Żylistek niesamowity krzew ogrodowy

Żylistek niesamowity krzew ogrodowy

Skomentuj artykuł

Od maja w ogrodach, parkach oraz zieleńcach można spotkać pięknie kwitnące krzewy o nazwie żylistek. Rodzaj żylistek Deutzia obejmuje kilkadziesiąt gatunków, jednak tylko nieliczne znalazły uznanie wśród ogrodników. Stworzenie mieszańców i licznych odmian sprawiło, że krzew stał się bardziej rozpowszechniony. Ponieważ jego dekoracyjność wynika głównie z ładnych kwiatów należy go sadzić jako tło dla innych bardziej dekoracyjnych krzewów i pozostałych roślin uprawianych w ogrodzie. Krzewy charakteryzują się sezonowym ulistnieniem. Liście zazwyczaj bardziej wydłużone, ząbkowane oraz pokryte włoskami. Liczne kwiaty zebrane są w luźne wiechy bądź grona. Barwa kwiatów najczęściej jest biała choć możemy się spotkać z różowymi reprezentantami tego rodzaju.
   

Żylistki są łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Poradzą sobie na glebach przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych. Preferują stanowiska słoneczne do półcienistych. Lekkie zacienienie nie przeszkadza ładnemu i obfitemu kwitnieniu. Aby krzewy zdrowo rosły warto je podsypać dobrze rozłożonym kompostem. Należy wiedzieć, że krzew nie jest w pełni odporny na mróz. Potrafi przemarzać, ale ze względu na łatwość regeneracji szybko się odbudowuje. Wysokość żylistka jest zróżnicowana i waha się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad dwóch metrów. W razie przedłużającej się suszy należy uzupełniać braki wilgoci. Ponieważ krzewy kwitną w okresie letnim ich cięcie przeprowadzane jest po kwitnieniu. Zazwyczaj ogranicza się do usunięcia uszkodzonych i zbyt pokładających się pędów. Nie jest konieczne każdego roku. Przy przemarznięciu należy usunąć pędy, aż do zdrowego miejsca. Co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające. Młode rośliny na okres zimy warto okryć świerkowym stroiszem, gdyż są bardziej podatne na przemarzanie. Żylistka najłatwiej rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, które bardzo łatwo się ukorzeniają. Podłoże powinno być mieszanką torfu z piaskiem. Sadzonki należy chronić przez bezpośrednim słońcem oraz przesuszeniem. Roczne przyrosty żylistka osiągają zazwyczaj około kilkunastu centymetrów.
   

W ogrodach najczęściej spotykanym gatunkiem jest  żylistek wysmukły (Deutzia gracilis). Osiąga około metra wysokości i niewiele więcej szerokości. Charakteryzuje się bardzo obfitym  kwitnieniem. Kwiaty pojawiają się już w maju tworząc dochodzące nawet do 10 cm grona. Pochodzący z Japonii należy do jednych z najbardziej wytrzymałych na mrozy żylistków. Doskonały do niewielkich ogrodów, znakomicie uzupełni grupy krzewów oraz rabaty bylinowe, gdzie może pełnić rolę tła. Kwitnie w okolicach czerwca.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: