Kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy

1 komentarzy

Alpinarium , a więc ogród skalny, jest próbą przeniesienia do ogrodu skrawka rzeczywistości, charakterystycznej dla wysokogórskich krajobrazów. Z pewnością nie jesteśmy w stanie w pełni oddać charakteru tego miejsca w ogrodzie, ale w jakimś procencie na pewno tak.

Ogrodzenie – jest wizytówką gospodarza posesji, dlatego warto zadbać o to, aby było estetyczne, inspirujące i trwałe. Kamień stanowi materiał, który z pewnością spełnia wspomniane powyżej kryteria. Do budowy ogrodzenia można wykorzystać sjent, piaskowiec, wapień, granit, kwarcyt, a także kamienie polne, które świetnie prezentują się z elementami drewnianymi.

Kamień ogrodowy
Kamień ogrodowy

Murki oporowe – przy budowie murków warto stosować kamienie charakteryzujące się wyższą trwałością.

Nawierzchnie – kamień stanowi doskonały materiał do utwardzania ścieżek, kącików wypoczynkowych, palców, a także tarasów. Różnorodność barw, kształtów, faktur sprawia, że można tworzyć bardzo zróżnicowane wzory, pamiętając jednak o harmonii, aby nie wkradł się chaos, przy zastosowaniu zbyt zróżnicowanych i bardzo odmiennych materiałów. Na nawierzchnie nada się zarówno twardy granit, porfir, serpentynit, bazalt, a także gnejs, łupek oraz mniej odporny piaskowiec.

Kamienne schody- przy nierównościach terenu warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Do ich budowy należy użyć trwałego materiału odpornego na ścieranie.

Oczka wodne, strumienie, kaskady- kamienie z pewnością ożywią podkreślą indywidualność zaaranżowanego przez nas oczka wodnego czy też strumienia. Przy tego typu aranżacjach sprawdzą się m.in.  kamienie polne, a także  gnejs, serpentynit, kwarcyt, porfir.

Ściółkowanie – do ściółkowania należy użyć kruszywa (grys, żwir). Zależnie od upodobań wybieramy odpowiedni materiał, którego w sprzedaży nie brakuje.


Poza tym pojedyncze głazy ulokowane wśród roślin podkreślą ich piękno oraz ożywią wcześniej uśpioną kompozycję. Zależnie od kształtu, wielkości, barwy można osiągnąć zróżnicowane efekty od harmonii po dynamizm.

Kamienne dekoracje w postaci rzeźb, fontann, mebli ogrodowych, donic, zegarów słonecznych itp. dopełnią całość i będą swego rodzaju atrakcją ogrodu.

Kamień ogrodowy
Kamień ogrodowy
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Leszek, Tytuł: Łupek szarogłazowy

    Autor artykułu pomija łupek jako materiał do budowy murów oraz kaskad i oczek wodnych. Być może z tego powodu, że jest wiele rodzajów łupka, którego właściwości wytrzymałościowe oraz struktura są niewystarczające aby go stosować do tego celu. Jest jednak łupek szarogłazowy (wydobywany na dolnym śląsku w kopalni "Jenków") posiadający zarówno doskonałe parametry wytrzymałościowe jak i ciekawą barwę (od koloru popielatego, poprzez jasny brąz aż do rdzawego). Z powodzeniem można go stosować do budowy murów, ścieżek i przede wszystkim wodospadów i oczek wodnych. Sporo zdjęć i przykładów jego zastosowania można znaleźć na stronie kopalni

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: