Ogrody skalne

Ogrody skalne

Skomentuj artykuł

Zasadniczą kwestią w organizacji ogrodu jest podłoże. Naturalne warunki bytowania roślin skalnych to góry, skaliste podłoża, a więc miejsca, gdzie nie zalega woda, brak jest znaczącej wilgoci w podłożu. Ważne, aby gleba była przepuszczalna. Najczęściej wymagane jest stworzenie drenażu, a więc warstwy żwiru bądź kamieni. Jego zakładanie polega na zebraniu wierzchniej warstwy gleby na głębokość dwóch blachownic szpadla, wyłożeniu drenażu, a następnie przysypanie zebraną wcześniej glebą. W przypadku mało przepuszczalnej gleby, możemy ją wymieszać z piaskiem i żwirem.
   

Ważnym jest dostosowanie naszego ogrodu do otoczenia. Tak więc, korzystamy z kamieni dostępnych w okolicy. Kamienie polne najlepiej nadają się do mniejszych ogrodów. Mamy do wyboru również wapienie, piaskowce, granity i inne. Kamienie zawsze staramy się tak układać aby wyglądały naturalnie największą częścią do podłoża. Większe kamienie należy częściowo wkopać w ziemie. Z kamieni możemy tworzyć murki, umacniać zbocza, ścieżki, zawsze kierując się rozwiązaniami w naturze. Z czasem jak rośliny się rozrosną stworzą spójny ze sobą krajobraz.
   

Dobór roślin jest jedną z najistotniejszych kwestii przy zakładaniu ogrodu. Wybierajmy te rośliny, którym będą odpowiadać warunki panujące w naszym ogrodzie. Tak więc jeżeli mamy słoneczne stanowiska, wybieramy rośliny oczekujące takich warunków- jeżeli ogród jest w półcieniu, wówczas wykorzystamy inne gatunki.
   

Rośliny jakie wykorzystuje się do obsadzania skalistych rabat, to najczęściej byliny, które mogą charakteryzować się zdolnościami okrywowymi, zadarniającymi, krzewiącymi, bądź stanowią półkrzewy, czy też krzewy miniaturki. Odpowiedni dobór sprawi, że o każdej porze roku będzie się działo na skalnych rabatach. Najbardziej popularne rośliny wykorzystywane na skalne kompozycje to: żagwin, rojniki, smagliczka, posłonek, lawenda, sasanki, zawciąg, trójlist, dzwonki, przetacznik, macierzanka, ostnica, pięciornik, strzęplica sina, szarotka, ubiorek wiecznie zielony, kosaćce karłowate, len, kocimiętka, płomyk szydlasty, rozchodniki, lepnica, krwawnik, anafalis, kostrzewa, goryczka, bodziszek, słonecznic, goździki, rogownica, dziewięćsił, dębik ośmiopłatkowy, gęsiówka, ukwap.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: