Newsletter serwisuRóże pnące

Róże pnące zaliczane są do najchętniej uprawianych róży przez tysiące ogrodników na całym świecie. Dziesiątki, a nawet setki kwiatów, w połączeniu z pokaźnymi rozmiarami, wprowadzają do każdego zakątka, gdzie są uprawiane niesamowity klimat zaczarowanego ogrodu. Dodatkowo róże pnące nie są tak kłopotliwe w pielęgnacji jak inne gatunki, a poznając podstawowe zasady uprawy staną się ulubionymi roślinami nawet największych ogrodniczych amatorów. W niniejszym artykule postaramy się Państwu przybliżyć te cudowne rośliny, aby na stałe zagościły w naszych ogrodach.

Róże pnące pomimo swojej nazwy nie są pnączami. Zaliczyć je możemy jedynie do grupy roślin pozornie pnących. W odróżnieniu od typowych pnączy, róże te nie posiadają organów czepnych, ani samoistnie nie owijają się wokół kolonizowanych przestrzeni. Pędy tych roślin wspinają się po napotkanych przeszkodach, podtrzymując się jedynie drobnymi kolcami. W związku z tym konieczne jest ich przymocowanie do specjalnie przygotowanych pergoli ogrodowych lub innych elementów architektury w naszym ogrodzie. W sklepach ogrodniczych dostępne są dwa rodzaje róży pnącej - ramblery i klimbing. Obie odmiany pochodzą z różnych części geograficznych świata i różnią się między sobą typem wzrostu, wielkością kwiatów oraz sposobem uprawy i pielęgnacji. Obie grupy bardzo często trudno jest miedzy sobą odróżnić, ponieważ poszczególne odmiany posiadają cechy niezwykle do siebie podobne.

 

 

Róże pnące sztywne

Ramblery to grupa róż o sztywnych pędach, najczęściej o bardzo licznych i dość drobnych kwiatach. Rośliny corocznie wypuszczają wiotkie i szybko rosnące pędy u podstawy krzewu, które w następnym roku rozkrzewiają się, wytwarzając drobne pędy kwiatowe. Kwiaty zebrane w grona,  zazwyczaj od 5 do 25 sztuk, mają formę pojedynczą lub półpełną. Ich cechą charakterystyczną jest ich intensywny, przyjemny zapach, który sprawia że roślina wabi motyle. Krzewy doskonale nadają się do prowadzenia na wszelkiego rodzaju pergolach, altanach, ogrodzeniach oraz łukach nad furtkami ogrodowymi i kolumnach. Doświadczeni szkółkarze nie zalecają jednak uprawy przy wilgotnych ścianach oraz miejscach ze słabą cyrkulacją powietrza. Szybki przyrost, olbrzymia masa zielona w połączeniu z słabą wentylacja pędów sprzyja chorobom – szara pleśń oraz mączniak. Róże z tej grupy są dość proste w uprawie, nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Ważne jest systematyczne podlewanie w okresie kwitnienia oraz zasilanie nawozami ogrodniczymi. Wadą sztywnych róży pnących jest fakt, że kwitną one tylko raz w okresie wczesnego lata. Po przekwitnięciu należy usunąć przekwitłe pąki. Zabieg ten poprawia estetykę krzewu a dodatkowo powstrzymuje zawiązywanie się owoców, które to osłabiają roślinę czego konsekwencją jest mniej intensywne kwitnienie w następnym roku.

 

Róże pnące
Róże pnące


Róże pnące

Najciekawsze odmiany róży pnącej o sztywnych pędach

Alberic Barbier – Odmiana dorastająca do 5 metrów, o ciekawych, dość drobnych błyszczących liściach, które pozostają na roślinie nawet w okresie zimowym. Charakteryzuje się niezwykle intensywnym kwitnieniem w pierwszej połowie lata. Pąki zebrane w liczne grupy mają kolor pomarańczowy i w miarę rozkwitu rozjaśniają się stając się kremowobiałe. Kwiaty bardzo liczne i pełne. Odmiana dobrze sprawdzająca się w na słabych glebach oraz w miejscach półcienistych.

Albertine – Odmiana o silnym zapachu i dość dużych kwiatach w kolorze jasnoróżowym. Krzewy osiągają wysokość do 4 metrów i kwitną przez cały czerwiec. Liście błyszczące ciemnozielone. Roślina nadaje się do uprawy nawet w najzimniejszych rejonach naszego kraju, dobrze znosi brak światła słonecznego.

Crimson Shower – Odmiana o drobnych i bardzo licznych, szkarłatnych kwiatach, które pojawiają się pod koniec lipca. Roślina dość niska, osiąga ok. 2 metrów wysokości. Listki drobne, małe, niezwykle liczne z typowym połyskiem.

 

Róże pnące

Róże pnące

Goldfinich – Krzewy tej odmiany posiadają ciekawy kontrast pomiędzy płatkami, które to są jasno żółte z pomarańczowymi pręcikami. Krzewy niskie i bardzo bujne o licznych Dorobnych liściach.

Pauls Himalayan Musk – Roślina o pełnych, jasnoróżowych kwiatach, o średnicy ok. 7 centymetrów. Kwiaty pojawiają się na długich pędach pod koniec czerwca. Krzewy odporne na niskie temperatury i brak słońca. Doskonale prezentują się w uprawie przy starych murach lub drzewach parkowych. Pędy tej róży są niezwykle długie i dochodzą do 8 metrów. Liście duże, bardzo często lekko obwisłe.

Rambling Rector – odmiana niezwykle szybko i bujnie rozrastająca się, o kwiatach półpełnych. Dobrze znosi miejsca półcieniste. Doskonale nadaje się do obsadzeń drewnianych ogrodzeń i niskich drzew. Okres kwitnięcia to pierwsza połowa lata. Jedna z najbardziej okwieconych odmian.

Veilchenblau – Róża o bardzo ciekawym kolorze kwiatów – fioletowym z białym środkiem. Roślina osiąga ok. 3-4 metrów wysokości i posiada dekoracyjne błyszczące liście. Cechą charakterystyczną taj odymiany jest brak kolców na pędach.

 

Róże pnące

Róże pnące

Róże pnące wiotkie

Klimbing to grupa róż o wiotkich pędach, które wyróżniają się niezwykle szybkim i bujnym wzrostem oraz prostym, wyprostowanym pokrojem. Kwiaty roślin z tej grupy charakteryzują się dużym rozmiarem zebranym zazwyczaj w małe skupiska lub wręcz pojedynczo. Róże te rozpoczynają najczęściej swoje kwitnięcie pod koniec czerwca i kwitną nieprzerwalnie do pierwszych jesiennych przymrozków.  Krzewy i ich pędy są dość ciężkie, potrzebują solidnych podpór, do których można je przymocować. Najlepiej czują się na specjalnych pergolach, balustradach, a nawet dużych drzewach. W ogrodach o dużym spadku, na sztucznych wzniesieniach, skarpach świetnie prezentują się jako odmiany okrywowe. Ważne jest aby miejsce uprawy gwarantowało roślinom dostęp do światła. Mała ilość naturalnego światła, może prowadzić do wzrostu masy zielonej, przy jednoczesnym spadku kwiatów. Sadząc róże pamiętajmy, aby zawsze rosły pod pewnym kątem, zmusza to krzewy do wypuszczania bocznych pędów na których pojawiają się kwiaty. Rośliny rosnące idealnie pionowo, zazwyczaj gorzej kwitną i są słabiej rozkrzewione. Zaraz po zakończeniu kwitnięcia niezbędne jest usunięcie zbędnych pędów. Wycinamy chore i krzywe gałązki, nadając roślinie zwartego i estetycznego wyglądu. Cięcie ma też duży wpływ na ilość kwiatów w następnym sezonie.

róże pnące

 

Najciekawsze odmiany róży pnącej o wiotkich pędach

Alchymist – roślina o beżowo-żółtym kolorze kwiatów, który staje się pomarańczowy w środku. Kwiaty duże, pachnące pojawiają się już na początku lata. Liście ciemne  brązowo zielone. Odmiana osiąga wysokość ok. 2 metrów.

Aloha – odmiana o licznych i pełnych kwiatach w kolorze morelowym, za który przede wszystkim ceniony jest ten krzew. Niestety karpy wymagają okrycia na zimę. Liście dość duże, błyszczące, doskonale kontrastują z kwiatami.

Lutea – krzewy tej odmiany dorastają do 10 metrów wysokości i posiada dużo dość drobnych, pełnych kwiatów w kolorze jasnożółtym. Lubi stanowiska ciepłe, nasłonecznione i wymaga okrycia na zimę.

Bobbie James – Kwiaty tej odmiany są drobne, półpełne w kolorze kremowym. Roślina dość szybko rośnie a jej pędy dorastają do 8 metrów. Liście ciemne, błyszczące czasem nabierają miedzianego nalotu.

Dortmund – Róża pojedyncza o koralowych kwiatach z białym środkiem. Osiąga wysokość ok. 3 metrów i ma pofałdowane na brzegach, dość grube i błyszczące liście. Krzewy dobrze rosną w miejscach zacienionych i są odporne na większość chorób.

Dublin Bay – Intensywnie czerwone i pełne kwiaty nadają tym różom niezwykłego uroku. Kwiatostany doskonale prezentują się na tle ciemnozielonych, błyszczących liści. Odmiana ma pokrój krzewiasty i dorasta do 2 metrów.

Golden Showers – Kwiaty tej odmiany charakteryzują się dużymi płatkami, które z miarę rozkwitu jaśnieją i przechodzą z koloru żółtego na kremowy. Liście dość duże i dekoracyjne.

Leaping Salmon – Bardzo intensywnie pachnące kwiaty mają kolor w odcieniu różu. Duże, liczne i pełne kwiaty świetnie prezentują się na tle żywych zielonych liści. Odmiana dorasta do 2,5 metra wysokości.

Meg – Kwiaty tej odmiany są niezwykle duże, pełne i okazałe w kolorze pomarańczowym. Dodatkowo odmian niezwykle intensywnie pachnie, zwłaszcza wieczorami. Odmiana dorasta na 3 metrów wysokości, a jej dojrzałe owoce mają zielony kolor.

Night Light – Kwiaty dwukolorowe – czerwono-złote z przewaga odcieni złotych. Pędy niezwykle sztywne, a liście ciemne, błyszczące i zielone.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.00 / 19 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: róże angielskie

Zakupiłam na Allegro te róże i nie wiem, jak je pielęgnować, by kwitły. Nie wiem, czy wycinać pędy wyrastające przy korzeniu oraz, jak je zabezpieczać na zimę?

dodał: elkaka 2012-01-22 12:23:13

Tytuł: róża na pergoli

witam, zapraszam do obejrzenia moich fotek róży na pergoli,

dodał: Paulina 2013-06-27 11:13:55

Tytuł: roza na pergoli

witam zapraszam do obejrzenia moich fotek rozy na pergoli

dodał: paulina 2014-04-01 08:51:13

Tytuł: Róże pnace..

Czytając powyższe opisy róż pnących można tylko pomyśleć ze jest to zwykła drwina!!!!! Dlaczego? Bo nie wiadomo której róży ten opis dotyczy!!!! Nie jest podpisana i opisana dana róża , nazwa i jej odporność na choroby itd. Jestem zainteresowana ładnymi odpornymi na mróz i choroby różami. Ale jak mam wybrać skoro konkretnie nie wiem której róży dotyczy opis.??? TAKI ZAKUP ???? W CIEMNO??? NIE KAŻDY ZNA NAZWY I MUSI SIĘ DOMYŚLAĆ KTÓREJ PRZEDSTAWIONEJ RÓŻY OPIS DOTYCZY, Z OBRAZKA CZY NIE!!!!!!???????

dodał: Rozczarowana Jagna. 2015-03-22 21:18:06


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]