Kukurydza w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

Kukurydza w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

2 komentarzy

Uprawa i pielęgnacja kukurydzy

Kukurydza wymaga zasobnych gleb. Olbrzymi przyrost zielonej masy wymaga dużej ilości składników pokarmowych. W słabszych glebach zalecane jest nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Stanowisko powinno być widne, najlepiej słoneczne. Optymalny termin wysiewu to maj. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury i wysiana za wcześniej może wymarzać. Siejemy w rzędach w rozstawie 15 do 20 centymetrów, odległość między rzędami powinna wynosić ok. 40 centymetrów. Ważne jest aby nasiona przykryte były warstwą gleby, w przeciwnym wypadku błyskawicznie wyzbierane zostaną przez ptaki. Wschody następują dość szybko, już po tygodniu widać wychodzące z ziemi kiełki. Kupując nasiona kukurydzy wybierajmy odmiany o dość krótkim okresie wegetacji tak, aby ziarna dojrzały przed nadchodzącą zima. Zbiór kolb z nasionami odbywa się pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września. Każda roślina wytwarza od 2 do 4 kolb. Pozostałą masę zieloną po zbiorze nasion możemy wykorzystać do produkcji ekologicznych nawozów do warzyw i kwiatów takich jak np. kompost.

Kukurydza ozdobna

Kukurydza ozdobna

W przydomowych ogrodach niezwykłą popularnością cieszą się odmiany ozdobne. Rośliny te posiadają kolorowe, niezwykle dekoracyjne nasiona. Kukurydza ozdobna ma dłuższy okres wegetacji i wymaga wcześniejszego wysiewu w inspektach i miniszklarenkach. Do wysiewu wykorzystujemy donice torfowe, gdyż roślina źle znosi przesadzanie. Pod koniec września, gdy ziarna nabiorą pięknych kolorów zbieramy kolby. Zasuszone kolby wykorzystywane są jako element dekoracyjny, zwłaszcza na tak popularne ostatnio suche bukiety.

Kukurydza powinna zagościć na stałe w naszym ogrodzie. Wartości dekoracyjne oraz jej użyteczność w kuchni jest wprost niesamowita. Dodatkowo roślina szybko rośnie i osiąga duże rozmiary. Doskonale nadaje się do osłaniania ścian, koszów, kompostowników i innych mało estetycznych części naszego ogrodu. Siejąc kukurydze w tylniej części ogrodu, stworzymy zieloną ścianę, która będzie idealnym kontrastem dla kolorowych roślin uprawianych w naszym ogrodzie.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Emilia, Tytuł: Kukurydza tak, ale nie modyfikowana !!!

    To prawda kukurydza jest bardzo odżywcza, ale nie ta genetycznie modyfikowana!!! Płatki kukurydziane, mąka, popcorn w większości GMO.

  2. Dodał: sg, Tytuł: Nestor

    70% kukurydzy na świecie to GMO - Udowodniono już że powoduje bezpłodność w trzecim pokoleniu. SMACZNEGO!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także