Wilec - Ipomoea

Wilec - Ipomoea

3 komentarzy

Wilec należy do najpopularniejszych pnączy jednorocznych, powszechnie uprawianych w ogrodach, a także na balkonach i tarasach. Szybki wzrost, małe wymagania oraz bardzo dekoracyjne kielichowate kwiaty, sprawiają że miłośników tych roślin nie brakuje.
   
Wilec (Ipomoea) obejmuje setki gatunków roślin od jednorocznych przez byliny po pnącza. Skupia gatunki zaliczane do rodziny powojnikowatych (Convolvulaceae).

Wybarne gatunki rodzaju

•    Ipomoea purpurea- Wilec purpurowy
•    Ipomoea lobata- Wilec klapowany (syn. Mina lobata)
•    Ipomoea hederacea- Wilec bluszczowy
•    Ipomoea tricolor- Wilec trójbarwny
•    Ipomoea quamoclit- Wilec pospolity- pierzasty (I. pinnata)
•    Ipomoea horsfalliae
•    Ipomoea coccinea- Wilec szkarłatny
•    Ipomoea lobata- Wilec klapowany
•    Ipomoea batatas- Wilec ziemniaczany

Naturalne siedliska rodzaju występują w cieplejszych regionach m.in. Ameryce Południowej oraz Środkowej.

Gatunki warte uwagi

Poza najpopularniejszym gatunkiem wilca, a więc wilcem purpurowym w ogrodzie warto uprawiać  także wilca trójbarwnego, wilca klapowanego oraz wilca szkarłatnego.

Dekoracyjność

Wilce uprawiamy ze względu na dekoracyjne kwiaty, które zależnie od gatunku mogą być bardzo zmienne. Wilec purpurowy zachwyca kielichowatymi kwiatami, osadzonymi na długich szypułkach w barwie różowej, białej, niebieskiej, a także w różnych odcieniach wspomnianych barw. Wilec trójbarwny charakteryzuje się dużymi kwiatami w barwie  niebieskiej, białej, purpurowej do czerwonawej. Wilec klapowany, jest przykładem gatunku bardzo oryginalnego. Jego rurkowate kwiaty kremowo pomarańczowo- czerwone prezentują się bardzo egzotycznie i stanowią ciekawy akcent w ogrodzie. Wilec szkarłatny charakteryzuje się dużymi, szkarłatnymi kwiatami. Przy dekoracyjności gatunków wilca uprawianych w ogrodzie nie zapominajmy także o dekoracyjnych liściach.
        
Kilka uwag o budowie

Gatunki wilca najczęściej uprawiane w ogrodzie osiągają do kilu metrów wysokości. W naszym klimacie rośliny jednoroczne, charakteryzujące się dużym przyrostem o zmiennych liściach, zazwyczaj lejkowatych kwiatach. Owijając się wokół podpór tworzą zwarte zielone ściany, które podczas kwitnienia, stanowią bardzo dekoracyjny element ogrodu, tarasu oraz balkonu. 
   

Wilec purpurowy

Wilec purpurowy

Wybrane gatunki

•    Wilec purpurowy

Najpopularniejszy gatunek osiągający do około 3 m wysokości.     Dekoracyjny dzięki sercowatym liściom na tle których pięknie prezentują się     lejkowate kwiaty. Wilec występuje w zmiennych barwach, mogą być     jednobarwne, a także wielobarwne. W sprzedaży najczęściej spotykamy się z mieszanką barw. Kwiaty rozwijają się rano, tak więc jeżeli jesteśmy     śpiochami, a pogoda będzie sprzyjać słonecznym kąpielom, kwiaty zamykają     się jeszcze przed południem. W pochmurne dni rozłożyste kwiaty, średnicy     nawet do 5 cm, mogą utrzymywać się w rozkwicie o kilka godzin dłużej.     Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia- września.

•    Wilec trójbarwny

Pochodzący z Ameryki Południowej Ipomoea tricolor, charakteryzuje się dekoracyjnymi kwiatami w barwie niebieskiej, białej, purpurowej, a także dwubarwnych. Liście sercowate, potrójnie klapowane. Pnącze osiąga do około 3 m wysokości. Kwitnienie trwa od lipca do września.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Basia, Tytuł: chory wilec

    Moj wilec rosnie w duzej donicy na balkonie Od jakiegoś czasu dookola donicy wytworzyla sie lepka substancja a liscie sa takze lepkie.Co to za choroba i jak zwalczyc?

  2. Dodał: Paulina, Tytuł: fotki nasionek wilca trójbarwnego

    witajcie, zapraszam na mój wpis o wilcu trójbarwnym, którego wysiałam do doniczki :) zapraszam też do śledzenia całego mojego bloga oraz na facebooka - jestemsobieogrodniczka; chętnie pogadam, wymienię się doświadczeniami ogrodniczymi,pozdrawiam Paulina

  3. Dodał: violka, Tytuł: wilec na moim balkonie

    Mam wilca o pięknym chabrowym kolorze z purpurowym środkiem .Co roku zbieram ogromną ilość nasion, więc i moi obdarowani znajomi rozpowszechniają tę piękną , skromną roślinkę. U jednych rośnie wspaniale, u innych troszkę mniej pokazowo, ale wszędzie się przyjęła. U mnie co roku oplata barierki i kratkę na balkonie , Przepięknie to wygląda, łatwa w pielęgnacji roślina, Polecam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: