Formowanie iglaków

Formowanie iglaków

1 komentarzy

Iglaki o zróżnicowanych kształtach to elegancja, styl, piękno, które sprawią, że ogród zyska nowe, bardziej wyraźne oblicze z charakterem, którego z pewnością wielu nam pozazdrości.

Rośliny iglaste należą do najbardziej dekoracyjnych roślin uprawianych w naszych ogrodach. Najpopularniejsze rodzaje, jakie możemy podziwiać to sosny, świerki, modrzewie, jodły, daglezje, a także tuje, cyprysiki, jałowce, cisy. Różnorodność gatunkowa i odmianowa wspomnianych roślin sprawia, że mamy wręcz nieograniczone możliwości tworzenia wyszukanych i wyrazistych kompozycji. Aby do ogrodu nie wkradła się monotonia, należy sięgać po zróżnicowane rozwiązania, niech nie zabraknie ciekawych połączeń roślin iglastych z liściastymi, jednorocznych z wieloletnimi, a także drzew z krzewami. Zimozieloność to bardzo istotna cecha roślin iglastych, którą doceniamy zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ogrody bardzo często toną w szarościach. Aby nie „straszyły” pustką należy zadbać o to, aby nie zabrakło w kompozycjach roślin zimozielonych, a wśród nich iglastych.

Zapraszając do ogrodu iglaki bądźmy pewni, że wraz z nimi zawita elegancja, piękno i styl. Oczywiście jak ze wszystkim należy zachować umiar i dobierać rośliny do warunków panujących w ogrodzie. Całość dokładnie zaplanować, aby aranżacja ogrodu nie była chaotyczna i męcząca. Jeżeli marzy nam się ogród z charakterem to koniecznie wprowadźmy do niego wyraziste elementy. Bez wątpienia zielone rzeźby (topiary) są doskonałą formą wpłynięcia na całościowy odbiór  stworzonych przez nas kompozycji.


Formowanie iglaków- zalety

Regularne cięcie iglaków ma wiele zalet, ale należy pamiętać, że tniemy te gatunki, które preferują cięcie i starajmy się zabieg cięcia przeprowadzać na tyle często, aby nie doszło do sytuacji w której „stare” drewno odbierze nam przyjemność podziwiania w pełni zielonej i maksymalnie zagęszczonej rośliny.

Odpowiednie cięcie roślin iglastych nie tylko wydłuża ich żywotność, ale także ogranicza rozmiary dzięki czemu mamy możliwość uprawy wybranych gatunków roślin iglastych, także w niewielkim ogrodzie, na tarasie i balkonie.

Ciekawie przystrzyżone iglaki bardzo często można traktować jako sztukę i nie bójmy się takich akcentów w ogrodzie, ponieważ dobrze dobrane wprowadzą na rabaty ład i porządek.


Zróżnicowane kształty

 

Zależnie od potrzeb można tworzyć ogrody na wzór formalnych, gdzie strzyżonych i doskonale zaaranżowanych roślin nie powinno brakować. Oczywiście, najczęściej strzyżone iglaki uzupełniają zróżnicowane stylistycznie ogrody. Należy pamiętać, że zielone figury geometryczne nie tylko nadają się do surowych kompozycji i aranżacji, doskonale sprawdzą się także na łagodnych, barwnych bylinowych rabatach. Taki akcent będzie podkreślał kompozycję i doda trochę dynamizmu.

Chcąc rozpocząć przygodę z formowaniem iglaków na samym początku warto wybrać proste kształty formowanych roślin. Na wymyślne rzeźby zwierząt możemy pozwolić sobie trochę później, kiedy nabierzemy wprawy ze strzyżeniem prostszych form.

Oczywiście najpopularniejsze kształty do stożki, kolumny, prostopadłościany, sześciany, kule, piramidy, spirale czy też iglaki formowane w stylu japońskim, a więc z wieloma „chmurkami” osadzonymi na oczyszczonych pędach.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Paweł, Tytuł: Formy do przycinania roślin

    Witam posiadam formy do przycinania roślin w spiralę, stożek, kulę i inne pawel-wach@o2.pl

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: