Jak zbudować szklarnię?

Jak zbudować szklarnię?

4 komentarzy

Każdy ogrodnik pragnie mieć w swoim ogrodzie szklarnię. Jedni chcą jeść wcześniej warzywa i owoce, inni hodować rośliny egzotyczne. Największą radość sprawia samodzielna jej budowa.

W sklepach możemy kupić gotowe konstrukcje do pokrycia folią lub oszklenia. Szklarnia powinna znajdować się w miejscu słonecznym, gdzie nie występują północne wiatry.

Szkielet budowli robi się z belek, do których dodaje się listwy, które wykorzystuje się jako podpórki pod okna. Pomiędzy nimi przymocowuje się listwy oraz belkę dachową. W przypadku, gdy szkielet jest wykonany z metalu, należy go pomalować preparatem zapobiegającym korozji.

Najlepiej, aby kształt dachu szklarni był dwuspadowy z pionowymi ścianami. Jeżeli skośna część dachu będzie skierowana na południe to maksymalnie wykorzystamy nasłonecznienie do uprawy roślin. Do uprawy kwiatów ozdobnych można wykorzystać, także szklarnie o okrągłym kształcie. Jednak są one drogie i ciężko jest maksymalnie wykorzystać całość ich powierzchni. 

 

Ściany szklarni wznosimy na betonowym fundamencie. Należy je zagłębić na około sto dwadzieścia centymetrów, o szerokość około trzystu centymetrów i dowolnej długości. Fundament powinien wystawać ponad powierzchnię ziemi na około dwadzieścia centymetrów.

 

Jak zbudować szklarnię - szklarnia w ogrodzie

Jak zbudować szklarnię - szklarnia w ogrodzie

W szklarni warto wydzielić przedsionek, który oddzielimy ścianką  od reszty pomieszczenia. Będzie on w chłodne dni zatrzymywał część zimna oraz wiatru przedostającego się do szklarni, gdy drzwi będą z różnych względów otwarte.  Odnośnie drzwi to warto by były one na tyle szerokie, aby mogła przez nie wjechać taczka.

Szklrnia

We wnętrzu szklarni można zainstalować stoły szklarniowe, co znacznie ułatwi nam pracę. Do tego możemy dodać półki wiszące, które posłużą na przykład do hodowli roślin doniczkowych.

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: bee, Tytuł: szkło do szklarni

  Mam do sprzedania szkło hartowane w dobrej cenie i dużych ilościach. Nadaję się do budowy szklarni, bo ma bardzo wysoką przepuszczalność. Jeśli ktoś chętny proszę o kontakt: bgsales000@gmail.com

 2. Dodał: Tunelarz, Tytuł: Tunel Foliowy

  Witam, również polecam tunel foliowy. Niedawno zakupiłem jeden z tuneli foliowych jest bardzo łatwy w montażu i naprawdę solidnie wykonany. Myślałem nad szklarnią ale biorąc pod uwagę koszta tunel foliowy jest dużo lepszą inwestycją. Polecam firmę Krosagro.

 3. Dodał: KAssiaaa , Tytuł: wybór tunelu

  Moim zdaniem również tunel to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie jest on wystarczający, mam taki o wymiarach 3x6. Gdyby ktoś był zainteresowany to polecam firmę Das company.

 4. Dodał: Patrycja, Tytuł: tunel foliowy

  Witam, moim zdaniem dużo lepszym pomysłem jest kupno tunelu foliowego. Cena jest naprawdę niska a jakoś bardzo dobra. Plusem jest to że można go przenieść w inne miejsce. Osobiście kupiłam tunel foliowy, posiadają oni różne wymiary w zależności kto jaki potrzebuje.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: