Żywopłot, naturalna -ściana ochronna w naszych ogrodach

Żywopłot, naturalna -ściana ochronna w naszych ogrodach

Skomentuj artykuł

Żywopłot, najprościej określając, to naturalne ogrodzenie parceli, bądź działki ziemi, który na przestrzeni wieków stał się, jednym z najważniejszych elementów formowania przestrzeni ogrodów. Zalety żywopłotu znane były od dawien dawna, jak tylko człowiek rozpoczął osiadły tryb życia, należało zapewnić ochronę przed nieproszonymi gośćmi, a więc w jakimś stopniu, żywopłot sprawdzał się w tej roli, zniechęcając ewentualnych intruzów, nie zapominając o innych zaletach ochronnych. Na przestrzeni wieków żywopłoty ulegały ewolucji, z prostych wyplatanych, po precyzyjnie przycinane, stanowiące odzwierciedlenie filozofii ogrodów ukierunkowanych formalnie. Obecnie żywopłoty stanowią przede wszystkim „ściany” przesłaniające widok, gdyż we współczesnych gęstych zabudowach, prywatność stała się istotnym bodźcem do ich zakładania.

 

Należy pamiętać, że żywopłoty pełnią jeszcze wiele bardzo istotnych funkcji, sprowadzających się głównie do przestrzeni życiowej. Dzięki wyrównywaniu różnic temperatur stanowią odpowiednie środowisko dla wielu istot żywych, służą za schronienie, pożywienie, jak również stanowią znakomitą zaporę przeciwwiatrową zmniejszają hałas, jak i oczyszczają powietrze z pyłu.

 

Charakter żywopłotu jest odzwierciedleniem wizji, charakteru właściciela, aczkolwiek zawsze jego tworzenie musi być podporządkowane pewnym zasadom, które muszą być zachowane, by na przestrzeni lat ta inwestycja rzeczywiście spełniała swoje funkcje. Tak naprawdę tworzenie żywopłotu wiąże się z istotnymi kosztami, choć wiadomo uzależnionymi od stosowanego gatunku roślin, powierzchni, żywopłoty z cenionych gatunków np. cisa, wiążą się ze sporymi kosztami, choć ich trwałość, jest bardzo długa, wielopokoleniowa. Nie można sobie pozwolić na błędy, gdyż będą one skutkować latami, a nawet przez całe dziesięciolecia a ich skorygowanie jest bardzo trudne, gdyż przeważnie wpływa na ogólny obraz całości. Podejmując decyzje o założeniu żywopłotu, bardzo dokładnie należy przeanalizować, czego tak naprawdę oczekujemy, jaką mamy przestrzeń, ile pracy chcemy poświęcać na utrzymanie żywopłotu w oczekiwanym wariancie. Na początku najlepiej jest się zapoznać z różnorodnością żywopłotów, co zdecydowanie naprowadza na właściwy tor i wybór takiego rozwiązania, które będzie najbliższe naszym wyobrażeniom.

Typy żywopłotów

 

- żywopłot zasłona- ten typ wybierany jest przede wszystkim przez osoby ceniące spokój, prywatność, a jednocześnie niemających zbyt wiele miejsca, bądź niechcących tracić za wiele miejsca. Najczęstsza wysokość, jaką się im nadaje, to 200-300 cm. Gatunki przeznaczone na taki typ żywopłotu powinny się odznaczać wysoką tolerancją na cięcie, łącznie z starym drewnem. Oczywiście, jeżeli posesja graniczy z inną posesją, należy założenie żywopłotu przedyskutować z sąsiadem, aby uniknąć późniejszych niejasności.

 

- żywopłot wiatrochron- niezastąpiony na otwartych przestrzeniach, nękanych wiatrami.
W takich warunkach ciężko jest utworzyć ogród bez ciągłych strat, a i nie można sobie pozwolić na gatunki wrażliwsze, a wśród nich takie wartościowe gatunki jak rododendrony, laurowiśnie itd. Zastosowanie pełnych płotów, bądź lite mury mają wadę, gdyż całkowicie zatrzymują wiatr, co powoduje, że wewnątrz ogrodu, powstają wiry, które także prowadzą do wysuszenia roślin. Żywe przepuszczalne żywopłoty znakomicie spełniają swoją funkcję, a jednym z gatunków stosowanych na taki rodzaj żywopłotu jest buk zwyczajny, grab pospolity. Pamiętajmy, że żywopłot musi być ustawiony prostopadle do dominującego kierunku wiatrów.

 

- żywopłot dzielący przestrzeń wewnątrz ogrodu- żywopłoty stosujemy nie tylko na obrzeżach posesji, ale również mogą stanowić elementy strukturalne wewnątrz ogrodu, dzielące jego przestrzeń. Takie miniobramowania rabat, stanowią ciekawe i bardzo estetyczne rozwiązania a najbardziej popularnym gatunkiem wykorzystywanym do mini żywopłotów jest bukszpan, warto wymienić również trzmielinę, runiankę, lawendę, berberysy.

 

- żywopłot o luźnym charakterze-jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń oraz nie mamy za wiele czasu na jego pielęgnację, możemy wybrać taki typ żywopłotu, który ma zdecydowanie bliższy naturze charakter. Gatunki wykorzystywane w tego typu żywopłotach nie nadają się do intensywnego przycinania, ale ich atrakcyjność wynika właśnie z tej nieformalności. Pielęgnacja takiego żywopłotu sprowadza się do prześwietlania, wycinania obumarłych pędów, utrzymanie określonej wysokości.

 

- żywopłoty kwiatowe mieszane do 1,5 m wysokości mając do dyspozycji spory pas nasłonecznionej przestrzeni, można wykorzystać go na kwiatowe kompozycje, które również spełniają funkcję żywopłotu. Dzięki urozmaiceniu gatunkowemu, można stworzyć taki żywopłot, który o każdej porze roku będzie zachwycał formą i barwą. Wśród gatunków, które znakomicie się nadają na taki rodzaj żywopłotu są: pięciornik krzewiasty, róża pomarszczona, tawuła (odmiany), perowskia, pigwowiec, żylistek wysmukły, tylko od naszej wyobraźni zależy ostateczny efekt.

 

Żywopłot w ogrodzie

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na norzyce i sekatory – KLIKNIJ TUTAJ

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot

Koniecznie zobacz: