Ozdoby wielkanocne

Ozdoby wielkanocne

1 komentarzy

Wielkanoc to bez wątpienia jedne z najbardziej radosnych, a zarazem najważniejszych świąt obchodzonych przez chrześcijan.  Nic więc dziwnego, że towarzyszy im wyjątkowa oprawa, barwna, ciepła, przepełniona radością, a zarazem skłaniająca do refleksji i głębszych przemyśleń.

Przepełnione symboliką święta poza Zmartwychwstaniem Pańskim kojarzą się głównie z jajkiem, barankiem, zającem i budzącą się do życia przyrodą. Magia tych świąt potęgowana jest przez liczne barwne kwiaty, które stały się podstawowym elementem dekoracyjnym tego okresu, podkreślającym  rangę święta.

Wybrane symbole wielkanocne:


    jajko- m.in. symbol życia, odradzania się, płodności; 
    rośliny- symbolizują nowe życie i odrodzenie;
    baranek- symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa;
    zając- symbol płodności, odradzającej się przyrody oraz postaci rozdającej prezenty;

Barwy ( m.in. czerwona symbolizuje krew, przelaną przez Jezusa Chrystusa za grzechy ludzi; żółta i pomarańczowa symbolizują duże pokłady energii, radość, Słońce; barwa  niebieska symbolizuje niebo, przestrzeń, a zarazem świeżość; zielona wiosnę, nadzieję, odrodzenie i życie).

Warto zadbać o to, aby i w naszym najbliższym otoczeniu nie zabrakło licznych dekoracji, odwołujących się do symboliki oraz bogatej tradycji najstarszego święta.


Dekoracje wielkanocne w domu

Pisanki- ptasie jaja (najczęściej kurze, gęsie i kacze) dekorowane z zastosowaniem różnych technik. Tworzone od tysięcy lat, podkreślają jak ważne miejsce w życiu człowieka  odgrywa jajko, jego symbolika. Najstarsze pisanki odkryte na ziemiach polskich pochodzą z X w.

Z pewnością przy dekoracji mieszkania, tarasu, balkonu warto     skorzystać z     poniższego połączenia. Gałązki jałowca, zafarbowane  jajka i     puchate kotki stanowią ciekawą, naturalną i estetyczną całość.

Ozdoby wielkanocne
Ozdoby wielkanocne


Barwne rośliny kwitnące oraz gałązki wybranych gatunków drzew i krzewów – to także nierozerwalny element wielkanocnych dekoracji. Dzięki roślinom możemy ożywić  uśpione wnętrza. Możliwości jest sporo, ponieważ można skorzystać z takich roślin jak: wierzby, krokusy, szafirki, tulipany, hiacynty, ciemierniki, narcyzy, gałązki borówki,  stokrotki, rzeżucha, żyto, jęczmień, pszenica, owies, kwiaty forsycji, bukszpan, fiołki, barwinek, mech, gałązki derenia, leszczyny, szczodrzeńca, brzozy,  śliwy tarniny,  pierwiosnki, niezapominajki, laki oraz ciemierniki

Ciekawym, a zarazem wyrazistym akcentem w mieszkaniu, może stać się     bukiet  czerwono- żółtych tulipanów, który w połączeniu z pisankami tworzy     tradycyjną  dekorację wielkanocną.

Ozdoby wielkanocne
Ozdoby wielkanocne

Baranek – nie ważne czy cukrowy, plastikowy, z masy solnej, czy też z ciasta, ważne, żeby pojawił się na świątecznym stole, ponieważ to jeden z najważniejszych symboli tych świąt.

Ozdoby wielkanocne

Ozdoby wielkanocne

Baranek „zajadający” rzeżuchę to doskonała dekoracja wielkanocna.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Anna Paklesa, Tytuł: Tradycyjne Święta!

    Wielkanocny stół od lat przyozdabiam żonkilami, ceramicznymi figurkami podobnymi do barana ze zdjęcia i oczywiście pisankami! Wygląda elegancki, kolorowo i rodzinnie - polecam wszystkim taką stylizację.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wielkanoc