Kukurydza w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

Kukurydza w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

2 komentarzy

Krzysztof Kolumb podczas pierwszej swojej podróży do Ameryki, zanotował z swoim pamiętniku, że napotkał na wielkie pola uprawne dziwnej rośliny. Rośliną tą okazała się kukurydza. To właśnie Kolumb sprowadził ją do Europy, skąd rozeszła się praktycznie po całym świecie. Przyjrzyjmy się tej ciekawej i cennej roślinie, aby przestała kojarzyć nam się wyłącznie z popcornem.

Kukurydza jest rośliną jednoroczną, zaliczaną do grupy traw. W naszych warunkach osiąga wysokość do dwóch metrów i podzielona jest na odcinki – tzw. węzły. To z tych węzłów wyrastają liście. Roślina wytwarza dwa rodzaje kwiatów – żeńskie kolby i męskie zwisające wiechy. W każdej kolbie znajdują się setki drobnych kwiatów z długimi słupkami. Słupki to charakterystyczne włoski na końcu dojrzewającej kolby. W każdej kolbie zawiązuje się zazwyczaj od 1000 do 2500 nasion, które są dość mocno umocowane w kolbie.

 

 

Wartości odżywcze kukurydzy

Ziarno kukurydzy jest niezwykle pożywne, zawiera duże ilości skrobi i białka. Dodatkowo w odróżnieniu od innych zbóż, kukurydza zawiera spore ilości tłuszczów i fosforu. Niewątpliwym atutem ziarna jest brak białek glutenowych i stanowi podstawę diety bezglutenowej. Z kukurydzy oprócz wspomnianego popcornu wyrabiamy mąkę, kasze i płatki. Kukurydza konserwowa jest cennym dodatkiem do sałatek i potraw wegetariańskich. Kiełki kukurydzy są doskonałym źródłem witamin, soli mineralnych i składników wzmacniających. Kiełki zawierają witaminy C, E, H, K i PP oraz wapń, żelazo, magnes, potas i wiele mikroelementów.

Suszenie kwiatów - kukurydza

Suszenie kwiatów - kukurydza

Kukurydza odgrywa olbrzymia rolę w hodowli zwierząt. Z ziarna wyrabiamy śrutę kukurydzianą, która jest niezwykle cenną paszą. Całe rośliny wykorzystujemy do produkcji kiszonki kukurydzanej, która jest doskonałą karmą dla zwierząt, zwłaszcza dla krów mlecznych.

Plantacja kukurydzy

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Emilia, Tytuł: Kukurydza tak, ale nie modyfikowana !!!

    To prawda kukurydza jest bardzo odżywcza, ale nie ta genetycznie modyfikowana!!! Płatki kukurydziane, mąka, popcorn w większości GMO.

  2. Dodał: sg, Tytuł: Nestor

    70% kukurydzy na świecie to GMO - Udowodniono już że powoduje bezpłodność w trzecim pokoleniu. SMACZNEGO!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także