Deski tarasowe

Deski tarasowe

4 komentarzy

Tarasy stanowią bardzo ważny element architektury ogrodowej. Będąc przedłużeniem domu pełnią także funkcję podstawowego miejsca wypoczynkowego, w którym można spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Taras zazwyczaj łączy się z ogrodem, dlatego też dla zachowania harmonii powinien być stylowo dopasowany nie tylko do budynku, ale także całościowej aranżacji ogrodu.

Tego typu architektura wykonana jest najczęściej z kamienia, kostki brukowej, płyt, a także drewna. Wydawałoby się, że drewno nie jest zbyt trwałym materiałem na tego typu konstrukcje, ale wykorzystując deski z drewna egzotycznego można być pewnym, że tras będzie miał charakter trwały. Nawet wybrane, polskie gatunki drzew dostarczają drewna, które po wysuszeniu i odpowiedniej impregnacji wykazuje satysfakcjonującą trwałość. Z pewnością dla wielu dobrym rozwiązaniem będą także deski kompozytowe będące alternatywą dla desek drewnianych. Za rozsądną cenę możemy zyskać taras, który posłuży nam przez wiele lat.  

Deski tarasowe z drewna krajowego

Deski tarasowe z drewna krajowego z pewnością stanowią atrakcyjną propozycję ze względu na niższą cenę. Oszczędzając na materiałach należy mieć świadomość, że efekt końcowy mimo, że w początkowym okresie bardzo estetyczny, szybciej ulegnie procesom „starzenia” .

Deski tarasowe
Deski tarasowe

Do najpopularniejszych gatunków drzew krajowych wykorzystywanych do produkcji desek tarasowych zaliczymy przede wszystkim sosnę, świerk i modrzew. Z pewnością nie można odebrać tym trzem gatunkom estetyki i dekoracyjności. Drewno z tych drzew po obróbce wygląda świetnie, choć to rzecz gustu. Nie mniej jednak walory dekoracyjne, tak jak wspomniano na początku nie idą w parze z trwałością. Nie impregnowane drewno przetrwa do 3- 5 lat,  ale jeżeli zapewnimy odpowiednią konserwację, długość ich żywotności może wzrosnąć nawet do 10 lat.

Drewno powinno być zakonserwowane jeszcze przez zmontowaniem tarasu, najlepiej zaimpregnowane ciśnieniowo, ponieważ jest ono bardziej dokładne, choć tego typu konserwację przeprowadza się w specjalistycznych firmach. W warunkach domowych mamy możliwość jedynie nanieść środek pędzlem bądź moczyć deski w impregnacie w odpowiednio długim pojemniku.     

Deski z drewna egzotycznego

Wielką popularnością cieszą się deski tarasowe wykonane z drewna egzotycznego. Wyższość tego typu desek wynika z bardzo dużej odporności na śnieg, deszcz, nasłonecznienie, wahania temperatury. W sprzedaży  możemy nabyć wiele bardzo zróżnicowanych- przede wszystkim barwowo- gatunków drewna egzotycznego, tak więc jest w czym wybierać. Oczywiście dla uniknięcia znaczących przebarwień, drewno egzotyczne można także konserwować olejem ochronnym. Ceny drewna egzotycznego są trochę wyższe, ale w porównaniu do jego trwałości nie powinno być to aż tak istotne.

Deski tarasowe
Deski tarasowe

Wybrane gatunki oraz barwa drewna egzotycznego, dostępnego w Polce

    Cumaru (odcienie brązu z czerwienią oraz żółcią)
    Lapacho – w barwie zielonożółtej do brązowej
    Jatoba – odcienie czerwieni i brązu
    Massaranduba (czerwonobrązowa)
    Hauba ( żółta przechodząca w jasny brąz)
    Merbau (ciemny brąz)
    Bangkirai (odcienie brązu)
    Badi (żółtopomarańczowa)
    Teak (odcienie brązu, czerwieni bądź żółci)
    Garapa ( odcienie żółci i brązu)
    Tigerwood (brązowoczerwona )

Wszystkie wspomniane gatunki drewna egzotycznego zachwycają swą naturalnością, estetyką, a dzięki twardości, słabiej ścierają się oraz są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Deski tarasowe
Deski tarasowe
czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: charlie, Tytuł: terasowe deski

  No bez przesady w naszym kraju egzotyki też robią furorę. W tym roku już mi się nie uda raczej położyć na tarasie podłogi ale już się trochę orientowałem w andrewexie i chyba postawię na bangkirai. Ma chyba najlepsze parametry techniczne i na taras chyba najbardziej się nadaję spośród innych gatunków.

 2. Dodał: Robi, Tytuł: a ja uważam inaczej

  Drewno egzotyczne powinno być stosowane wk rajach egzotycznych a kompozty to nie drewno i choc nie wiem jak by je malować i upiększać naturalne nie będzie. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest modrzew syberyjski który wzrasta w surowym klimacie dzięki czemu jest odporny na warunki atmosferyczne panujące w Polsce zaś alterantywą dla osób z grubszym portfelem jest z pewnością thermo jesion z krajó Skanydnwskich (nie Polski).

 3. Dodał: ziomas, Tytuł: Deski deski

  Drewno egzotyczne jest najdroższe ale trzeba przyznać że robi wrażenie i na pewno spełnia swoją funkcję przez kilkanaście lat. Mi się podobają deski z modrzewia syberyjskiego, sąsiad ma właśnie z andrewexu takie na swoim tarasie. Materiał tańszy ale estetyka też zachowana.

 4. Dodał: Marcin, Tytuł: deski kompozytowe

  z doświadczeń wiem, że najlepiej prezentują się deski wykonane z drewna kompozytowego, są bardzo wytrzymałe i proste w utrzymaniu, niestety mają jedną wadę - wysoką cenę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także