoncydy, saponiny. Wykorzystywany jest np. jako środek przeciw oparzeniom, stanom zapalnym, nadciśnieniu, wrzodom. Jeżeli mamy w ogrodzie zbiornik wodny, to na bagiennej strefie, możemy posadzić żywokost lekarski- Symphytum officinale. Już z nazwy można wywnioskować, że posiada właściwości lecznicze. Należy do jednych z najstarszych roślin leczniczych. Wykorzystywany m.in. przy złamaniach kości, gdyż w korzeniach i kłączach zawarty jest wapń, który jest niezastąpiony przy regeneracji tkanki kostnej. Oprócz dobroczynnych substancji zawiera także związki toksyczne, tak więc należy zachować ostrożność. Bardzo często w ogrodach możemy spotkać bylinę o nazwie wielosił błękitny- Polemonium coeruleum. Ta osiągająca nawet metr roślina o kwiatach zebranych na szczytowych wiechach, lubiąca wilgotne warunki zawiera duże ilości saponiny, kwasy organiczne, żywice, olejki. Wykorzystywana jest przy zapaleniu błony śluzowej oskrzeli. Posiada właściwości znieczulające.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

    Polecam doniczki technorattanowe. Mają duży wybór, szybkie dostawy i można zamówić na wymiar. Materiał jest dobrej jakości, jest wytrzymały i elegancki.

  2. Dodał: Grazyna, Tytuł: szkoda - brak fotek

    Szkoda, że tych polnych (dzikich) nie ma na fotkach - chętnie bym ich poszukała podczas spacerów.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: