Newsletter serwisuOranżeria

Oranżerie zwane ogrodami zimowymi to miejsca w których nie brakuje egzotycznych roślin. Bujna zieleń z barwnymi akcentami, stanowi całoroczną atrakcję. Jeżeli tylko pozwala na to powierzchnia oranżerii, warto wyposażyć ją w meble, tak aby oranżeria pełniła także rolę salonu. Oranżerię szczególnie ceni się w okresie zimy, kiedy za oknem szaro bądź śnieżnie, a w oranżerii całoroczne lato z piękną zielenią i kwiatami.

Pierwsze oranżerie pojawiły się w XVII w i znane  były jako  pomarańczarnie, ze względu na fakt, że przeznaczone były do uprawy roślin cytrusowych. Przez te kilka wieków oranżerie bardzo ewoluowały i zyskały na popularności. Mogą stanowić samodzielne konstrukcje, choć najczęściej stanowią część budowli.

Położenie ogrodu zimowego

Jeżeli projekt oranżerii został uwzględniony w projekcie domu, mamy wówczas możliwość wyboru najbardziej korzystnej wystawy dla oranżerii, w innym przypadku, bardzo często decyzja będzie uwarunkowana istniejącymi już rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Najbardziej optymalne wystawy do uprawy roślin w oranżerii to ściana wschodnia i zachodnia. Mimo, że w okresie letnim przy wysokich temperaturach także będzie konieczność ingerencji w utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury w ogrodzie zimowym, to jednak nie będzie aż takich problemów jak na najbardziej słonecznej i gorącej wystawie południowej bądź ciemnej i chłodnej wystawie północnej. Słoneczne wystawy są niezbędne ze względu na uprawę roślin egzotycznych i subtropikalnych. Z pewnością cieniowanie (np. rolety) oraz wentylacja pomoże w utrzymaniu odpowiednich warunków dla uprawianych roślin.


Oranżeria a materiały konstrukcyjne

Konstrukcja ogrodu zimowego powinna charakteryzować się estetyką, trwałością oraz wytrzymałością. Trzeba uwzględnić możliwość wystąpienia silnych opadów śniegu, silnych wiatrów, ulewnych deszczy itp. Z pewnością dach takiej konstrukcji powinien być pochylony nie mniej niż 10°. Jako konstrukcję oranżerii można zastosować aluminiowe profile, które poza estetyką, odznaczają się wyjątkową trwałością. Budowa oranżerii z zastosowaniem tego typu profili pozwala na uzyskanie dobrej termoizolacji. W przeciwieństwie do drewna, które także bywa wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny do budowy oranżerii, nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, a przy tym świetnie prezentuje się w nowoczesnej stylistyce.

Oranżeria
Oranżeria

Czy wiesz że …

Jako materiał nośny przy budowie oranżerii wykorzystuje się m.in. aluminium, stal, drewno oraz PCV. Z pewnością, godnym polecenia materiałem są profile aluminiowe.
   
Oszklenie powinno charakteryzować się wysokim poziomem chłonięcia promieni słonecznych przy niskim współczynniku przenikania ciepła, co chroni oranżerię przed stratami ciepła. Poza tym powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można wykorzystać szkło organiczne, które jest najbardziej estetyczne, eleganckie. Powinno być hartowane oraz klejone, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Poza tym można wykorzystać tworzywa sztuczne, wykonane z poliwęglanu czy też szkło akrylowe.

Oranżeria
Oranżeria

Na co należy zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego

Ogrzewanie – niezbędna konieczność w przypadku całorocznej uprawy roślin, które do prawidłowego rozwoju wymagają wyższych temperatur. Poza tym tego typu ogrody zimowe spełniają także rolę całorocznego salonu czy też gabinetu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe, ale można wykorzystać także zwykły grzejnik.

Wentylacja- jest niezbędnym elementem, który powinien być uwzględniony w każdej oranżerii. W okresie letnim, w czasie słonecznych i upalnych dni, przeszklone pomieszczenia stają się zbyt gorące i byłyby zabójcze dla roślin. Poza cieniowaniem, należy zapewnić także dobrą wentylację powietrza. Często otwieranie okien oraz drzwi nie rozwiązuje problemu, dlatego też warto wyposażyć oranżerię w sterowane elektrycznie nawietrzniki i wywietrzniki, dzięki którym utrzymamy odpowiednią cyrkulację powietrza.

Posadzka- zależnie od własnych upodobań, można zastosować drewno, kamień naturalny bądź sztuczny. Ważne, aby zastosowany materiał był łatwy w czyszczeniu i umożliwiał utrzymanie należytej czystości.

Wyposażanie- jeżeli oranżeria ma stanowić salon, warto wyposażyć ją w odpowiednie meble, które stylem będą wpisywały się w całościową aranżację zimowego ogrodu.

Oranżeria
Oranżeria

Formalności związane z budową oranżerii

Chęć posiadania ogrodu zimowego powinna znaleźć odzwierciedlenie już w  projekcie domu. Na tym etapie najłatwiej stworzyć oranżerie swoich marzeń.
 W innych przypadkach budowę oranżerii należy dostosować do istniejącego domu. Ponieważ dobudowa ogrodu zimowego jest nierozerwalnie związana z konstrukcją budynku macierzystego, tak wiec należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Jakie rośliny do oranżerii

Przy wyborze roślin do ogrodu zimowego należy uwzględnić wiele czynników m.in. wystawę, wilgotność, temperaturę, pracochłonność uprawy, ekspansywność roślin itp. Warto zapoznać się z gatunkami preferującymi konkretne warunki, a najlepiej porozmawiać z fachowcem, który doradzi nam jakie rośliny nadają się do danej oranżerii.

W oranżeriach w których temperatura w okresie zimowym wynosi około 10°C możemy uprawiać rośliny preferujące chłodniejsze warunki. W takich ogrodach zimowych zimujemy rośliny, które nie mają szans przezimować w naszym klimacie na zewnątrz. Do roślin preferujących takie warunki należą m.in.

araukaria chilijska, drzewka cytrusowe, kliwia, fatsja japońska, kamelia japońska, trzykrotki, oleander, datury, zaślaz, kliwia pomarańczowa, cisus australijski, asparagusy, zielistki, bluszcz, kordylina australijska, laur szlachetny.

W oranżeriach ogrzewanych, a więc takich, gdzie temperatura nie spada poniżej 18-20°C także w okresie zimy, możemy uprawiać liczne gatunki roślin ozdobnych. Do roślin preferujących cieplejsze warunki należą m.in.

figowiec benjamina, kalatea, męczennica, hibiskus róża chińska, kaliandra, stefanotis bukietowy, filodendrony, syngonium, anturium, difenbachia, guzmania, skrzydłokwiat, widliczki i inne rośliny tropikalne.

Oranżeria
Oranżeria

Pojemniki dla roślin uprawianych w ogrodzie zimowym

W ogrodzie zimowym rośliny powinny być uprawiane w większych pojemnikach, aby miały lepsze warunki do rozwoju. Przy większej ilości podłoża, łatwej utrzymać odpowiednią wilgotność. Dobrym rozwiązaniem będzie uprawa roślin w sporych skrzyniach, które pozwolą na tworzenie zasobnych i bardzo dekoracyjnych kompozycji. W bardziej rozbudowanych oranżeriach, można pokusić się o koryta ziemne, które umożliwiają uprawę roślin bezpośrednio w gruncie. Bez wątpienia zastosowane rozwiązania powinny charakteryzować się wysokim poziomem dekoracyjności.

Oranżeria
Oranżeria

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym    

Rośliny pielęgnujemy zgodnie z ich potrzebami, jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. W oranżerii mamy możliwość uprawiać rośliny o większych rozmiarach. W tak dogodnych dla siebie warunkach rośliny osiągają spore rozmiary, tak więc należy zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń. Nie powinniśmy roślin komponować w zbytnim ścisku, dobrze jest w kompozycjach uwzględniać rośliny o podobnych wymaganiach, co z pewnością ułatwi ich pielęgnację.

Rośliny w oranżerii tak jak inne rośliny uprawiane w domu, wymagają systematycznego podlewania, zgodnie ze swoimi potrzebami, nawożenia, przy którym można użyć nawozów wolno działających, aby ułatwić sobie pielęgnację zielonego gąszczu. Uważajmy także na liczne szkodniki (m.in. mączlik szklarniowy, tarczniki, przędziorki, miseczniki, wełnowce, mszyce i inne) które w ogrodzie znajdują dobre warunki do zwiększenia swojej populacji. Przy prawidłowej pielęgnacji roślin, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia zmasowanego ataku wybranych szkodników roślin.

Zależnie od wystawy oranżerii, może zaistnieć konieczność cieniowania roślin w letnie, bardzo słoneczne dni. Będzie to konieczne zwłaszcza na wystawie południowej. Poza tym należy zapewnić odpowiednią temperaturę, której regulacja, jest konieczna, przy całorocznej uprawie roślin w ogrodzie zimowym.

Nie zapominajmy także o wietrzeniu pomieszczenia, dzięki któremu można regulować wilgotność oraz temperaturę pomieszczenia. W profesjonalnych oranżeriach stosuje się specjalne urządzenia pomiarowe połączone z automatycznym systemem regulacji wilgotności oraz temperatury. W niewielkiej, domowej oranżerii, tego typu zautomatyzowanie nie jest konieczne.

Uwagi końcowe

Ogrody zimowe to bardzo drogie rozwiązania, budzące podziw większości pasjonatów roślin. Niestety, tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na tego typu piękno. Szkoda, gdyż każdy miłośnik roślin, powinien mieć możliwość realizacji swych roślinnych marzeń na każdej płaszczyźnie. Można jeszcze pokusić się o okno kwiatowe, które także może stać się fragmentem tropikalnej rzeczywistości.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.90 / 10 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Dziękuję :)

Wspaniały artkuł, marzę o własnej oranżerii, ale i tak mnie na to nie stać :(

dodał: Lucy 2012-07-19 13:05:30

Tytuł: doniczki doniczki

W oranżerii pięknie wygląda technorattan, jak bym tam postawiła taką donicę

dodał: stokrotka 2013-05-20 21:30:55

Tytuł: och co zrobić

jeśli ma się fioletową doniczkę i niebieski salon a po zaatym siemka ii dzzięki za odpowiedzi

dodał: lulka 2013-10-24 17:51:50


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Zobacz także:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]