Pnącza na mur

Pnącza na mur

3 komentarzy

Hortensja pnąca – kolejne, długie pnącze o zielonych liściach, które są główną ozdobą jesienią, gdy zmieniają barwę na żółto – brunatną. Latem hortensję zdobią białe kwiaty, zebrane w dość duże kwiatostany. Po murach wspinają się dzięki drobnym korzeniom czepnym. Stanowisko półcieniste lub całkowicie zacienione, koniecznie osłonięte, o wilgotnej i kwaśnej glebie. Ważne jest również obfite podlewanie.

Pnącza, które nie mają naturalnych predyspozycji do spinania się po murach, również możemy posadzić przy ścianie. W tym celu konstruujemy specjalne drabinki lub ustawiamy pergole ogrodowe, które będą podtrzymywały całą roślinę. Może ty być bardzo wygodne, gdyż roślina nie rośnie bezpośrednio na murach, co w razie czego pozwala na łatwe jej usunięcie.

 

Pnącza na mur

Pnącza na mur

Do wyboru mamy bardzo dużo różnych odmian pnączy, które mogą rosnąć na lub przy murach i ścianach. Jednak ich wybór nie może być przypadkowy. Odpowiednią roślinę wybieramy przede wszystkim zwracając uwagę, przy czym ma rosnąć. Nie możemy posadzić roślin o grubych i ciężkich pędach, przy słabych murach, które mogą nie wytrzymać takiego naporu.

Pnącza ogrodowe są jednymi z najpiękniejszych roślin w naszych ogrodach, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest sadzenie przy murach oraz ścianach. Przepięknie się tam prezentują i ozdabiają nie tylko swoimi zielonymi liśćmi, które cudnie przebarwiają się jesienią, ale także kwiatami.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Wiola, Tytuł: Różowe kwiaty

    A jak nazywa się ta roślina na zdjęciu różowa co rośnie na szarym murze? (drugie zdjęcie) Proszę o odpowiedź :)

  2. Dodał: Halna, Tytuł: Pnacze na stanowisko cieniste

    Z kwitnacymi będzie problem na takim stanowisku,ale świetnie nadaje się bluszcz irlandzki,jest zimozielony i ozdobny z liści.

  3. Dodał: IRENA, Tytuł: CHCE KUPIC

    prosze o poradę-moj balkon jest prawie pozbawiony słonca-od północnego zachodu. JAKIE SZYBKOROSNĄCE I WIELOLETNIE PNACZA MOGŁYBY TU ROSNĄC I KWITNĄC.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: