Zwierzęta w oczku wodnym

Zwierzęta w oczku wodnym

5 komentarzy

Oczko wodne jest dobrym sposobem na wprowadzenie życia do naszego ogrodu. Dobrym sposobem na uczynienie tego, jest zasadzenie tam roślin lub wprowadzenie do niego zwierząt. Niektóre zwierzęta same się do niego wprowadzają, jednak nie zawsze są one mile widziane. Dzisiaj zajmiemy się stworzeniami, które mogą żyć w oczku wodnym, zarówno tymi, które wprowadzamy własnoręcznie, jak również takimi, które nasz zbiornik odnajdą same.

Najpopularniejszymi zwierzętami w oczku wodnym są z całą pewnością ryby. Istnieje wiele gatunków, które mogą w nim żyć. Bardzo często spotykane, z pewnością ze względu na swoje ozdobne walory, są karasie, które potocznie przyjęły nazwę złotych rybek. Mogą one przyjmować różne kolory, ale przeważnie są to jaskrawe odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, białego, a także mieszanki tych kolorów. Pamiętajmy jednak, iż złote rybki, które hodowane są w akwariach, nie są tymi samymi gatunkami, które możemy trzymać w oczku wodnym. Odmiany przeznaczone do zbiorników domowych są bardziej wymagające i z pewnością nie przeżyją warunków panujących w zbiorniku ogrodowym. W ostatnim czasie, bardzo szybko popularność zdobywają tak zwane karpie Koi. Mają one wyższe wymagania, niż karasie, ale również satysfakcja z ich hodowli jest dużo większa. Są bardziej inteligentne, dzięki czemu można przyzwyczaić je do podpływania, kiedy ktoś podchodzi do brzegu zbiornika. Kolorystycznie mogą być one trochę podobne, ich ciało składa się z różnych i nieregularnych plamek w kolorze białym, czerwonym oraz czarnym, w zależności od odmiany, w jaką się zaopatrzymy. Innymi rybami, które możemy trzymać w oczkach wodnych są: złota orfa, jesiotr, złoty lin, lub gatunki pochodzące z naszych krajowych wód: cierniki, kiełbie, płocie, sumiki karłowate. Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiednich dla każdego gatunku warunków, aby ryby nie tylko dobrze się u nas czuły, ale także prawidłowo rozwijały.

Innymi zwierzętami, które mogą sobie nasz zbiornik obrać, jako swoje mieszkanie, są żaby. Rzadko się zdarza, aby zadomowiły się one u nas na stałe, jeżeli nasze oczko wodne jest nieduże, jednak mogą być bardzo częstym gościem, jeżeli mieszkamy niedaleko naturalnego zbiornika wodnego lub rzeki. Obecność żab przez niektórych ogrodników jest lubiana, jednak część osób może czuć do nich wstręt lub przeszkadzać może ich ciągłe rechotanie.

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Damian, Tytuł: Pijawki

  A u mnie w oczku podczas czyszczenia znalazlem pijawki

 2. Dodał: wowo, Tytuł: zaskrońce

  Uwielbiają przypełzać do oczka, znikają ryby

 3. Dodał: Color77, Tytuł: Piranie pacu

  W tej chwili mam w oczku parę odmian ryb najwięcej karpi koi i 'złotych rybek'. Sezonowo wpuszczam Parke żółwi ale na ziemie zabieram. Powiadam od niedawna piranie pacu ale już powoli zaczynają mieć ciasno w moim akwarium, czy przeżyją w oczku? Mógł by mi ktoś podpowiedzieć ewentualnie podpowiedzieć co powinno się zrobić by jednak przeżyły? Wiem że lubią ciepło, ale nie chce żeby im było źle w akwarium. A teraz zimy są coraz cieplejsze u nas.

 4. Dodał: ewak, Tytuł: zaby w moim stawie

  w moim oczku wodnym niechca zostac zaby co roku dowoze nowych i one take uciekaja , dlaczego? staw jest duzy o wymiarach 4mx14

 5. Dodał: waldek, Tytuł: zlote rybki w oczku wodnym !?

  ...od 3-ech lat mam zaby,"dzikie"karasie)i tzw.zlote rybki(z aquarium)w oczku i mimo przemarzniecia oczka zyja i maja sie b.dobrze.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: