Żywopłot, naturalna -ściana ochronna w naszych ogrodach

Żywopłot, naturalna -ściana ochronna w naszych ogrodach

Skomentuj artykuł

- żywopłoty mieszane kwiatowe atrakcyjne o każdej porze roku- wielu z zakładających żywopłot, marzy o tym, aby ta „ściana” była atrakcyjna o każdej porze roku, aby każdego miesiąca odnajdywać w niej walory estetyczne i czerpać przyjemność z jej oglądania. Oczywiście takie założenie nie jest czymś niemożliwym do zrealizowania, wręcz przeciwnie, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków, można stworzyć taki całorocznie atrakcyjny żywopłot. Przy doborze roślin, należy zwrócić uwagę na krzewy atrakcyjne ze względu na kwitnienie, pędy, ulistnienie. W takiej kompozycji, warto uwzględnić dereń tatarski, którego atrakcyjność wynika zarówno z biało nakrapianych liści, jak i czerwonych owoców, trzmielinę oskrzydloną, różę pomarszczoną, róże rabatowe, które po okresie wegetacyjnym zdobią barwnymi owocami.

 

- żywopłoty „dzikie” (gatunki rodzime)- tego rodzaju żywopłoty mające charakter naturalny, znakomicie nadają się w miejsca gdzie ogród łączy się z lasem łąką, stanowią wówczas taką granicę przejścia z jednej przestrzeni na drugą. Myśląc o takim rozwiązaniu warto uwzględnić gatunki takie jak: dereń właściwy, dzika róża, śliwa tarnina, wiśnia ozdobna, które dzięki tolerancji na cięcie, nadają się nawet do małych ogrodów

 

-żywopłoty na stanowiska wilgotne i zacienione- mając takie stanowiska nie mamy zbyt wielu możliwości, aczkolwiek nie ma rzeczy niemożliwych i również w takich warunkach można stworzyć ciekawe rozwiązania, wśród nich najbardziej szlachetne z różanecznika, które również można regulować pod względem wysokości. Na uwagę zasługuję również laurowiśnia, mahonia, dziurawiec drobnokwiatowy, pęcherznica.

 

- żywopłoty z bambusa- według rozpowszechnionej opinii bambusy, jako że pochodzą z Azji, nie są odporne na mróz, aczkolwiek doświadczenia wskazują, że jest to mylne twierdzenie, gdyż w odpowiednich warunkach dają sobie znakomicie radę. Problemem może się okazać ich ekspansywność, która wśród niektórych jest tak silna, że dla podziemnych rozłogów nawet podmurowania nie stanowią skutecznej bariery.

- żywopłoty z krzewinek- mają zastosowanie przede wszystkim wewnątrz ogrodu i są niezastąpione do tworzenia zielonych murków wokół rabat. Lawenda, jest chyba najbardziej rozpowszechnioną i nadającą szczególny charakter niejednej rabacie, zwłaszcza różanej.

 

- żywopłoty z traw­- wśród przebogatej różnorodności gatunkowej wykorzystywanej na żywopłoty, na uwagę zasługują również trawy, które być może dla wielu są dość dziwnym rozwiązaniem na żywopłot, ale to tylko pozory, gdyż znakomicie pełnią taką funkcję. Bardzo popularnym gatunkiem wykorzystywanym do takich nasadzeń jest miskant chiński, sięgający do 1,5 m wysokości.

 

­- żywopłoty z roślin pnących- taki rodzaj zielonego płotu, jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy nieatrakcyjne ogrodzenie, mur i inne miejsce, które chcemy zasłonić przed naszym wzrokiem, czy wzrokiem sąsiada. Bogactwo gatunkowe roślin pnących sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem gatunku, który będzie tym odpowiednim. Mogą to być gatunki roślin jednorocznych (nasturcje, powojniki, wilce, kobea) wieloletnich  (winobluszcze, bluszcze, wisteria, hortensja pnąca, bardzo popularne róże pnące, milin, wiciokrzew, rdest, jaśminowiec zimowy). Dzięki zastosowaniu kilku gatunków można stworzyć bardzo ciekawe i oryginalne kompozycje, które nie tylko nas osłonią, okryją nieatrakcyjne ściany, mury, ale również będą przykuwać wzrok swym pięknem.

Opracowanie na podstawie:

- Markley R., Żywopłoty, Warszawa 2007
- Beauvais M., Żywopłoty, Warszawa 2008
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot

Koniecznie zobacz: