Jak urządzić ogród - kilka wskazówek dla początkujących

Jak urządzić ogród - kilka wskazówek dla początkujących

8 komentarzy

Przy urządzaniu ogrodu podstawową kwestią jest określenie jego celu. Tak więc należy zastanowić się nad tym co jest dla nas najważniejsze. Dla jednych ogród to miejsce gdzie można uprawiać i podziwiać zróżnicowane, ale zawsze piękne rośliny, dla innych znów miejsce rekreacji w którym nie brakuje atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Pamiętajmy także o wartości użytkowej ogrodu np. warzywnego oraz ziołowego. W każdym z tych rozwiązań nie powinno zabraknąć zielonych akcentów, które są wyznacznikiem każdego ogrodu i decydują o jego estetyce.
   

Powstawanie ogrodu od podstaw wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia, ale daje ogromną satysfakcję. Na chwilę możemy pozwolić sobie na bycie „malarzem”- artystą, który zmienia otaczający krajobraz. Przy zakładaniu ogrodu ograniczenia wynikają przede wszystkim z określonych środków finansowych oraz małej powierzchni. Nie mniej jednak każdy jest w stanie stworzyć ogród- nawet przy niewielkich kosztach, w którym będzie się czuł dobrze, gdzie w spokoju będzie można wypocząć.
   

Założenie ogrodu gdzie przed momentem był plac budowy jest zadaniem pracochłonnym, ale opłacalnym. Możemy od podstaw tworzyć własny- zielony azyl uwzględniając tylko te elementy aranżacyjne, które są nam najbliższe. W pełni możemy zadecydować o zawartości ogrodu bez konieczności wyboru mniejszego zła, jak ma miejsce przy ogrodach już powstałych, gdzie czasami trzeba wyciąć bądź wyrzucić sporo drzew i krzewów.
   

Przed założeniem ogrodu warto zapoznać się z podstawowymi stylami jakie królują na ogrodowych powierzchniach. Od nowoczesności przez romantyczne, rustykalne założenia aż po formalne, charakteryzujące się symetrią. Ogród można stworzyć opierając się na jednym stylu bądź  wybrać po kilka ciekawych rozwiązań z każdego stylu, tworząc własny i sobie najbliższy. Należy pamiętać, że ogród to odzwierciedlenie nas samych. W „zakłamanym” ogrodzie nie będziemy w stanie w pełni wypocząć oraz się odprężyć.
   

Przed przystąpieniem do pierwszych prac należy przelać swoje pomysły na papier- uwzględniając wszelkie nasadzenia oraz małą architekturę. Będzie to plan, do którego warto dołączyć plan działania. Dzięki takiej instrukcji zakładanie ogrodu będzie sprawniejsze i bardziej skoordynowane. Przy projektowaniu należy uwzględnić położenie działki, jej ukształtowanie, nasłonecznienie, zacienienie, narażenie na wiatry, drenowanie itp. Biorąc pod uwagę wiatr, to od jego nasilenia zależy rodzaj zastosowanego wiatrochronu, będącego jednocześnie ogrodzeniem. Od jego wysokości zależy dalsza aranżacja ogrodu, ponieważ przy większym zacienieniu trzeba dobrać odpowiednie rośliny, które będą preferować zaistniałe warunki. Tak jest z każdym czynnikiem, którego zmienność warunkuje dalsze działania związane z aranżacją ogrodu.
   

Przed założeniem ogrodu na działce gdzie prowadzone były zaawansowane prace budowlane  z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu podłoża. Jego ubicie może znacząco ograniczyć wsiąkanie wody deszczowej. Przy długo utrzymujących się kałużach może zaistnieć konieczność drenowania tak aby nie dopuścić do zalewania roślin. Przy pracach ziemnych warto zebrać wierzchnią warstwę urodzajnego podłoża, po czym wybrać do kilkunastu centymetrów mniej żyzne podłoże, a następnie rozplantować pełnowartościową ziemię na grubość około 20- 30 cm. Jałowe podłoże może zostać wykorzystane do tworzenia naturalistycznych wzniesień, nasypu przy zbiorniku wodnym bądź też do stworzenia skalniaka. Jakość podłoża można poprawić stosując „zielony nawóz” oraz kompost, które dostarczą próchnicę tak dobroczynną dla większości roślin. pH podłoża to także istotna kwestia warunkująca dobór późniejszych nasadzeń. Podłoże może być alkaliczne (zasadowe)- powyżej 7,0, neutralne 7,0 oraz kwaśne- poniżej 7,0. Większość roślin preferuje neutralne pH podłoża.
   

Jeżeli było nam dane zastać już zagospodarowany ogród, to w takim przypadku należy przeprowadzić dokładną inwentaryzację zastanego stanu. Należy spisać wszelkie rośliny oraz elementy małej architektury oraz budowle. Następnie w palnie uwzględniamy te elementy, które chcemy pozostawić oraz nakreślamy własne pomysły dotyczące tego miejsca.
   

projektowanie ogrodu

czytaj dalej...

8 komentarzy

 1. Dodał: Malgosia , Tytuł: Problem z aranżacja

  Ja na szczęście z roślinkami nie mam problemów,. Ale zawsze mi czegoś brakowało, mąż zbil z desek stolik. I to było zawsze takie "ot po prostu jest" ni to ładne, ni brzydkie. Ale posadzilam piwonie i stwierdziłam, ze tak piękne kwiaty nie mogą roznas w obskurnym ogrodzie. I odkrylam meble z technorattanu, nie wiem jak mogłam tyle lat żyć w nieświadomości. Z tego da się zrobić wszystko! teraz czekamy na zestaw wypoczynkowy. Co by kwieciscie zabrzmiało o nazwie Magnolia od Ratto. Już nie mogę się doczekać, od razu zaproszę cała rodzinę, każdy się pomieści.

 2. Dodał: kamil, Tytuł: urządzanie ogrodu

  Ja sam nie wiedziałem jak dobrze urządzić ogród, bo nie znam się na tym i korzystałem z porad ekspertów. Mogę polecić tego pana, bo jest naprawdę konkretny

 3. Dodał: Marcin, Tytuł: Lekkie donice

  Chciałbym wasze opinie na temat tych donic: http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/jak-urzadzic-ogrod-kilka-wskazowek-dla-poczatkujacych-id415.html

 4. Dodał: Michalinka, Tytuł: firma

  Ja się zgłosiłam z projektem ogrodu do profesjonalistów bo zupełnie się na tym nie znam jakie rosliny moga w jakiej glebie itd. :) Mieszkam w Bielsku i firma robiłą mi projekt i wykonywała go i super wyszło, do teego zrobiłam sobie od nich nawadnianie :)

 5. Dodał: farba, Tytuł: ....

  Jak ja się cieszę, że przez internet można sobie pozamawiać te wszystkie nasionka, itp. Pamiętam ile czasu zajmowało mi bieganie po rynku z mamą od rana i dźwiganie tych wszystkich kwiatów. Nie powiem, bo zamiłowanie do kolorowych ogrodów mi zostało, więc to kontynuuje i u siebie, ale jednak wolę przez internet. W Dom i Sad też już zamawiałam.

 6. Dodał: ksenia, Tytuł: nasionka

  Ja tam od pewnego czasu wszystkie zakupy jakie się da robię przez internet, już się ze mnie w domu śmieją , że w tym wieku taka nagle nowoczesna jestem, ale to jest po prostu o wiele wygodniejsze. Również znam Dom i Sad, dobra firma. Często między innymi od nich zamawiam jak potrzebuję coś na działkę.

 7. Dodał: małgocha, Tytuł: kwiatki

  My się też zdecydowaliśmy na kwiaty, ja nasiona zawsze kupuję wyłącznie od Dom i Sad, dla mnie najlepszy sklep, fajne ceny i z dostawą do domu, więc się nawet nie trzeba fatygować.

 8. Dodał: marcinn, Tytuł: bruk bet kamień

  sam trawnik i kwiaty to jendo, a drugie to podjazd wykończony z fajnej kostki brukowej, jakiś taras... dobrze sie sprawdzają produkty bruk-bet bo są trwałe, dobrje jakosci no i pięknie się prezentują :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie