Newsletter serwisuChoroby i szkodniki róż - rozpoznanie i zwalczanie

Ogrodnicy uprawiający róże dobrze wiedzą, że aby się cieszyć pięknym i zdrowym wyglądem tych kwiatów trzeba bardzo uważać na wszelkie zmiany zachodzące w wyglądzie róż, które mogą być oznaką, że coś się niedobrego z nimi dzieje a czego przyczyną najczęściej są choroby i szkodniki.

W takiej sytuacji natychmiast przystępujemy do działania, ponieważ każda chwila działa na niekorzyść roślin. Tak jak w wypadku człowieka i obowiązującej zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, tak samo i u róż ta zasada powinna być realizowana. Wiele chorób jest trudnych do zwalczenia, dlatego powinniśmy dobierać takie odmiany, zapewnić  na tyle optymalne warunki, aby uchronić się przed przykrymi niespodziankami.

Jeżeli już dojdzie do porażenia chorobą nie ma, co rozpaczać, tylko natychmiast przystąpić do działania. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawić w zarysie najważniejsze choroby i szkodniki nękające róże oraz metody ich zwalczania.

Wśród najczęstszych chorób dotykających róże jest mączniak prawdziwy, który poraża nie tylko liście, ale również pędy i pąki. Ma postać plam pokrytych mączystą, watowata, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi, zabarwiając się na czerwono. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Zwalczamy niszcząc porażone części rośliny a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny, który zwalcza tę chorobę. Mączniak rzekomy często mylony z czarną plamistością, charakteryzuje się pojawieniem się nieregularnych, czerwonych lub brązowych plam na zewnętrznej stronie, a od spodu białym, mączastym nalotem. Atakuje nie tylko liście położone w dolnej partii rośliny, ale także część wierzchołkową. Porażone rośliny najlepiej opryskać odpowiednim preparatem chemicznym cztero lub pięciokrotnie w cotygodniowych odstępach.

 

Czarna plamistość to jedna z trudnych chorób do zwalczenia, objawiająca się czarnymi plamami na liściach, które z czasem opadają i efektem są „łyse” krzewy. Plamy pojawiają się już w okresie letnim, na górnej powierzchni liści, są one okrągłe z czasem coraz bardziej ciemne i powiększające swą średnicę, skupiające grzybnię i zarodniki. Tej uciążliwej chorobie sprzyja wilgoć, dlatego też nasila się ona w latach mokrych. Porażone części roślin natychmiast usuwamy i niszczymy, jeżeli nasze zabiegi, włącznie z chemicznymi nie będą przynosić efektów, wówczas lepiej jest je przesadzić w inne miejsce. Kolejną chorobą, na którą możemy się natknąć uprawiając róże jest rdza róży, która przyczynia się do opadania liści oraz może doprowadzić do zamierania krzewów. Objawia się okrągłymi, pomarańczowymi brodawkami, na spodniej stronie liścia, które powodują ich żółknięcie. Tej chorobie sprzyja wilgoć oraz chłodne stanowiska. Zwalczamy stosując odpowiedni preparat chemiczny i niszcząc porażone fragmenty rośliny. Szara pleśń powoduje zamieranie pędów a przy braku zwalczania nawet całych krzewów. Tę chorobę możemy rozpoznać poprzez popielaty nalot pojawiający się na kwiatach, owocach, powodujący gnicie. Porażone fragmenty usuwamy a w przypadku nasilenia się objawów pryskamy odpowiednim preparatem chemicznym. Wymieniając choroby, nie sposób zapomnieć o guzowatość korzeni, charakteryzującej się naroślami na korzeniach, w początkowym okresie białych, a następnie ciemniejszych i rozpadających się, powodującej zahamowanie rozwoju a nawet obumarcie całej rośliny. Rak pędów powodowany jest przez grzyby, infekujące pędy prowadzące do ich zamierania, natomiast rak szyjki korzeniowej, dotyka głównie te krzewy, które zostały posadzone zbyt głęboko a zaczyna się od miejsca okulizacji, powodując przebarwienia, pleśnienie i pękanie. Choroba wraz z upływem czasu postępuje ku górze i może spowodować obumarcie całego krzewu.

Oprócz chorób róże są narażone również na szkodniki, które również potrafią uprzykrzyć życie. Uważna obserwacja, pozwala jednak na szybką interwencję, co przekłada się na mniejsze szkody. Najczęstszym nieproszonym gościem jest mszyca, najczęściej jasnozielona, występująca w licznych skupiskach na młodych pędach i liściach, ze względu na łatwiejszy dostęp do soku komórkowego. Mszyce hamują wzrost pędów, uszkadzają oraz deformują liście jak i pąki kwiatowe. Poza tym wydzielana przez nie rosa miodowa powoduje rozwijanie się sadzaków (grzyby), które utrudniają proces fotosyntezy. Najliczniej pojawiają się od maja i żerują przez całe lato. Najefektywniejszym sposobem na ich zlikwidowanie są środki chemiczne, choć występujące w mniejszych ilościach, możemy usunąć stosując roztwór z szarego mydła. Kolejnym szkodnikiem jest skoczek różany. Ma on postać białego, małego owada, który najczęściej żeruje na spodniej części, młodych liści. Jego działalność objawia się pojawieniem pojedynczych plamek na liściach, a z czasem blaszka ulega całkowitemu wykruszeniu, pozostają jedynie nerwy. W ciągu roku rozwijają się trzy pokolenia skoczka. Pierwsze dwa pokolenia rozwijają się w jajkach złożonych do nerwów, a ostatnie pod skórką młodych pędów, gdzie przezimują do następnego roku. Skoczka różanego możemy się spodziewać już od maja. Zwalczamy go stosując odpowiedni środek chemiczny. Gdy zauważymy charakterystycznie zwinięte liście brzegami do dołu, to znak, że mamy problem z nimułką różaną, a raczej z jej larwami, które żerują w zwiniętych liściach. Najskuteczniejszym sposobem walki z nimułką jest usuwanie zwiniętych liści (palimy je). Środki chemiczne likwidują raczej dorosłe owady, dlatego zabiegi trzeba powtarzać wielokrotnie, aż wszystkie osobniki uzyskają dorosłość.

Choroby i szkodniki róż

Więdnięcie i zasychanie wierzchołków pędów i pąków kwiatowych informuje, że najprawdopodobniej mamy na różach żerujące larwy bruzdownicy pędówki. Jest to pospolicie występujący szkodnik, atakujący róże od końca maja. Larwy żerują w pędach, tworząc podłużne tunele. Nie m skutecznej metody chemicznej, która całkowicie zlikwiduje larwy, dlatego też zwalczamy je usuwając pędy do zdrowego miejsca. Zbyt ciepłe, suche i mało przewiewne stanowiska są znakomitym miejscem do pojawienia się przędziorków, które są kolejnym bardzo groźnym szkodnikiem nie tylko dla róż. Są to małe „pajączki” (ok. pół milimetra) żerujące na spodniej stronie liścia, a przy dużym rozprzestrzenieniu również na pąkach kwiatowych. Charakterystyczną cechą, po której możemy poznać obecność przędziorków to delikatna pajęczyna oplatająca liście. Przędziorki poprzez wysysanie soku powodują pojawienie się małych plamek, a z czasem liść przebarwia się na złotobrązowy kolor i opada. Zwalczanie jest trudne a wykorzystujemy do tego odpowiednie preparaty chemiczne. Gdy zauważymy oprzędzone liście lub pędy wierzchołkowe oraz podziurawione liście, to przygotujmy się do działania, bo to oznaka działania kolejnego nieproszonego gościa, mianowicie larwy zwojówki, która jako owad dorosły ma postać motyla. Jest ona niewielka (do 15 mm) o zielonej barwie z ciemnymi plamkami. Ciężkim szkodnikiem do zwalczenia jest larwa śluzownicy różanej, która uszkadza liście, poprzez wygryzanie dziur między nerwami liścia.

Jak widać róże są narażone na wiele chorób i szkodników, oczywiście w artykule nie wszystkie przedstawiłem a tylko te najczęściej spotykane. Pamiętajmy, że musimy jak najszybciej reagować na wszelkie zmiany pojawiające się na różach, oraz zapewnić im jak najbliższe ich ideałowi warunki, co przyczyni się, że rośliny będą bardziej odporne a my będziemy mieli więcej czasu na wypoczynek, wśród tętniących życiem roślin.

Literatura:

Wiśniewska- Grzeszkiewicz H.: Róże miniaturowe, pienne… Warszawa 1987

Klein H.: Róże, Warszawa 2006

Wizner K.: Róże w gruncie Warszawa 1979

Róże, „Mój piękny ogród- wydanie specjalne”, r. 2007, nr.3


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.60 / 10 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: choroby roz

brak zdjec pokazujacch chore roze

dodał: jasiab 2009-09-10 01:39:55

Tytuł: kwiaty

moje roze czesto atakuje latem mszyca jak najlepiej jej sie pozbyc uzywałam srodkow do roz na mszyce ale one potem albo przestawały kwitnac albo wogole wygladały bardzo marnie

dodał: marta 2010-02-22 17:05:04

Tytuł: dodala:róże

kocham róże bo są to kwiaty miłości i są bardzo piękne

dodał: nieznajoma 2010-08-18 23:35:41

Tytuł: BRAK ZDJĘĆ!

To czyni artykuł czystą teorią. Szkoda, bo choroby to OBJAWY, a te dobrze jest z o b a c z y ć, a nie tylko o nich opowiadać. Slowo nie jest tak szybkim komunikatem jak obraz. Zwlaszcza w ogrodzie...

dodał: Róża 2011-07-18 13:49:05

Tytuł: co to za choroba?

Mam różę pienną .Po pierwszym kwitnieniu liście robią się zółtawe a na spodzie niektórych pojawiają się czarne w kształcie przecinków po 3,4 pasożyty. pryskam decisem czasami co trzy dni a one niszczą cały krzew. Krzew wygląda b. brzydko a mimo to wypuszcza nowe listki i przygotowuje się do powtórnego kwitnienie. Czy ktoś wie co to jest i jak temu zapobiegać? Proszę o radę

dodał: Krysia 2011-07-27 21:55:49

Tytuł: moja ruża po 7 urodzinach

ciocia mi kupiła róże i po 3 mieśocah zaczeła rosnoć na niej szara pleśń oh a takie ładne wypuszcza rużowe róże

dodał: kaja ledwo 2011-10-26 15:17:42

Tytuł: mszyca na róży

dziś właśnie zauważyłem mszyce na mojej róży,która co roku pięknie kwitnie,spróbuje rady na mszyce-woda+pety,odcedze i bede działał ponoć ta metoda jest super,zobaczymy.

dodał: yaro 2012-05-14 23:45:03

Tytuł: odpadanie pżczków

Moja róża ładnie rosła aż zauważyłam, że nie rozwinięte jeszcze pączki zaczęły odpadać jak podcięte nożykiem. Co się dzieje? Wie ktoś?

dodał: aga72 2012-06-27 07:58:09

Tytuł: choroby róż.....

ten artykuł to pseudouczony bełkot, nic nie wnosi,gdzie zdjęcia, gdzie wykaz środków profilaktycznych i awaryjnych ? jak nawozić gdy "diabelstwo" weszło? itd...

dodał: alfred 2013-01-24 14:44:49

Tytuł: choroby róż

brak zdjęć z chorymi różami.mam róże w ogrodzie,które chorują.Spryskuję chore rośliny roztworem szarego mydła.Pomaga na jakiś czas

dodał: lidia 2013-09-15 19:49:11

Tytuł: na roże pokrzywa

wiosna są młode silne pokrzywy i całe lata są..Trzeba zalac świerze pokrzywy wodą w wiaderku .Niech stoja dobę .Potem robić opryski na kwiaty i warzywa szkodniki zwalczy na 100% woda może tylko stac dobe ,potem pokrzywa traci siłę::) Powodzenia sporo pokrzywy zalewamy wodą .....!!!tylko tyle.

dodał: danka 2013-10-20 09:25:19

Tytuł: zamieranie pędów rózy

mam posadzone róże od producenta, krzewy giną majac postrzepione liście, co robić

dodał: Ewa ogrodniczka 2014-04-29 22:34:15

Tytuł: choroba roz

moje roze dostaja plam najpierw male a potem coraz wieksze az liscie opadaja i stoja takie gole czym to leczyc aby bylo skuteczne prosze o pomoc jak ktos wie czym to zwalczyc niech napisze prosze i z gort dziekuje

dodał: teresa 2014-08-18 21:08:55


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]