Oranżeria

Oranżeria

4 komentarzy

Oranżerie zwane ogrodami zimowymi to miejsca w których nie brakuje egzotycznych roślin. Bujna zieleń z barwnymi akcentami, stanowi całoroczną atrakcję. Jeżeli tylko pozwala na to powierzchnia oranżerii, warto wyposażyć ją w meble, tak aby oranżeria pełniła także rolę salonu. Oranżerię szczególnie ceni się w okresie zimy, kiedy za oknem szaro bądź śnieżnie, a w oranżerii całoroczne lato z piękną zielenią i kwiatami.

Pierwsze oranżerie pojawiły się w XVII w i znane  były jako  pomarańczarnie, ze względu na fakt, że przeznaczone były do uprawy roślin cytrusowych. Przez te kilka wieków oranżerie bardzo ewoluowały i zyskały na popularności. Mogą stanowić samodzielne konstrukcje, choć najczęściej stanowią część budowli.

Położenie ogrodu zimowego

Jeżeli projekt oranżerii został uwzględniony w projekcie domu, mamy wówczas możliwość wyboru najbardziej korzystnej wystawy dla oranżerii, w innym przypadku, bardzo często decyzja będzie uwarunkowana istniejącymi już rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Najbardziej optymalne wystawy do uprawy roślin w oranżerii to ściana wschodnia i zachodnia. Mimo, że w okresie letnim przy wysokich temperaturach także będzie konieczność ingerencji w utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury w ogrodzie zimowym, to jednak nie będzie aż takich problemów jak na najbardziej słonecznej i gorącej wystawie południowej bądź ciemnej i chłodnej wystawie północnej. Słoneczne wystawy są niezbędne ze względu na uprawę roślin egzotycznych i subtropikalnych. Z pewnością cieniowanie (np. rolety) oraz wentylacja pomoże w utrzymaniu odpowiednich warunków dla uprawianych roślin.


Oranżeria a materiały konstrukcyjne

Konstrukcja ogrodu zimowego powinna charakteryzować się estetyką, trwałością oraz wytrzymałością. Trzeba uwzględnić możliwość wystąpienia silnych opadów śniegu, silnych wiatrów, ulewnych deszczy itp. Z pewnością dach takiej konstrukcji powinien być pochylony nie mniej niż 10°. Jako konstrukcję oranżerii można zastosować aluminiowe profile, które poza estetyką, odznaczają się wyjątkową trwałością. Budowa oranżerii z zastosowaniem tego typu profili pozwala na uzyskanie dobrej termoizolacji. W przeciwieństwie do drewna, które także bywa wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny do budowy oranżerii, nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, a przy tym świetnie prezentuje się w nowoczesnej stylistyce.

Oranżeria
Oranżeria

Czy wiesz że …

Jako materiał nośny przy budowie oranżerii wykorzystuje się m.in. aluminium, stal, drewno oraz PCV. Z pewnością, godnym polecenia materiałem są profile aluminiowe.
   
Oszklenie powinno charakteryzować się wysokim poziomem chłonięcia promieni słonecznych przy niskim współczynniku przenikania ciepła, co chroni oranżerię przed stratami ciepła. Poza tym powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można wykorzystać szkło organiczne, które jest najbardziej estetyczne, eleganckie. Powinno być hartowane oraz klejone, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Poza tym można wykorzystać tworzywa sztuczne, wykonane z poliwęglanu czy też szkło akrylowe.

Oranżeria
Oranżeria

Na co należy zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego

Ogrzewanie – niezbędna konieczność w przypadku całorocznej uprawy roślin, które do prawidłowego rozwoju wymagają wyższych temperatur. Poza tym tego typu ogrody zimowe spełniają także rolę całorocznego salonu czy też gabinetu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe, ale można wykorzystać także zwykły grzejnik.

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Wojtek , Tytuł: Oranżeria

    Ja też od dawna marze o swojej oranżerii. Może czas spełnić swoje marzenia ;)

  2. Dodał: lulka, Tytuł: och co zrobić

    jeśli ma się fioletową doniczkę i niebieski salon a po zaatym siemka ii dzzięki za odpowiedzi

  3. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

    W oranżerii pięknie wygląda technorattan, jak bym tam postawiła taką donicę

  4. Dodał: Lucy, Tytuł: Dziękuję :)

    Wspaniały artkuł, marzę o własnej oranżerii, ale i tak mnie na to nie stać :(

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: