Leszczyna - orzech laskowy

Leszczyna - orzech laskowy

2 komentarzy

Leszczyna jest bardzo pospolitym, wysokim krzewem, rzadziej drzewem  (Corylus colurna), występującym w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Należy do rodziny- brzozowate- (Betulaceae). Wyróżniamy około 15 gatunków leszczyny z czego większość zaliczana jest do krzewów owocowych ze względu na owoce - orzechy laskowe.

Kora w początkowym okresie jest gładka z czasem ciemnieje i pojawiają się głębokie spękana. Liście jajowate bądź okrągławe, owłosione, opadające na zimę. Kwiaty są rozdzielno płciowe, z których bardziej pożądane będą kwiaty męskie- zwisające, cylindryczne tzw. kotki. Pojawiają się one na przełomie marca- kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty żeńskie są ukryte w pąkach, tak więc prawie ich nie widać poza czerwonymi znamionami. Owocem leszczyny jest orzech laskowy. Rozmnażanie odbywa się poprzez nasiona, najlepiej wysiewane jesienią, bądź poprzez odkłady.

 

Orzech laskowy najbardziej toleruje gleby żyzne, głębokie, wapienne. Stanowiska słoneczne do zacienionych.

Leszczyna jest ceniona ze względu na owoce, które są bardzo smaczne, a dodatkowo zawierają witaminy, składniki mineralne, białko oraz około 60% tłuszczu. Biorąc pod uwagę jej dekoracyjność wynikającą miedzy innymi z kwiatów męskich pojawiających się wczesną wiosną, bardzo charakterystycznych, stała się cenioną rośliną, wykorzystywaną w ogrodach ozdobnych. Obecnie dostępnych jest sporo odmian, charakteryzujących  się m.in. przebarwionymi liśćmi.

 

Orzech laskowy

Orzech laskowy

Do najbardziej popularnych reprezentantów leszczyny należy zaliczyć: Corylus colurna (leszczyna turecka), Corylus avellana (leszczyna pospolita), Corylus Maxima Mill. (leszczyna południowa).

Leszczyna turecka zwana również drzewiastą jest w przeciwieństwie do innych przedstawicieli rodzaju Corylus drzewem dochodzącym do 25 m wysokości. Charakteryzuje się powolnym wzrostem, jak również regularną stożkową koroną. Kotki osiągają do 12 cm długości i występują w wiązkach do 6 kwiatów. Kwitną w marciu i kwietniu. Orzechy do 2 cm średnicy, dojrzewają w miesiącach: wrzesień- październik.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Anita, Tytuł: sianie orzecha laskowego

    Ja sadzę orzechy , pestki brzoskwini na zimę w ogródku i na wiosną kiełkują ,latem sadzonki podrastają na tyle że jesienią można wysadzić na miejsce stałe...jak chcemy większe sadzonki możemy wysadzić do doniczek i czekać aż urosną takie duże jakie nam potrzebne...pozdrawiam Nataszko :)

  2. Dodał: Natasza, Tytuł: sianie orzecha laskowego

    W sumie to niczego się na temat mnie interesujący nie dowiedziałam. Chciałam zapytać jak długo orzech kiełkuje z owocu a tu nic takiego nie napisali :( Pozdrawiam smakoszy orzeszków :) Natasza.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także