Kominek ogrodowy

Kominek ogrodowy

1 komentarzy

Ogrody i działki w dużym zakresie pełnią funkcje rekreacyjne, dlatego nie dziwi, że nie brakuje w nich miejsc przeznaczonych wyłącznie na wypoczynek. Najczęściej rolę kącika wypoczynkowego pełni taras, ale nie jest to regułą i w głębi ogrodu także powstają ciekawe realizacje. Z pewnością w kąciku wypoczynkowym nie powinno zabraknąć wygodnych mebli ogrodowych. Coraz częściej decydujemy się także na kominki. Z ich nabyciem nie ma żadnego problemu, ponieważ tego asortymentu nie brakuje, a poza tym wielu decyduje się także na samodzielną budowę. 


Kominki kojarzą się przede wszystkim jako atrakcyjne elementy wyposażenia wnętrz, dzięki którym możemy okiełznać ogień. Dawniej w powszechnym użytku, obecnie stosowane przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Kominki zostały zastąpione innymi rozwiązaniami, ze względu na małą wydajność i duże straty energii cieplnej, uwalnianej podczas spalania drewna.

Podstawowe elementy kominka ogrodowego to:

•    Półka, miejsce na składowanie opału
•    Palenisko (serce kominka)
•    Okap z wyciągiem spalin

Kupić czy wymurować ?
   
Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi czy lepszy będzie kominek zakupiony, czy wymurowany przez nas samych. To rzecz gustu, choć wiadomo, że samemu możemy wybudować o wiele trwalszą budowlę, stosując bardziej trwałe materiały.

Dostępne w sprzedaży kominki charakteryzują się prostą budową, najczęściej wykonane są z uszlachetnionego betonu. Estetyczne, zależnie od modelu wyposażone w dodatkowe półki, schowki, z rusztem, a także  w obracany rożen.

Cena kominków zazwyczaj wynosi około kilkuset złotych.

Decydując się na wymurowanie kominka, zgodnie z projektem nakreślonym przez nas samych, uwzględniającym nasze potrzeby, mamy pewność, że będzie stanowił optymalnie rozwiązanie.


Kominek w ogrodzie – w jakim celu ?

Obecność kominka w ogrodzie ma swoje uzasadnienie, tym bardziej, że kominek w wersji ogrodowej może stanowić     rozbudowaną formę murowanego grilla ogrodowego. Poza typowymi funkcjami charakterystycznymi dla zwykłego grilla, kominek ogrodowy może posłużyć także jako wędzarnia, suszarnia, a nawet piec. Jeżeli zamontujemy rożen, będzie doskonały do pieczenia np. dziczyzny.
 
Kominek ogrodowy
Kominek ogrodowy

Podstawowe cechy kominka ogrodowego

Do najważniejszych cech kominków ogrodowych, które należy uwzględnić przy wyborze kominka ogrodowego zaliczymy:

•    Solidne wykonanie – dające możliwość trwałego i stabilnego mocowania;

•  Trwałość – wykonanie kominka z trwałych elementów m.in. odpornych na działanie wysokiej temperatury;

•    Funkcjonalność – dostosowanie kominka do własnych potrzeb;

•    Uniwersalność- wielopłaszczyznowe wykorzystanie kominka ogrodowego np. grill, piec, suszarnia itp.

•    Estetyka – stylistyka kominka, zgodna ze stylistyką domu, ogrodu i posesji;

•    Cena - uzależniona m.in.  od jakości materiałów oraz wyposażenia kominka.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

    w takim miejscu idealnie by pasowała jakaś fajna donica,

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: