Donice ogrodowe

Donice ogrodowe

1 komentarzy

Pojemniki drewniane są bardzo naturalne i doskonale prezentują się w towarzystwie roślin. Dobrze izolują rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przy odpowiedniej impregnacji są bardzo trwałe. Poza tym są lekkie co także jest ważne w przypadku przenoszenia roślin na okres zimy do pomieszczenia. Bardzo ciekawie prezentują się pojemniki drewniane  w postaci beczek. Największą ich wadą jest butwienie przy braku należytej pielęgnacji. W przypadku konserwacji wymagają czasowego opróżnienia. Pojemniki wykonane z materiałów syntetycznych to najbardziej popularne i najtańsze donice. Mogą być wykonane m.in. z plastiku, żywicy oraz włókien szklanych. Występują w wielu kształtach, kolorach. Poza tym należą do najlżejszych pojemników. Jakość pojemników zależy od jakości materiałów. Najtańsze egzemplarze mają mniejszą trwałość i łatwo ulegają uszkodzeniom.Przy doborze odpowiednich pojemników należy kierować się zarówno ich użytecznością oraz estetyką, która musi być zgodna ze stylem panującym w ogrodzie. Donica musi nam zagwarantować trwałość zabezpieczającą utrzymanie w niej dobrego podłoża o odpowiedniej wilgoci, od którego zależy sukces w uprawie. Jeżeli w pojemniku nie ma otworów odpływowych, koniecznie należy je zrobić aby nadmiar wody mógł swobodnie ujść. Jest to istotne  w przypadku roślin lubiących mniej wilgoci oraz przy pojemnikach plastikowych bądź metalowych.
 

Donice ogrodowe

W przypadku niemożności wykonania otworów można w takim pojemniku umieścić roślinę będącą już w nieco mniejszym pojemniku. Rozmiar roślin i wielkość bryły korzeniowej musi być dostosowany do wielkości donicy. Nie może dojść do takiej sytuacji, że bryła korzeniowa ledwo się mieści w donicy. W takiej sytuacji roślina ma ograniczone możliwości rozwoju, a my nie mamy możliwości skutecznej pielęgnacji. Zbyt mała donica sprawia, że roślina może  łatwo się przewrócić. Gdy mamy dużo roślin uprawianych w pojemnikach, które na okres zimy należy przetransportować do zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń, wybierzmy lżejsze pojemniki aby nie nadwyrężać kręgosłupa. Do roślin zwisających wybieramy donice  wysokie. Podobnie w przypadku roślin o palowym systemie korzeniowym. Rośliny skalne charakteryzujące się niewielką wielkością znakomicie będą się prezentować w płaskawych- kamiennych pojemnikach. Lawenda doskonale sprawdzi się w metalowym pojemniku ze stali nierdzewnej. Rośliny jednoroczne ciekawie będą się prezentować w pojemnikach drewnianych.

Tworząc kompozycje  z roślin w pojemnikach należy pamiętać, że to rośliny stanowią główną dekorację, a nie pojemnik. Tak więc skromne rośliny powinny mieć skromne donice. W przypadku rozbudowanych kompozycji należy tak je tworzyć aby na samym brzegu znajdowały się rośliny w najbardziej dekoracyjnych pojemnikach. Kamienne i drewniane donice odnajdą się w tradycyjnych aranżacjach, a pozostałe upiększą nowoczesne style.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marcin, Tytuł: z laminatu poliestrowo-szklanego

    Są jeszcze donice z laminatu poliestrowo-szklanego, w których specjalizuje sie firma. Ich produkty są bardzo wytrzymałe na czynniki zewnętrzne takie jak: mróz, woda, promienie słoneczne. Big Pot ma bardzo ciekawe oferty.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: