Newsletter serwisuŻywopłot, naturalna -ściana ochronna w naszych ogrodach

Żywopłot, najprościej określając, to naturalne ogrodzenie parceli, bądź działki ziemi, który na przestrzeni wieków stał się, jednym z najważniejszych elementów formowania przestrzeni ogrodów. Zalety żywopłotu znane były od dawien dawna, jak tylko człowiek rozpoczął osiadły tryb życia, należało zapewnić ochronę przed nieproszonymi gośćmi, a więc w jakimś stopniu, żywopłot sprawdzał się w tej roli, zniechęcając ewentualnych intruzów, nie zapominając o innych zaletach ochronnych. Na przestrzeni wieków żywopłoty ulegały ewolucji, z prostych wyplatanych, po precyzyjnie przycinane, stanowiące odzwierciedlenie filozofii ogrodów ukierunkowanych formalnie. Obecnie żywopłoty stanowią przede wszystkim „ściany” przesłaniające widok, gdyż we współczesnych gęstych zabudowach, prywatność stała się istotnym bodźcem do ich zakładania.

 

Należy pamiętać, że żywopłoty pełnią jeszcze wiele bardzo istotnych funkcji, sprowadzających się głównie do przestrzeni życiowej. Dzięki wyrównywaniu różnic temperatur stanowią odpowiednie środowisko dla wielu istot żywych, służą za schronienie, pożywienie, jak również stanowią znakomitą zaporę przeciwwiatrową zmniejszają hałas, jak i oczyszczają powietrze z pyłu.

 

Charakter żywopłotu jest odzwierciedleniem wizji, charakteru właściciela, aczkolwiek zawsze jego tworzenie musi być podporządkowane pewnym zasadom, które muszą być zachowane, by na przestrzeni lat ta inwestycja rzeczywiście spełniała swoje funkcje. Tak naprawdę tworzenie żywopłotu wiąże się z istotnymi kosztami, choć wiadomo uzależnionymi od stosowanego gatunku roślin, powierzchni, żywopłoty z cenionych gatunków np. cisa, wiążą się ze sporymi kosztami, choć ich trwałość, jest bardzo długa, wielopokoleniowa. Nie można sobie pozwolić na błędy, gdyż będą one skutkować latami, a nawet przez całe dziesięciolecia a ich skorygowanie jest bardzo trudne, gdyż przeważnie wpływa na ogólny obraz całości. Podejmując decyzje o założeniu żywopłotu, bardzo dokładnie należy przeanalizować, czego tak naprawdę oczekujemy, jaką mamy przestrzeń, ile pracy chcemy poświęcać na utrzymanie żywopłotu w oczekiwanym wariancie. Na początku najlepiej jest się zapoznać z różnorodnością żywopłotów, co zdecydowanie naprowadza na właściwy tor i wybór takiego rozwiązania, które będzie najbliższe naszym wyobrażeniom.

Typy żywopłotów

 

- żywopłot zasłona- ten typ wybierany jest przede wszystkim przez osoby ceniące spokój, prywatność, a jednocześnie niemających zbyt wiele miejsca, bądź niechcących tracić za wiele miejsca. Najczęstsza wysokość, jaką się im nadaje, to 200-300 cm. Gatunki przeznaczone na taki typ żywopłotu powinny się odznaczać wysoką tolerancją na cięcie, łącznie z starym drewnem. Oczywiście, jeżeli posesja graniczy z inną posesją, należy założenie żywopłotu przedyskutować z sąsiadem, aby uniknąć późniejszych niejasności.

 

- żywopłot wiatrochron- niezastąpiony na otwartych przestrzeniach, nękanych wiatrami.
W takich warunkach ciężko jest utworzyć ogród bez ciągłych strat, a i nie można sobie pozwolić na gatunki wrażliwsze, a wśród nich takie wartościowe gatunki jak rododendrony, laurowiśnie itd. Zastosowanie pełnych płotów, bądź lite mury mają wadę, gdyż całkowicie zatrzymują wiatr, co powoduje, że wewnątrz ogrodu, powstają wiry, które także prowadzą do wysuszenia roślin. Żywe przepuszczalne żywopłoty znakomicie spełniają swoją funkcję, a jednym z gatunków stosowanych na taki rodzaj żywopłotu jest buk zwyczajny, grab pospolity. Pamiętajmy, że żywopłot musi być ustawiony prostopadle do dominującego kierunku wiatrów.

 

- żywopłot dzielący przestrzeń wewnątrz ogrodu- żywopłoty stosujemy nie tylko na obrzeżach posesji, ale również mogą stanowić elementy strukturalne wewnątrz ogrodu, dzielące jego przestrzeń. Takie miniobramowania rabat, stanowią ciekawe i bardzo estetyczne rozwiązania a najbardziej popularnym gatunkiem wykorzystywanym do mini żywopłotów jest bukszpan, warto wymienić również trzmielinę, runiankę, lawendę, berberysy.

 

- żywopłot o luźnym charakterze-jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń oraz nie mamy za wiele czasu na jego pielęgnację, możemy wybrać taki typ żywopłotu, który ma zdecydowanie bliższy naturze charakter. Gatunki wykorzystywane w tego typu żywopłotach nie nadają się do intensywnego przycinania, ale ich atrakcyjność wynika właśnie z tej nieformalności. Pielęgnacja takiego żywopłotu sprowadza się do prześwietlania, wycinania obumarłych pędów, utrzymanie określonej wysokości.

 

- żywopłoty kwiatowe mieszane do 1,5 m wysokości mając do dyspozycji spory pas nasłonecznionej przestrzeni, można wykorzystać go na kwiatowe kompozycje, które również spełniają funkcję żywopłotu. Dzięki urozmaiceniu gatunkowemu, można stworzyć taki żywopłot, który o każdej porze roku będzie zachwycał formą i barwą. Wśród gatunków, które znakomicie się nadają na taki rodzaj żywopłotu są: pięciornik krzewiasty, róża pomarszczona, tawuła (odmiany), perowskia, pigwowiec, żylistek wysmukły, tylko od naszej wyobraźni zależy ostateczny efekt.

 

Żywopłot w ogrodzie

 

- żywopłoty kwiatowe mieszane powyżej 1,5 m- chcąc posiadać tego typu żywopłot należy zapewnić pas ziemi o szerokości 2 m. Należy przestrzegać tego warunku, aby żywopłot był naprawdę przykuwający wzrok a gatunki wykorzystane do nasadzeń, nie dusiły się nawzajem. Wśród gatunków nadających się na tego rodzaju kompozycje, należy wymienić m.in. lilak pospolity, ałycza, świdośliwka, budleja Dawida, forsycja pośrednia, żylistek szorstki, jaśminowiec. Tylko dokładna pielęgnacja zapewnia długotrwałą świetność takiemu rozwiązaniu.

 

- żywopłoty mieszane wiosenne- jak sama nazwa wskazuje, tego typu żywopłoty największą wartość estetyczną osiągają w okresie wiosennym, a więc kwiecień/maj. Aby osiągnąć dobre rezultaty wybieramy takie krzewy, które charakteryzują się intensywnym wiosennym kwitnieniem, a więc nie można zapomnieć o forsycji pośredniej, żółto kwitnącej, która jest nierozerwalnie związana z okresem wiosennym, ponadto złotlin japoński, ałycza, porzeczka krwista, jak również w wielu odmianach tawuła. Taki żywopłot, wymaga sporo pracy, ale jest stosunkowo taki i w szybkim czasie można się cieszyć wyrośniętym żywopłotem.

 

- żywopłoty mieszane letnie-  mając na myśli żywopłoty mieszane kwitnące latem, nie sposób nie mieć przed oczami krzewuszek, budleji Davida, żylistka szorstkiego, jaśminowca. To właśnie one są znakiem rozpoznawczym letnich kwitnących żywopłotów, a wielką ich zaletą jest łatwa uprawa i każdy ogrodnik amator, da sobie radę w ich utrzymaniu.

 

- żywopłoty mieszane kwiatowe i liścienne, na stanowiska słoneczne i suche- nie każdy krzew toleruje bardzo nasłonecznione i suche stanowiska, więc jeżeli takie właśnie warunki panują w ogrodzie, wybierzmy takie gatunki, które to będą bardzo dobrze znosić chyba, że będziemy w stanie dzięki odpowiedniemu nakładowi finansowemu stworzyć dogodne warunki. Biorąc pod uwagę takie słoneczne i suche warunki, przy doborze gatunków należy uwzględnić barbulę, perukowca podolskiego, rokitnika pospolitego, tamaryszka drobnokwiatowego, karaganę syberyjską, które znakomicie się zaaklimatyzują w takich warunkach.

 

Żywopłot
Żywopłot

- żywopłoty mieszane kwiatowe atrakcyjne o każdej porze roku- wielu z zakładających żywopłot, marzy o tym, aby ta „ściana” była atrakcyjna o każdej porze roku, aby każdego miesiąca odnajdywać w niej walory estetyczne i czerpać przyjemność z jej oglądania. Oczywiście takie założenie nie jest czymś niemożliwym do zrealizowania, wręcz przeciwnie, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków, można stworzyć taki całorocznie atrakcyjny żywopłot. Przy doborze roślin, należy zwrócić uwagę na krzewy atrakcyjne ze względu na kwitnienie, pędy, ulistnienie. W takiej kompozycji, warto uwzględnić dereń tatarski, którego atrakcyjność wynika zarówno z biało nakrapianych liści, jak i czerwonych owoców, trzmielinę oskrzydloną, różę pomarszczoną, róże rabatowe, które po okresie wegetacyjnym zdobią barwnymi owocami.

 

- żywopłoty „dzikie” (gatunki rodzime)- tego rodzaju żywopłoty mające charakter naturalny, znakomicie nadają się w miejsca gdzie ogród łączy się z lasem łąką, stanowią wówczas taką granicę przejścia z jednej przestrzeni na drugą. Myśląc o takim rozwiązaniu warto uwzględnić gatunki takie jak: dereń właściwy, dzika róża, śliwa tarnina, wiśnia ozdobna, które dzięki tolerancji na cięcie, nadają się nawet do małych ogrodów

 

-żywopłoty na stanowiska wilgotne i zacienione- mając takie stanowiska nie mamy zbyt wielu możliwości, aczkolwiek nie ma rzeczy niemożliwych i również w takich warunkach można stworzyć ciekawe rozwiązania, wśród nich najbardziej szlachetne z różanecznika, które również można regulować pod względem wysokości. Na uwagę zasługuję również laurowiśnia, mahonia, dziurawiec drobnokwiatowy, pęcherznica.

 

- żywopłoty z bambusa- według rozpowszechnionej opinii bambusy, jako że pochodzą z Azji, nie są odporne na mróz, aczkolwiek doświadczenia wskazują, że jest to mylne twierdzenie, gdyż w odpowiednich warunkach dają sobie znakomicie radę. Problemem może się okazać ich ekspansywność, która wśród niektórych jest tak silna, że dla podziemnych rozłogów nawet podmurowania nie stanowią skutecznej bariery.

- żywopłoty z krzewinek- mają zastosowanie przede wszystkim wewnątrz ogrodu i są niezastąpione do tworzenia zielonych murków wokół rabat. Lawenda, jest chyba najbardziej rozpowszechnioną i nadającą szczególny charakter niejednej rabacie, zwłaszcza różanej.

 

- żywopłoty z traw­- wśród przebogatej różnorodności gatunkowej wykorzystywanej na żywopłoty, na uwagę zasługują również trawy, które być może dla wielu są dość dziwnym rozwiązaniem na żywopłot, ale to tylko pozory, gdyż znakomicie pełnią taką funkcję. Bardzo popularnym gatunkiem wykorzystywanym do takich nasadzeń jest miskant chiński, sięgający do 1,5 m wysokości.

 

­- żywopłoty z roślin pnących- taki rodzaj zielonego płotu, jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy nieatrakcyjne ogrodzenie, mur i inne miejsce, które chcemy zasłonić przed naszym wzrokiem, czy wzrokiem sąsiada. Bogactwo gatunkowe roślin pnących sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem gatunku, który będzie tym odpowiednim. Mogą to być gatunki roślin jednorocznych (nasturcje, powojniki, wilce, kobea) wieloletnich  (winobluszcze, bluszcze, wisteria, hortensja pnąca, bardzo popularne róże pnące, milin, wiciokrzew, rdest, jaśminowiec zimowy). Dzięki zastosowaniu kilku gatunków można stworzyć bardzo ciekawe i oryginalne kompozycje, które nie tylko nas osłonią, okryją nieatrakcyjne ściany, mury, ale również będą przykuwać wzrok swym pięknem.

Opracowanie na podstawie:

- Markley R., Żywopłoty, Warszawa 2007
- Beauvais M., Żywopłoty, Warszawa 2008

Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 7 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]