Owoce jarzębiny - rośliny lecznicze w ogrodzie

Owoce jarzębiny - rośliny lecznicze w ogrodzie

2 komentarzy

Jarząb pospolity zwany popularnie jarzębiną należy do jednych z najbardziej znanych drzew charakterystycznych dla naszego krajobrazu. Jarzębinę spotykamy zarówno w lasach, na polanach, miedzach, łąkach oraz na terenach zieleni miejskiej. Architekci zieleni miejskiej bardzo docenili Sorbus aucuparia gdyż można ją podziwiać niemalże w każdym parku. Ze względu na ładny pokrój, dekoracyjność owoców i niewielkie rozmiary doskonale nadaje się do obsadzania ulic oraz jako soliter do ogrodu.
   

Pod koniec lipca liczne owoce jarząbu pospolitego zaczynają dojrzewać, nabierając barwy pomarańczowej oraz czerwonej. Piękno owoców możemy podziwiać aż do października. Aleje jarzębinowe wyglądają wówczas, wręcz bajkowo. Wielopłaszczyznowa dekoracyjność jarząbu pospolitego wynikająca zarówno z ciekawego ulistnienia, kwiatów zebranych w baldachogrona jak
i dojrzałych owoców sprawiła, że drzewo często gości  w ogrodach ozdobnych. Doczekaliśmy się licznych odmian np. o zwisających konarach bądź też o białych owocach. Wielu z nas podziwiając wyjątkowość tego drzewa nie zdaje sobie sprawy, że jarzębina jest także zaliczana do roślin leczniczych.
   

Lecznicze właściwości jarzębiny dotyczą przede wszystkim owoców, ale dawniej jako surowiec leczniczy wykorzystywano także kwiaty. Dobroczynne działanie owoców jarzębiny wynika z zawartości substancji aktywnie czynnych których nie brakuje w owocach oraz kwiatach. Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne (m.in. winowy, sorbowy, jabłkowy), sorbinę, sole mineralne, garbniki, terpeny oraz witaminy- A, C, E, K, P. Zawartość witaminy C w owocach jarzębiny jest zbliżona do zawartości tej witaminy w owocach cytrusowych.
   

Niech nikomu nie przyjdzie na myśl konsumować surowe owoce. W takiej postaci są one szkodliwe, wręcz trujące. Zawartość sorbiny sprawia, że są bardzo gorzkie, a kwas parasorbinowy jest składnikiem wręcz trującym. Spożycie surowych owoców grozi zatruciem pokarmowym objawiającym się wymiotami oraz biegunką. Wysoka temperatura (wrzątek) oraz ujemna sprawiają, że owoce tracą swoje trujące właściwości oraz goryczkowy smak.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Bob, Tytuł: Jarzębina na wino

    Owoce szybko się zbiera, nic nie kosztuje (owoc). Wino lux wychodzi, szybko fermentuje, łagodnie smakuje, lecz ciężko się wstaje od stołu. Alkohol "zabija" trujący kwas parasorbinowy w czasie dojrzewania i klarowania naturalnego. Takie "nasze owocowe domowe" wino jest lepsze niż francuskie gronowe :-)

  2. Dodał: Elżbieta., Tytuł: Jarzębina - dojrzałe owoce.

    Mam na działce przy płocie dwa drzewa jarzębiny. Zerwę owoce ,dam do zamrożenia na tydzień i potem zrobię przetwory

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: