Oranżeria

Oranżeria

4 komentarzy

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym    

Rośliny pielęgnujemy zgodnie z ich potrzebami, jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. W oranżerii mamy możliwość uprawiać rośliny o większych rozmiarach. W tak dogodnych dla siebie warunkach rośliny osiągają spore rozmiary, tak więc należy zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń. Nie powinniśmy roślin komponować w zbytnim ścisku, dobrze jest w kompozycjach uwzględniać rośliny o podobnych wymaganiach, co z pewnością ułatwi ich pielęgnację.

Rośliny w oranżerii tak jak inne rośliny uprawiane w domu, wymagają systematycznego podlewania, zgodnie ze swoimi potrzebami, nawożenia, przy którym można użyć nawozów wolno działających, aby ułatwić sobie pielęgnację zielonego gąszczu. Uważajmy także na liczne szkodniki (m.in. mączlik szklarniowy, tarczniki, przędziorki, miseczniki, wełnowce, mszyce i inne) które w ogrodzie znajdują dobre warunki do zwiększenia swojej populacji. Przy prawidłowej pielęgnacji roślin, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia zmasowanego ataku wybranych szkodników roślin.

Zależnie od wystawy oranżerii, może zaistnieć konieczność cieniowania roślin w letnie, bardzo słoneczne dni. Będzie to konieczne zwłaszcza na wystawie południowej. Poza tym należy zapewnić odpowiednią temperaturę, której regulacja, jest konieczna, przy całorocznej uprawie roślin w ogrodzie zimowym.

Nie zapominajmy także o wietrzeniu pomieszczenia, dzięki któremu można regulować wilgotność oraz temperaturę pomieszczenia. W profesjonalnych oranżeriach stosuje się specjalne urządzenia pomiarowe połączone z automatycznym systemem regulacji wilgotności oraz temperatury. W niewielkiej, domowej oranżerii, tego typu zautomatyzowanie nie jest konieczne.

Uwagi końcowe

Ogrody zimowe to bardzo drogie rozwiązania, budzące podziw większości pasjonatów roślin. Niestety, tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na tego typu piękno. Szkoda, gdyż każdy miłośnik roślin, powinien mieć możliwość realizacji swych roślinnych marzeń na każdej płaszczyźnie. Można jeszcze pokusić się o okno kwiatowe, które także może stać się fragmentem tropikalnej rzeczywistości.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Wojtek , Tytuł: Oranżeria

  Ja też od dawna marze o swojej oranżerii. Może czas spełnić swoje marzenia ;)

 2. Dodał: lulka, Tytuł: och co zrobić

  jeśli ma się fioletową doniczkę i niebieski salon a po zaatym siemka ii dzzięki za odpowiedzi

 3. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

  W oranżerii pięknie wygląda technorattan, jak bym tam postawiła taką donicę

 4. Dodał: Lucy, Tytuł: Dziękuję :)

  Wspaniały artkuł, marzę o własnej oranżerii, ale i tak mnie na to nie stać :(

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: