Rośliny oczyszczające powietrze - rośliny pochłaniające zanieczyszczenia

Rośliny oczyszczające powietrze - rośliny pochłaniające zanieczyszczenia

5 komentarzy

Ciągły rozwój przemysłu oraz postęp cywilizacji sprawiają, że żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Bardzo często nie zwracamy nawet uwagi na to, jak „nieświeże” jest powietrze, szczególnie mieszkając w dużych miastach, gdzie mamy do czynienia z ogromną ilością samochodów oraz małą ilością zielonych terenów.

Tymczasem zanieczyszczenia oraz różnego rodzaju toksyny mogą być przyczyną wielu chorób. Zaczynając od zwykłych bólów głowy, kończąc na groźnych uczuleniach i toksycznych zatruciach. Szczególnie w dzisiejszych czasach powinniśmy dbać o to, by otaczało nas jak najwięcej roślin. Jak pokazują badania przeprowadzane w ostatnich latach, niektóre rośliny oprócz wytwarzania tlenu, pochłaniają również zanieczyszczenia, a nawet niektóre toksyny.

Nierozłącznym elementem życia każdej rośliny jest fotosynteza. Proces ten polega na przemianie dwutlenku węgla, wraz z wodorem, pochodzącym ze związków nieorganicznych na związki organiczne. Zachodzi przy udziale światła słonecznego oraz barwników asymilacyjnych. W skrócie proces ten można opisać jednym zdaniem: dzięki fotosyntezie pochłaniany jest dwutlenek węgla z powietrza, a wytwarzany jest tlen. Dzięki temu, w pomieszczeniach z dużą ilością zielonych roślin, mamy do czynienia z dużo czystszym powietrzem, niż w pokojach bez roślin lub z ich niewielką ilością. Dlatego też w miejscach, w których mamy ustawione kwiaty doniczkowe, lepiej nam się myśli i łatwiej jest się skupić. Dzięki temu procesowi właśnie, zielone ogrody są takim dobrym miejscem do wypoczynku.

W naszych domach i mieszkaniach spotykamy się często z elementami plastikowymi lub prefabrykowanymi, a także pokrytymi różnego rodzaju farbami oraz lakierami. Mogą one być potencjalnym siedliskiem niebezpiecznych związków chemicznych. Dlatego właśnie producenci często umieszczają na nich znaczki, mówiące, by daną rzecz trzymać z dala od małych dzieci. Jednak niektóre związki, z którymi się spotykamy, szkodliwe są nie tylko dla najmłodszych, ale także dla nas samych. Trzeba temu zapobiegać, a jak pokazują ostatnie badania, w tym celu dobre są niektóre rośliny doniczkowe. Niszczą one toksyny w procesach chemicznych lub przy pomocy mikroorganizmów, znajdujących się w ziemi, przy korzeniach. Poniżej przedstawiamy kilka takich roślin.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Johan, Tytuł: Promieniowanie TV

  O promieniowaniu telewizorów można było pisać w czasach telewizorów kineskopowych. Telewizory LCD kineskopów nie mają. Jeśli rzeczywiście jakieś rośliny "pochłaniają promieniowanie" bardziej niż inne to może należy je wykorzystywać jako ekrany tam gdzie takiego promieniowania nie chcemy. Ciekaw jestem czy pochłaniają także promieniowanie promieniowanie Wi-Fi i telefonii komórkowej? Może to niektórym pomoże poprawić działanie domowego routera? :) W Sondzie2 dr Rożek mówił, że w lesie siła sygnału komórkowego spada z powodu ekranowania drzew. Ale las to nie doniczka. Przy okazji - A czemu funkcję blokowania robotów macie po angielsku a cały serwis po polsku? Sposób na ograniczenie komentarzy?

 2. Dodał: , Tytuł:

 3. Dodał: Magdalena, Tytuł: Anginowiec!!

  Powinien znaleść się w każdym pokoiku dziecięcym.W okresie zimowym wytwarza on aromat i dzieci mnij chorują.

 4. Dodał: Katarzyna, Tytuł: kwiaty doniczkowe

  Staram się pielęgnować moje kwiaty:skrzydłokwiaty,palmy i inne ale nic mi nie wychodzi robię wszystko jak pisze w książkach a one mi zasychają,więdną,mały przyrost trzymam je w pokoju z telewizorem ale w innych pomieszczeniach wogóle nie chcą rosnąc.

 5. Dodał: Józef, Tytuł: Zielistka!!

  Powinna się znaleźć w kuchni,pochłania toksyny. A podczas np.obróbki cieplnej produktów spożywczych a szczególnie smażenia dużo ich się wytwarza.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: