Orzech włoski Juglans regia

Orzech włoski Juglans regia

12 komentarzy

Orzech włoski należy do jednych z najbardziej popularnych drzew jakie możemy spotkać m.in. na posesjach i w sadach. Uprawiany jest przede wszystkim dla swych bardzo smacznych i zdrowych owoców. Jest reprezentantem rodziny orzechowatych- Juglandaceae a więc drzew – rzadziej krzewów, występujących w Europie Południowej, Azji Wschodniej oraz w Ameryce Północnej.

Wyróżniamy około 15 gatunków należących do rodziny orzechowatych z czego w Polsce występuje: orzech włoski, orzech szary (Juglans cinerea), orzech czarny (Juglans nigra), orzech japoński (Juglans sieboldiana) oraz orzech sercowaty (Juglans cordiformis)- dwa ostatnie występują bardzo rzadko.
   

Juglans regia pochodzi z Azji Środkowej i południowo- wschodniej Europy. Wymaga gleb równomiernie wilgotnych, głębokich, przepuszczalnych, wapiennych do kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne do zacienionych. Występuje w formie drzewa o kulistym pokroju, osiągającego do 20 metrów wysokości. Potrafi dożyć kilkuset lat. Kora w młodym wieku jest gładka, popielatoszara z czasem bruzdowana. Liście złożone są z mniejszych, podłużnych listków- do 7 na jeden liść. Kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach zanim rozwiną się liście. Posiada korzeń palmowy charakteryzujący się bardzo grubym i głębokim korzeniem głównym oraz rozbudowanym, drobnym systemem korzeniowym, w powierzchniowych warstwach podłoża.

 

Gatunek ten pożądany jest głównie ze względu na owoce, a szczególnie ich jądro, bardzo zasobne w składniki mineralne. Zawiera około 60% tłuszczu, dużo białka, witaminy A, B1 i E. Jądro kryje się pod grubą łupiną, składającą się z dwóch części.    

Orzech włoski najpokaźniej wygląda posadzony jako soliter w dużych ogrodach, sadach, na dziedzińcu, nawet w parku. Jego drewno od dawien dawna było bardzo cenionym surowcem wykorzystywanym np. do produkcji broni ręcznej. Okrywy nasion wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym.

 

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie

 

Orzech włoski

Orzech włoski

Warto pamiętać, że zawiera on specyficzną substancję o nazwie- juglon, występującą w roślinie, jak i  w podłożu, wokół drzewa, ograniczając rozwój innych roślin.

Jeżeli chodzi o choroby, jakie mogą się pojawić przy uprawie tego drzewa, to  zdecydowanie trzeba wymienić antraknozę orzecha włoskiego oraz bakteryjną zgorzel orzecha. Pierwsza powodowana przez grzyb Gnomonia leptostyla objawia się w postaci żółtych z czasem brunatniejących, okrągłych plam ukazujących się na końcówkach liści.

 

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie

 

Orzech włoski

Orzech włoski

czytaj dalej...

12 komentarzy

  1. Dodał: teleniesfor, Tytuł: orzech wloski

    Moj orzech rosnie 6m od pietrowego domu juz 30 lat ma ok.10m wysokosci i nie uszkodzil fundametow. Obcinam w styczniu tylko galezie ktore chca wejsc do mieszkania przez okno. Co roku pieknie owocuje a budynek chroni go przed mrozem.

  2. Dodał: renia, Tytuł: orzech włoski

    gdy sadziłam sadzonki orzecha to kamien plaski włozyłam i orzech nie owocuje a ma juz 7 lat....co mam zrobic zeby owocował;;;;

  3. Dodał: Aleks, Tytuł: orzech wloski ukorzenienie

    Witam, w naszym ogrodzie mamy piękny okaz orzecha wloskiego..Drzewo jest zdrowe,ladnie owocuje.Niestety drzewo znajduje się dość blisko budynku mieszkalnego(ok.10m ) i garażu(3m).Ma już wysokość ok 7m.Zaniepokoily mnie oststnio słowa pana z ekipy remontowej,ktory poradzil,zeby ,jak najszybciej orzech usunąć,bo po pierwsze może osiagnac olbrzymie rozmairy,a po drugie,zna przypadki,ze ukorzenienie orzecha zaszkodzilo fundamentom domu,gdyz dorodny orzech ma bardzo mocne ,grube ukorzenienie.CZy ktoś cos wie na ten temat?Szkoda mi drzewa,bo sadzil go jeszcze nasz dziadek,poza tym owocuje ladnie..

  4. Dodał: Małgosia, Tytuł: POMOOOCY!!!!

    Mam na działce pięknego,olbrzymiego orzecha.Przez kilka ubiegłych lat nie miał owoców ponieważ majowe przymrozki wszystko zmroziły.W bieżącym roku mój orzech jest oblepiony owocami.Niestety,moja radość trwała krótko-WSZYSTKIE orzechy są w środku "zgnite"?!?Myślałam,że to tylko te które leżały na trawce-w ostatnim czasie było sporo opadów-ale niestety.Obecnie zbieram orzeszki na bieżąco i jakież jest moje rozczarowanie-wszystkie orzechy są do wyrzucenia!!!!Pomocy,powiedzcie mi,co to może być?!?!?

  5. Dodał: Kamil, Tytuł: Odpowiedz na dwa pytania

    1. czy można orzech przycinać ? Odp. tak można! Bardzo częstym błędem popełnianym w pielęgnacji drzew orzechowych jest zbyt niskie zakładanie korony, co w dalszych latach wymusza wycinanie grubych już konarów. Ponieważ orzech jest gatunkiem długowiecznym, wielkie rany powstałe po usunięciu gałęzi o dużej średnicy, prędzej czy później zostaną zainfekowane przez bakterie i grzyby chorobotwórcze powodujące zgnilizny drewna, a nierzadko też śmierć drzew. ... U nowo posadzonych orzechów nie występuje zjawisko ,,płaczu'.' Rany powstałe po cięciu dają się łatwo zamalować, np. farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Miedzianu lub gotowymi preparatami przeznaczonymi do tego celu. Drzewka słabe lub uszkodzone przez mróz, przycinamy nad pierwszym silnym oczkiem. Wyrastające boczne pędy usuwamy lub skracamy za 2-3 liściem, wycinanie odkładając na sierpień. W ten sposób uzyskujemy silnie rosnący przewodnik, z którego po osiągnięciu planowanej wysokości pni drzew, w następnym roku lub za dwa lata wyprowadzamy koronę, a przewodnik powyżej rozgałęzienia usuwamy. 2. brzmi to trochę jak przesąd,ale z tym kamieniem to chyba prawda.dopiero niedawno ku mojemu zdziwieniu dowiedziałam się ,że pod nasz (owocujący)orzech mąż dawał przy sadzeniu płaski kamień. Odp. Ludowa tradycja podkładania kamieni pod korzenie orzechów włoskich, w przypadku drzew szczepionych, nie ma żadnego sensu. Szczepione orzechy zaczynają bardzo wcześnie owocować i potrzebują żyznej ziemi dla szybkiego wzrostu, aby miały na czym wiązać owoce.

  6. Dodał: Stanisław., Tytuł: Amator orzechów włoskich.

    Witam, uprzejmie proszę o podanie kilku odmian z miękką łupiną orzecha włoskiego. Mieszkam na Podkarpaciu południowo-wschodnim. Mam 20 arów do zagospodarowania jako amator.(jabłko, śliwa, orzech, grusza itp. Przesyłam pozdrowienia.

  7. Dodał: janek, Tytuł: pytanie o pomoc

    prosze mi powiedziec ,po jakim czasie powinien zaowocowac orzech wloski bo ma juz okolo 4 m wysokosci i nic z tego , czy go wyciac , czy czekac prosze o pomoc

  8. Dodał: Włodek, Tytuł: owoc orzecha ma wżery po obu stronach łupiny

    owoc orzecha sklada się z dwóch pólkul. W miejscach łączenia się sokrupek w czterech miejscach pojawiaja się wżery skorupki i wyglada to tak jak by coś to dzionało, bo skorupa jest uszkadzana prawie do owocnika.Jak temu można zapobiegać?

  9. Dodał: anetka, Tytuł: orzech nie owocuje

    brzmi to trochę jak przesąd,ale z tym kamieniem to chyba prawda.dopiero niedawno ku mojemu zdziwieniu dowiedziałam się ,że pod nasz (owocujący)orzech mąż dawał przy sadzeniu płaski kamień.

  10. Dodał: Adam, Tytuł: orzech włłoski

    mogę dostać kilku letniego orzecha jak go przesadzić i kiedy i czy można go przyciąć

  11. Dodał: basia, Tytuł: orzech nie owocuje

    mam orzech 12 lat i jeszcze nie owocowalpodobno jak sie sadzi to trzeba pod niego wkopac kamien

  12. Dodał: Tośka, Tytuł: orzech włoski

    Jestem w posiadaniu pięknego, wysokiego orzecha włoskiego,odziedziczyliśmy go razem z działeczką którą zakupiliśmy, moje pytanie czy można orzech przycinać. Stoi blisko tarasu.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także