Oranżeria

Oranżeria

4 komentarzy

Wentylacja- jest niezbędnym elementem, który powinien być uwzględniony w każdej oranżerii. W okresie letnim, w czasie słonecznych i upalnych dni, przeszklone pomieszczenia stają się zbyt gorące i byłyby zabójcze dla roślin. Poza cieniowaniem, należy zapewnić także dobrą wentylację powietrza. Często otwieranie okien oraz drzwi nie rozwiązuje problemu, dlatego też warto wyposażyć oranżerię w sterowane elektrycznie nawietrzniki i wywietrzniki, dzięki którym utrzymamy odpowiednią cyrkulację powietrza.

Posadzka- zależnie od własnych upodobań, można zastosować drewno, kamień naturalny bądź sztuczny. Ważne, aby zastosowany materiał był łatwy w czyszczeniu i umożliwiał utrzymanie należytej czystości.

Wyposażanie- jeżeli oranżeria ma stanowić salon, warto wyposażyć ją w odpowiednie meble, które stylem będą wpisywały się w całościową aranżację zimowego ogrodu.

Oranżeria
Oranżeria

Formalności związane z budową oranżerii

Chęć posiadania ogrodu zimowego powinna znaleźć odzwierciedlenie już w  projekcie domu. Na tym etapie najłatwiej stworzyć oranżerie swoich marzeń.
 W innych przypadkach budowę oranżerii należy dostosować do istniejącego domu. Ponieważ dobudowa ogrodu zimowego jest nierozerwalnie związana z konstrukcją budynku macierzystego, tak wiec należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Jakie rośliny do oranżerii

Przy wyborze roślin do ogrodu zimowego należy uwzględnić wiele czynników m.in. wystawę, wilgotność, temperaturę, pracochłonność uprawy, ekspansywność roślin itp. Warto zapoznać się z gatunkami preferującymi konkretne warunki, a najlepiej porozmawiać z fachowcem, który doradzi nam jakie rośliny nadają się do danej oranżerii.

W oranżeriach w których temperatura w okresie zimowym wynosi około 10°C możemy uprawiać rośliny preferujące chłodniejsze warunki. W takich ogrodach zimowych zimujemy rośliny, które nie mają szans przezimować w naszym klimacie na zewnątrz. Do roślin preferujących takie warunki należą m.in.

• araukaria chilijska, drzewka cytrusowe, kliwia, fatsja japońska, kamelia japońska, trzykrotki, oleander, datury, zaślaz, kliwia pomarańczowa, cisus australijski, asparagusy, zielistki, bluszcz, kordylina australijska, laur szlachetny.

W oranżeriach ogrzewanych, a więc takich, gdzie temperatura nie spada poniżej 18-20°C także w okresie zimy, możemy uprawiać liczne gatunki roślin ozdobnych. Do roślin preferujących cieplejsze warunki należą m.in.

• figowiec benjamina, kalatea, męczennica, hibiskus róża chińska, kaliandra, stefanotis bukietowy, filodendrony, syngonium, anturium, difenbachia, guzmania, skrzydłokwiat, widliczki i inne rośliny tropikalne.

Oranżeria
Oranżeria

Pojemniki dla roślin uprawianych w ogrodzie zimowym

W ogrodzie zimowym rośliny powinny być uprawiane w większych pojemnikach, aby miały lepsze warunki do rozwoju. Przy większej ilości podłoża, łatwej utrzymać odpowiednią wilgotność. Dobrym rozwiązaniem będzie uprawa roślin w sporych skrzyniach, które pozwolą na tworzenie zasobnych i bardzo dekoracyjnych kompozycji. W bardziej rozbudowanych oranżeriach, można pokusić się o koryta ziemne, które umożliwiają uprawę roślin bezpośrednio w gruncie. Bez wątpienia zastosowane rozwiązania powinny charakteryzować się wysokim poziomem dekoracyjności.

Oranżeria
Oranżeria
czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Wojtek , Tytuł: Oranżeria

  Ja też od dawna marze o swojej oranżerii. Może czas spełnić swoje marzenia ;)

 2. Dodał: lulka, Tytuł: och co zrobić

  jeśli ma się fioletową doniczkę i niebieski salon a po zaatym siemka ii dzzięki za odpowiedzi

 3. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

  W oranżerii pięknie wygląda technorattan, jak bym tam postawiła taką donicę

 4. Dodał: Lucy, Tytuł: Dziękuję :)

  Wspaniały artkuł, marzę o własnej oranżerii, ale i tak mnie na to nie stać :(

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: