Skrzynki balkonowe

Skrzynki balkonowe

3 komentarzy

Skrzynki balkonowe to podstawowe pojemniki, w których uprawia się rośliny balkonowe. Umiejętnie dobrane i skomponowane z roślinnością, mogą przez cały rok stanowić bardzo estetyczną dekorację balkonu i tarasu.

Czym kierować się przy wyborze skrzynek balkonowych ?
   

Chcąc cieszyć się trafnie dobranymi skrzynkami balkonowymi, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

•    rozmiar skrzynek,
•    stylistykę panującą na balkonie i tarasie,
•    materiały, z których zostały wykonane.

Poza tym warto uwzględnić

•    trwałość,
•    jakość wykonania,
•    stabilność,
•    cenę.

Skrzynki balkonowe powinny być na tyle pojemne, aby pozwalały roślinom na swobodny rozrost. W sprzedaży najczęściej możemy nabyć skrzynki balkonowe do 100 cm długości. Ich szerokość nie powinna być poniżej 15 cm. Nie zapominajmy także o otworach odpływowych. Równie ważna jest ich stabilność, uwarunkowana zastosowanym systemem mocującym. Przy mocowaniu skrzynek balkonowych po zewnętrznej stronie balustrady, należy wykonać bardzo mocne mocowanie, aby nie doszło do jej spadnięcia.  W sprzedaży mamy sporo zróżnicowanych uchwytów mocujących. Wybierajmy uchwyty, które zostały wykonane z trwałych materiałów np. ze stali.  Poza tym powinny być odporne na negatywne warunki atmosferyczne tj. zmienne temperatury, wilgoć oraz promienie UV.


Zróżnicowanie skrzynek balkonowych pod względem materiału
   

Dokonując zakupu skrzynek balkonowych zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego zostały wykonane. W sprzedaży możemy nabyć bardzo zróżnicowane skrzynki balkonowe np.

•    skrzynki balkonowe wykonane z plastiku,
•    skrzynki balkonowe wykonane z drewna,
•    skrzynki balkonowe wykonane ze stali.
•    skrzynki balkonowe wykonane z ceramiki


Najpopularniejsze skrzynki balkonowe wykonane są z tworzywa sztucznego. Oferta tego rodzaju skrzynek jest olbrzymia. Są one zróżnicowane pod względem długości, barwy oraz kształtów. Charakteryzują się wystarczającą trwałością oraz niską ceną. Dłużej utrzymują wilgoć, dlatego należy uważać z podlewaniem, aby nie doszło do przelania roślin. Poza tym szybko  nagrzewają się, skutkiem czego następuje nasilenie parowania, a w konsekwencji szybsze przesuszenie podłoża. Najtańsze skrzynki najczęściej są mniej trwałe i łatwo ulegają uszkodzeniom.
   
Skrzynki balkonowe
Skrzynki balkonowe

Skrzynki drewniane są mniej spotykane, bardziej zapomniane, ale doskonałe na balkony i tarasy o naturalistycznym wystroju. Wspaniale prezentują się w połączeniu z roślinami balkonowymi. Tego rodzaju skrzynki mają wiele zalet, a najważniejsze z nich to:

- naturalny wygląd,
- estetyka,
- dobra izolacja przed zmiennymi temperaturami,
- trwałość, uzależniona od gatunku drewna oraz konserwacji (przy braku impregnacji, zaczynają butwieć).

Dzięki prostej konstrukcji można zrobić je samemu. Zależnie od upodobań można pomalować je farbą do drewna, dzięki czemu wniosą powiew świeżości na balkon, będą pełniejszym uzupełnieniem wielu kompozycji. Pamiętajmy o solidnych uchwytach !
   

Skrzynki balkonowe
Skrzynki balkonowe

W sprzedaży możemy nabyć także ciekawe skrzynki metalowe, doskonale wpisujące się w nowoczesną stylistykę. Z pewnością ich zaletą jest wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Niestety w okresie upałów, należy je chronić przed zbytnim nagrzaniem, które negatywnie wpływa na kondycję roślin. Podobnie jak w przypadku skrzynek z tworzyw sztucznych, łatwiej o przelanie roślin.
   

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: skrzynki na kwiaty

    Ja mam na balkonie skrzynki z technorattanu, są prawdziwą ozdobą, odporne na pogodę. Polecam wszystkim szukającym eleganckich doniczek:)

  2. Dodał: marynika, Tytuł: lawendajestsuper

    Ja zamiast klasycznych pelargonii itp,sieje od kilku lat lawendę:))Wyglada oryginalnie i super pachnie..Jakby ktos szukal,to wiem ze teraz jest na pewno w Lidlu,bo dzis bylam i widziałam.

  3. Dodał: Barbara, Tytuł: podziękowanie

    piękna stronka - jest wszystko co interesuje każdego kto kocha kwiaty i zieleń jakąkolwiek - jest to nasz piekny świat -dziekuję - napewno skorzystam Barbara

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: