Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja

2 komentarzy

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja

Naturalna zasłona w postaci dobrze dobranego i pielęgnowanego żywopłotu jest wielkim atutem każdego ogrodu, posesji, które kryją się za zielonym parawanem a my mamy więcej prywatności i możliwość spokojnego wypoczynku.

Jeżeli chcemy być projektantem, wykonawcą i osobą zajmującą się w okresie późniejszym wykonanym przez siebie żywopłotem, należy przyswoić sobie troszkę niezbędnej wiedzy, która nie tylko ułatwi prace, ale pozwoli na uniknięcie wielu błędów, które w dużej części absorbują nie tylko czas, ale również środki finansowe, które bardzo często są wysokie.

Pamiętajmy, że jeżeli wybierzemy rośliny o nagich korzeniach realizację przedsięwzięcia musimy zaplanować na okres jesienny (listopad-grudzień), bądź wiosenny (luty-marzec). Wykorzystanie nasadzeń w takiej formie pozwoli zaoszczędzić sporo środków finansowych, gdyż nadal jest to najtańsze rozwiązanie zwłaszcza, jeżeli mamy bardzo dużo nasadzeń. Gdy wybór padnie na rośliny w pojemnikach, to możemy zrealizować nasze przedsięwzięcie niemalże o każdej porze roku. Przy zakupie konkretnych roślin, należy koniecznie zapytać się sprzedawcy o nazwę botaniczną, gdyż w przypadku ubytków należy je uzupełnić odpowiednią odmianą, brak nazwy często prowadzi do różnych niespodzianek, nie zawsze miłych.

Gdy już dokonamy wyboru, jaki rodzaj żywopłotu pragniemy urzeczywistnić np. wokół naszej posesji możemy się zabrać do przygotowania podłoża. Przygotowując podłoże pod nasadzenia należy je odpowiednio rozluźnić, co można uczynić poprzez zastosowanie próchnicy. Dobrym sposobem jest wykorzystanie kompostu ogrodowego, który należy wymieszać z górną warstwą gleby. Oczywiście podłoże musi być bardzo dokładnie oczyszczone z wszelkich chwastów. Oczyszczona, rozluźniona i wzbogacona w próchnicę gleba zapewni roślinom dogodne warunki do ich bujnego rozwoju.

Nasadzenia z grupy krzewów liściastych o nagich korzeniach należy mocno przyciąć (o 1/3 ich pierwotnej długości), co ułatwi ich przyjęcie się oraz zapewni bujniejsze rozkrzewienie. Rośliny zakupione w pojemnikach, bądź też z bryłą korzeniową zasadniczo nie wymagają przycięcia przed posadzeniem, choć również w ich przypadku cięcie sprzyja zwartemu pokrojowi.

 

 Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja

 

Przed czynnością sadzenia, rośliny należy wymoczyć w wodzie w przypadku roślin w pojemnikach, czy też z bryłą korzeniową muszą one zostać w wodzie do momentu aż przestaną wydostawać się pęcherzyki powietrza. Moczenie musi zostać wykonane nawet, jeśli pada deszcz.

Dobrym sposobem na przyjęcie się posadzonych roślin jest sadzenie ich w rowkach, co nie jest trudne i składa się z kilku podstawowych etapów, w więc :

 

- wytyczenie brzegu rowka (najlepiej wykorzystać w tym celu sznur)

- wykopanie rowka o dostatecznej głębokości i szerokości

- moczenie roślin w wodzie

- wzbogacenie podłoża dobrą mieszanką ogrodową

- posadzenie roślin

- udeptanie ziemi wokół bryły korzeniowej

- obfite podlewanie przez pierwsze tygodnie (wokół rośliny należy pozostawić lekkie    

 wgłębienie.

- odstęp jaki należy pozostawić między roślinami zależy od gatunku i rozmiarów

 sadzonych okazów.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na norzyce i sekatory – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: andrzej, Tytuł: a jak w naturze

    Zaobserwuj w lesie,na obrzeżach lasów brzozowych co współistnieje z tym drzewem? Może sosna karłowata?Kosodrzewina? Obserwuj naturę:)Pozdrawiam.

  2. Dodał: Tośka, Tytuł: brzoza ..........

    Mam 1 brzózkę w moim ogródku, ogródek malutki dlatego zależy mi też pod tę brzózkę coś posadzić żeby nie było pusto. Nie mam pomysłu, co posadzę to ginie. Co mi poradzicie? Proszę o poradę, pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot

Koniecznie zobacz: