Żylistek niesamowity krzew ogrodowy

Żylistek niesamowity krzew ogrodowy

Skomentuj artykuł

Kolejnym popularnym reprezentantem tego rodzaju jest żylistek szorstki (Deutzia sabra). Osiąga o wiele większe rozmiary, aniżeli jego poprzednik. Przy sprzyjających warunkach dorasta nawet do 3 m wysokości. Przy obfitym kwitnieniu, jego pędy uginają się pod ciężarem kwiatów. Doskonale sprawdził się w obsadzaniu terenów zielonych. Obecnie najczęściej spotykany w postaci ciekawych odmianach. ‘Plena’ charakteryzuje się pełnymi kwiatami, lekko wybarwionymi na różowo.
   

żylistek

Żylistek - Zdjęcie: Arietta

Delikatnym różem zachwyca także odmiana  ‘Pink Pom Pom’ osiągająca trochę mniejszą wysokość, aniżeli ‘Deutzia gracilis’. Kwitnie od czerwca do lipca. Nie mniej dekoracyjny jest żylistek wytworny w odmianie ‘Rosealind’. Kwitnie w okresie letnim w barwie wiśniowej. Warto jeszcze wspomnieć o żylistku okazałym (Deutzia x magnifica)  oraz  żylistku Lemoine’a (Deutzia x lemoinei). Oba mieszańce są często spotykane w ogrodach. Pierwszy kwitnie pełnymi kwiatami, a drugi pojedynczymi, zebranymi w grona.
   

Do najbardziej dekoracyjnych przedstawicieli zaliczymy także żylistka różowego (Deutzia x rosea),  mieszańca wyhodowanego pod koniec XIX w. Ten nieprzekraczający metra krzew zachwyca dwubarwnymi biało- różowymi kwiatami. Do cenniejszych odmian tego mieszańca zaliczymy ‘Campanulatę’  której kwiaty przekraczają 2 cm średnicy.
   

Żylistki należą  do krzewów, które przez większość roku są niezauważalne. Dopiero późną wiosną i wczesnym latem zaczynamy dostrzegać drzemiące w nich piękno. Krzewy obsypane są tysiącem białych bądź różowawych kwiatów, które sprawiają, że żylistki przez chwilę mogą być w centrum uwagi. Po kwitnieniu najczęściej stanowią zielone tło dla innych, bardziej dekoracyjnych roślin. Mimo ograniczonej dekoracyjności warto wzbogacić swoją kolekcję o ten krzew.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: