Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Skomentuj artykuł

Po określeniu, jaki charakter ma mieć ogród trzeba dobrać odpowiednie rośliny i materiały niezbędne do realizacji założeń architektonicznych. Biorąc pod uwagę dobór roślin, kluczowym jest określenie warunków glebowych oraz klimatycznych. Odpowiedni dobór ustrzeże nas od niepotrzebnych strat. Przy doborze roślin warto zwrócić uwagę na otaczający nas krajobraz. Jest to potrzebne, aby harmonijnie współgrał z otoczeniem, chyba że całkowicie chcemy się odizolować od zewnętrznego świata i stworzyć swój własny, czasami egzotyczny azyl. Przy doborze roślin warto skorzystać z wiedzy okolicznych szkółkarzy, którzy wskażą nam te rośliny, które doskonale odnajdą się w naszym ogrodzie. Wertujmy masę książek, czasopism, tak aby mieć wkład w aranżację ogrodu, nie liczmy tylko na innych, bo jak wiadomo najlepiej liczyć tylko na siebie, a wiedza jaką nabędziemy przyda się w okresie późniejszym, kiedy nasz zapał skierujemy na prawidłową pielęgnację tego, co urzeczywistnimy.

Projektowanie ogrodu

Mając wstępny zarys roślin, które na pewno zostaną wykorzystane przy realizacji projektu przystępujemy do wstępnego planu nasadzeń. A więc określamy jak będą wyglądały przyszłe rabaty. Tutaj zależnie od stylu jaki preferujemy możemy wykorzystać naturalistyczne, kręte linie albo ukierunkować się na formalne, geometryczne kształty. Pierwsza propozycja jest bardziej naturalistyczna, przesiąknięta romantyzmem. Symetryczność to domena formalnych, bardziej surowych rozwiązań, choć obie mają wielu zwolenników. Rabaty muszą być zróżnicowane, aby ogród nie stał się monotonny. Ogród powinien żyć, inspirować, tryskać energią, którą powinni chłonąć odwiedzający.

Powyższe założenia bardzo dokładnie przelewamy na papier. Ten plan konsekwentnie realizujemy, dopuszczając oczywiście korekty, aczkolwiek główne postanowienia winny być nienaruszone, dlatego tak ważna jest bardzo dokładna wstępna analiza. Przy bardzo znaczących korektach, lepiej  jest stworzyć nowy projekt. Na projekcie oznaczamy drzewa, krzewy, rośliny, ścieżki, patia, małą architekturę, rabaty, kwietniki, oczko wodne, czy skalniak, a tak naprawdę wszystko to, co chcemy zastosować w ogrodzie. Przy takich dokładnych planach warto zrobić je na bloku milimetrowym w odpowiedniej skali np. 1:100 dla dużych i średnich ogrodów; przy mniejszych i małych 1:50- 1:20. Skala 1:100 oznacza, że 1 cm na papierze odpowiada 1 metrowi w rzeczywistości. Dokładne naniesienie roślin sprawi, że w przypadku, gdy dana roślina zakończy wegetację, będziemy wiedzieć, gdzie się znajduje. Doskonale się to sprawdza przy roślinach cebulowych.

Sporządzonego planu pilnujemy jak oka w głowie, gdyż będzie nas prowadził przez dalsze działania zmierzające do realizacji ogrodu marzeń. Z planem realizujemy nasze wcześniejsze wizje.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: