Skrzynki balkonowe

Skrzynki balkonowe

3 komentarzy

Rzadziej spotykane są skrzynki ceramiczne, które ze względu na ciężar stanowią ozdobę murków, poza tym mogą być postawione na posadzce. Największą zaletą tych pojemników jest możliwość oddychania, dzięki porowatości materiału. W takiej skrzynce prawdopodobieństwo przelania jest mniejsze wówczas, jeżeli nie jest na zewnątrz pokryte nieprzepuszczalną powłoką. Poza tym są droższe od pozostałych skrzynek.

Skrzynki balkonowe
Skrzynki balkonowe

Skrzynki balkonowe z podwójnym dnem
   

Bardzo często mamy problem z systematycznym podlewaniem, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy podłoże bardzo szybko przesycha, zwłaszcza na południowej wystawie. Z pewnością rozwiązaniem tego problemu będzie zakupienie skrzynek z podwójnym dnem, a więc ze specjalnym systemem nawadniania. Dzięki niemu można ograniczyć częstotliwość podlewania, niemalże o połowę. Rośliny w takiej skrzynce mają lepsze warunki do rozwoju, ponieważ korzenie mają stały dostęp do wody. Przelanie nie jest możliwe, ponieważ nadmiar wody spływa do dolnej części skrzynki. Przesychające podłoże na bieżąco uzupełniane jest w wilgoć dzięki podsiąkaniu wody. W zestawie znajdziemy skrzynkę, podstawę dolną oraz wskaźnik wody przez który wlewa się wodę podczas podlewania. 


Ceny skrzynek balkonowych
   

Zależnie od wybranej wielkości skrzynki, materiału z jakiego została wykonana oraz modelu ceny są bardzo zróżnicowane. Skrzynkę z tworzywa sztucznego możemy zakupić już od kilku złotych. W przypadku zastosowania systemu nawadniania ich cena może wzrosnąć do kilkudziesięciu złotych. Skrzynki ceramiczne są droższe i możemy je nabyć już od  kilkunastu złotych. Podobnie jest ze skrzynkami metalowymi oraz drewnianymi. Im większe skrzynki tym cena jest wyższa. Pamiętajmy, że w przypadku podwieszania skrzynek niezbędne są uchwyty. Ich cena wynosi około kilkunastu złotych za sztukę w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Za bardziej masywne i trwalsze uchwyty zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. W przypadku braku podstawki, do ceny skrzynki należy doliczyć cenę podstawki, która wynosi zazwyczaj kilka złotych.

Duży wybór skrzynek balkonowych sprawia, że mamy o wiele większe możliwości aranżacyjne na balkonie i tarasie. W tym bogactwie kierujmy się przede wszystkim dobrem roślin. Wygoda kwiatów powinna być na pierwszym miejscu, dopiero później należy uwzględnić estetykę oraz cenę. Pamiętajmy, że skrzynka balkonowa to dodatek, nie powinna przyćmić piękna roślin balkonowych, ponieważ nie osiągniemy wówczas harmonii w danym zestawieniu.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: skrzynki na kwiaty

    Ja mam na balkonie skrzynki z technorattanu, są prawdziwą ozdobą, odporne na pogodę. Polecam wszystkim szukającym eleganckich doniczek:)

  2. Dodał: marynika, Tytuł: lawendajestsuper

    Ja zamiast klasycznych pelargonii itp,sieje od kilku lat lawendę:))Wyglada oryginalnie i super pachnie..Jakby ktos szukal,to wiem ze teraz jest na pewno w Lidlu,bo dzis bylam i widziałam.

  3. Dodał: Barbara, Tytuł: podziękowanie

    piękna stronka - jest wszystko co interesuje każdego kto kocha kwiaty i zieleń jakąkolwiek - jest to nasz piekny świat -dziekuję - napewno skorzystam Barbara

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: