Jak urządzić ogród - kilka wskazówek dla początkujących

Jak urządzić ogród - kilka wskazówek dla początkujących

8 komentarzy

Posiadając projekt oraz plan działania można przystąpić do pierwszych prac przy kształtowaniu terenu. Jak już wcześniej wspomniałem należy odgruzować powierzchnię oraz zadbać o dobre podłoże w przypadku prac na powierzchniach gdzie trwała budowa. W przypadku terenów wcześniej zagospodarowanych, a zaniedbanych należy oczyścić teren z wszelkich nieczystości, usunąć darń oraz przekopać podłoże. Na tym etapie kształtujemy teren, tak więc urzeczywistniamy wszelkie wykopy np. na oczko wodne bądź usypujemy skalniak. Kolejnym etapem jest wprowadzenie do ogrodu roślin. Najlepiej zacząć od nakreślenia ram ogrodu, które wiążą się z ograniczeniem ogrodu poprzez żywopłot, ogrodzenia, luźne nasadzenia z drzew i krzewów. Wybrana opcja powinna odpowiadać upodobaniom właściciela. Ramy ogrodu pozwolą na ciekawy wygląd ogrodu nawet w okresie zimowym oraz będą chronić ogród przed wiatrem, kurzem, hałasem oraz wzrokiem sąsiada. Warto także wykonać kluczowe nasadzenia w postaci drzew oraz większych krzewów. Następnie można pokusić się o wykonanie elementów małej architektury, a następnie instalacji elektrycznej i wodnej. Pamiętajmy także o wykonaniu ciągów komunikacyjnych, łączących najważniejsze punkty w ogrodzie np. składzik na narzędzia, altanę, oczko wodne itp. Po wykonaniu powyższych prac następuje czas na sadzenie roślin. Przy ich sadzeniu warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:


  • rośliny sadzimy na stanowiskach odpowiadające ich potrzebom, a więc uwzględniając pH podłoża, nasłonecznienie, zacienienie, rodzaj podłoża oraz wietrzność stanowiska;

 

 

  • przy doborze barw pamiętajmy o kole barw. Zawiera ono podstawowe kolory a więc: czerwony, żółty i niebieski. Pomarańczowy, zielony, fioletowy są kolorami przejściowymi, które powstają w wyniku połączenia poszczególnych barw podstawowych. Jeżeli połączymy barwy leżące naprzeciwko siebie czyli zielonąz czerwoną, żółtą z fioletową, niebieską z pomarańczową uzyskamy bardzo wyrazisty, absorbujący efekt. Oczywiście te zestawienia barw wzajemnie się dopełniają, ale ich pobudzający efekt nie musi każdemu odpowiadać. Osoby, które wolą spokojniejsze, bardziej refleksyjne, delikatne połączenia niech skorzystają z połączeń  barw sąsiadujących ze sobą. Czerwień znakomicie będzie się łączyćz żółtą i pomarańczową barwą. Tak samo fiolet z błękitem. Barwy żółta, pomarańczowa, czerwona należą do barw ciepłych, a fioletowa i niebieska do zimnych. Stosując się do takiego podziału możemy stworzyć wspaniałe, słoneczne rabaty jak również chłodne i stonowane. Łączenie barw podstawowychz przejściowymi ma za zadanie dodanie kompozycjom delikatności, harmonii np. tworząc rabatę wyłącznie z roślin kwitnących na czerwono i żółto, uzyskamy bardzo kontrastowe zestawienia. Dla złagodzenia ostrości dosadzamy rośliny kwitnące na pomarańczowo. Rabata stanie się bardziej delikatna i subtelna.

 

 

  • na rabacie nie warto mieszać zbyt wielu wyrazistych barw, bo nastanie chaosi oglądający nie będzie miał możliwości na pełne odprężenie;

 

 

  • pamiętajmy o zachowaniu piętrowości nasadzeń, a więc harmonijnego przejścia od najwyższych roślin do najniższych;

 

 

  • uwzględnić okres kwitnienia;

 

 

  • rabaty dostosowane stylem do całości ogrodu;

 

 

  • zagęszczenie i wysokość docelowa nasadzeń;

 

 

  • stosowanie zróżnicowanych nasadzeń, a więc od roślin jednorocznych po wieloletnie, liściaste, zimozielone i iglaste, dzięki czemu ogród stanie się atrakcyjny niezależnie od panującej pory roku.

 

   

Nawet w niewielkim ogrodzie warto nawet kawałek powierzchni obsiać trawnikiem. Stanowi on ciekawe tło dla nasadzeń oraz w zależności od zastosowanych mieszanek trawnikowych może stać się miejscem zabawy nie tylko dla najmłodszych. Podłoże pod trawnik powinno być starannie uprawione, odpowiednio napowietrzone  i ukształtowane. Przy braku odpowiednich środków finansowych, można zrezygnować z wielu realizacji, a ogród prawie w całości obsiać trawą. Z czasem można systematycznie realizować swoje pomysły związane z kształtowaniem ogrodu. Nie ma wówczas pośpiechu, ponieważ ogród obsiany trawnikiem jest także estetyczny.
   

Przy realizacji ogrodu najważniejszy jest pomysł na ogród oraz podstawowa wiedza w zakresie uprawy roślin. Posiadając ogród z czasem uzyskamy taką wiedzę, że przy tworzeniu nowego ogrodu nie będziemy mieli znaczących problemów. Ważne, aby posiadać projekt, plan działania i się jego trzymać. Wówczas sprawnie i szybko zostanie zrealizowany projekt choć wiadome, że zmiany będą zawsze, bo prawdziwy ogrodnik tworzy ogród całe życie i to jest piękne, że ogród się zmienia razem z nami, dojrzewa i odzwierciedla to co nam aktualnie w duszy gra.

czytaj dalej...

8 komentarzy

  1. Dodał: Malgosia , Tytuł: Problem z aranżacja

    Ja na szczęście z roślinkami nie mam problemów,. Ale zawsze mi czegoś brakowało, mąż zbil z desek stolik. I to było zawsze takie "ot po prostu jest" ni to ładne, ni brzydkie. Ale posadzilam piwonie i stwierdziłam, ze tak piękne kwiaty nie mogą roznas w obskurnym ogrodzie. I odkrylam meble z technorattanu, nie wiem jak mogłam tyle lat żyć w nieświadomości. Z tego da się zrobić wszystko! teraz czekamy na zestaw wypoczynkowy. Co by kwieciscie zabrzmiało o nazwie Magnolia od Ratto. Już nie mogę się doczekać, od razu zaproszę cała rodzinę, każdy się pomieści.

  2. Dodał: kamil, Tytuł: urządzanie ogrodu

    Ja sam nie wiedziałem jak dobrze urządzić ogród, bo nie znam się na tym i korzystałem z porad ekspertów. Mogę polecić tego pana, bo jest naprawdę konkretny

  3. Dodał: Marcin, Tytuł: Lekkie donice

    Chciałbym wasze opinie na temat tych donic: http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/jak-urzadzic-ogrod-kilka-wskazowek-dla-poczatkujacych-id415.html

  4. Dodał: Michalinka, Tytuł: firma

    Ja się zgłosiłam z projektem ogrodu do profesjonalistów bo zupełnie się na tym nie znam jakie rosliny moga w jakiej glebie itd. :) Mieszkam w Bielsku i firma robiłą mi projekt i wykonywała go i super wyszło, do teego zrobiłam sobie od nich nawadnianie :)

  5. Dodał: farba, Tytuł: ....

    Jak ja się cieszę, że przez internet można sobie pozamawiać te wszystkie nasionka, itp. Pamiętam ile czasu zajmowało mi bieganie po rynku z mamą od rana i dźwiganie tych wszystkich kwiatów. Nie powiem, bo zamiłowanie do kolorowych ogrodów mi zostało, więc to kontynuuje i u siebie, ale jednak wolę przez internet. W Dom i Sad też już zamawiałam.

  6. Dodał: ksenia, Tytuł: nasionka

    Ja tam od pewnego czasu wszystkie zakupy jakie się da robię przez internet, już się ze mnie w domu śmieją , że w tym wieku taka nagle nowoczesna jestem, ale to jest po prostu o wiele wygodniejsze. Również znam Dom i Sad, dobra firma. Często między innymi od nich zamawiam jak potrzebuję coś na działkę.

  7. Dodał: małgocha, Tytuł: kwiatki

    My się też zdecydowaliśmy na kwiaty, ja nasiona zawsze kupuję wyłącznie od Dom i Sad, dla mnie najlepszy sklep, fajne ceny i z dostawą do domu, więc się nawet nie trzeba fatygować.

  8. Dodał: marcinn, Tytuł: bruk bet kamień

    sam trawnik i kwiaty to jendo, a drugie to podjazd wykończony z fajnej kostki brukowej, jakiś taras... dobrze sie sprawdzają produkty bruk-bet bo są trwałe, dobrje jakosci no i pięknie się prezentują :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie