Pompy i filtry do oczek wodnych

Pompy i filtry do oczek wodnych

2 komentarzy

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pomp. Pierwszy z nich to pompa zewnętrzna, gdzie całe urządzenie znajduje się poza zbiornikiem, a do wody wtłaczane jest tylko powietrze, za pomocą specjalnych, gumowych przewodów. Drugim rodzajem są pompy wewnętrzne, które są całkowicie zanurzone pod wodą. W oczkach wodnych najczęściej stosowane jest połączenie filtra oraz napowietrzacza. Woda jest filtrowana i jednocześnie przy wyjściu z urządzanie napowietrzana. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca w naszym zbiorniku, a jednocześnie mamy niej elektroniki do zamontowania.

Filtry do oczka wodnego

Jeżeli chodzi o same filtry, to podział jest podobny, na filtry zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwsze zasysają wodę i oczyszczają ją poza zbiornikiem, drugie natomiast pracują zanurzone pod taflą wody.

Ostatnim, bardzo ważnym pytaniem, jest sposób doboru tych dwóch urządzeń do naszego oczka wodnego. Uzależnione jest to przede wszystkim od dwóch podstawowych czynników. Po pierwsze od pojemności zbiornika, a także od obsady (rodzaju oraz ilości) roślin oraz zwierząt. Filtr powinien być na tyle wydajny, aby w przeciągu maksymalnie dwóch godzin, mógł przefiltrować wodę o pojemności odpowiadającej pojemności oczka, w którym się znajduje. Jeżeli sami nie jesteśmy znawcami, konkretnych informacji powinien udzielić nam sprzedawca w sklepie ogrodniczym lub akwarystycznym, w którym dokonujemy zakupu.

Pompy oraz filtry do oczek wodnych są niezwykle ważnymi urządzeniami. Bez nich nie ma prawa prawidłowo funkcjonować żaden zbiornik, szczególnie, jeżeli chcemy w nim posiadać ryby lub rośliny, a bez tego oczko wodne nie będzie w pełni spełniać swojej ozdobnej i estetycznej roli.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Waldek, Tytuł: Filtr do oczka

    Nie do końca się zgodzę że konieczny jest filtr do oczka. Wystarczy odpowiednio obsadzić roślinami, aby cieszyć się czystą wodą. Należy też unikać nadmiernego nasłonecznienia. Jedynie wczesną wiosną, gdy jeszcze nie rusza wegetacja roślin woda może być trochę mętna. Mam nieduży zbiornik i to z rybami i nie mam problemu. Nie polecałbym też pompy z filtrem UV, no chyba że ktoś nie planuje trzymać ryb, płazów w oczku. Wprawdzie woda czysta, ale trochę przypomina wodę destylowaną, jest martwa. Oczywiście co kto woli, jeśli planujemy, żeby w naszym oczku było bogate życie biologiczne to odradzam pompy UV, gdy nam na tym nie zależy to jak najbardziej. Podstawa to stworzenie równowagi biologicznej.

  2. Dodał: unita, Tytuł: filtr do oczka

    Można tanim kosztem zbudować filtr do swego oczka. Wystarczy tylko pompa o odpowiedniej wydajności, która będzie mogła pompować wodę do stojącego obok oczka pojemnika. W tym pojemniku o pojemności(najlepiej plastikowy) 30-40 litrów, robimy w dnie otwór i montujemy w nim uchwyt do zamocowania węża wodnego. Tym wężem będziemy odprowadzać przefiltrowana wodę do oczka. Na brzegu oczka warstwic okrągły kamień z wywierconym otworem. Do tego otworu wsuwamy koniec węża i przefiltrowana woda wpływa nam do oczka tworząc źródełka. W pojemniku na samym dnie okładamy szczapy z drewna osikowego( służy do utrzymania odpowiedniej kwaśności wody). Na tych szczapach wysypujemy pokruszony drobno i przepłukany koks( wychwytuje tłuszcze i związki powstałe na wskutek gnicia cząstek organicznych). Na koks kładziemy kilka warstw gąbki, lub sporo podartych pończoch( służy to do fizycznego oczyszczania wody). Najlepsze są pończochy, ponieważ można je szybko przeprać w zwykłym wiadrze z wodą.Pojemnik dobrze jest ustawić na podwyższeniu i zamaskować. Ja maskowałem je wstawiając je do starych uli, wiatraków lub tworząc piramidę z kamieni. Na których pookładano doniczki z kwiatami. Jest to filtr grawitacyjny. Najlepszy filtr do oczek wodnych.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: