Krwawnik - rośliny lecznicze w ogrodzie

Krwawnik - rośliny lecznicze w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Właściwości roślin leczniczych doceniono już w starożytności i na szeroką skalę wykorzystywano do leczenia różnych schorzeń nękających ówczesne społeczeństwa. Popularność tych roślin trwała bardzo długo. Dopiero wraz z rozwojem medycyny i farmaceutyki ukierunkowano się na bardziej wydajne leki syntetyczne. Oczywiście fitoterapia jest stosowana, a w ostatnim czasie coraz częściej sięgamy po tego typu rozwiązania. Najczęściej w przypadku lekkich dolegliwości. W sprzedaży można nabyć różnego rodzaju farmaceutyki bazujące na roślinach leczniczych. Warto odwiedzać sklepy zielarskie, w których nie brakuje preparatów mogących nam pomóc. Przy samodzielnym sporządzaniu różnego rodzaju wywarów, maści itd., należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Niewiedza w tej dziedzinie może nam tylko zaszkodzić. Roślin leczniczych wykorzystywanych w medycynie jak i lecznictwie ludowym występujących na całym świecie można liczyć w tysiącach, natomiast w Polsce w setkach.
   

Krwawnik pospolity Achillea millefolium jest jedną z roślin wykazującą zróżnicowane właściwości lecznicze. Możemy go spotkać na całym terytorium Polski- podczas spaceru na przydrożach, łąkach, w zaroślach, na miedzach, nieużytkach, również w ogrodach. Występuje pospolicie w prawie całej Europie oraz częściowo m.in. w Azji oraz Ameryce. Przez część osób uważany za chwast, choć ze względu na swoje walory dekoracyjne może  być wykorzystany w założeniach naturalistycznych. Nazwa krwawnik wywodzi się od samego mitycznego Achillesa- walecznego wojownika, który według legendy wykorzystywał sok z krwawnika do leczenia ran. Achillea millefolium jest byliną wytwarzającą przy powierzchni podłoża liczne i bardzo rozbudowane korzenie w postaci kłącza. Z kłącza wyrasta rozeta pierzastych liści oraz długa nawet do 100 cm kanciasta  łodyga zakończona kwiatostanami w kształcie baldachogrona w barwie białej bądź lekko różowawej. Krwawnik kwitnie od czerwca do października. Roślina nie ma wygórowanych wymagań klimatyczno glebowych oraz pielęgnacyjnych. Poradzi sobie na ubogich glebach, jednak najlepiej rośnie na żyźniejszych glebach, zasobnych w azot. Lepsze warunki uprawy są równoznaczne z uzyskaniem większej ilości ziela. Roślina należy do światłolubnych co potwierdza się jeżeli zwrócimy uwagę na jej naturalne siedliska. Najlepiej rozmnożyć ją poprzez nasiona zaraz po zebraniu bądź w okresie wiosennym. Rozmnażanie wegetatywne polega na dzieleniu podziemnej części rośliny i wysadzaniu wczesną jesienią oraz wiosną.
   

Pod względem leczniczym najwartościowsze jest ziele oraz kwiatostany. Zbiory odbywają się w okresie kwitnienia, a więc od czerwca do października. Pamiętajmy, że najwartościowsze jest ziele cięte na wysokości około 15-20 cm. Grube łodygi nie mają już takiej wartości. Ścięte ziele i kwiatostany suszymy w przewiewnym miejscu najlepiej osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.
   

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity - Zdjęcie: passa12

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: