Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Sansewieria, Wężownica - Sansevieria

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Sansewieria, Wężownica - Sansevieria
  • Sansewieria, Wężownica - Sansevieria

Dodatkowe: 25 z 242

Pozostale zdjęcia: Sansewieria, Wężownica - Sansevieria
Opis:

Sansewieria (różne jej gatunki) pochodzą z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Jako roślina doniczkowa zasłynęła jako roślina niezwykle łatwa w pielęgnacji, zupełnie nie wymagająca oraz bardzo efektowna a na dodatek łatwa w rozmnażaniu. Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana na całym świecie popularnie „językiem teściowej”. Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści. Drugą grupą wężownicy stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii, tworzy rozetę spiralnie ułożonych, szpiczasto owalnych, ciemnozielonych liści z poprzecznymi paskami.

Uprawa:

Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca. Optymalna temperatura w okresie letnim to 20 – 25 ºC ale nie powinna spadać poniżej 15ºC. Znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody, a nawet brak światła. Podlewanie umiarkowane. Nadmiar wody powoduje gnicie liści u nasady. Nawożenie w okresie letnim uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. Jeśli sansewieria ma za małą doniczkę, należy ja przesadzić w marcu-kwietniu, do naczynia nieco większego, wypełnionego zwykłą ziemią do kwiatów. Na dnie doniczki układamy warstwę drenażową. Roślinę można rozmnażać wieloma sposobami. Najpopularniejsze do podział kłączy. Podziału dokonujemy wiosną zanim pojawi się nowy przyrost. Kolejnym sposobem rozmnażania są sadzonki liściowe. Liście dzielimy na 7-8 centymetrowe odcinki, po przeschnięciu miejsca cięcia umieszczamy w wilgotnym podłożu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu ok. miesiąca. Rozmnażając sansewierię z sadzonek liściowych, zawsze otrzymamy rośliny zielone, nawet jeśli sadzonki pobrane zostały z rośliny pstrolistnej. Jeśli więc nowe rośliny mają zachować swój piękny rysunek liści, należy je bezwarunkowo wyhodować poprzez podział kłączy.

Zastosowanie:

Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. Jest to roślina bardzo popularna o naprawdę minimalnych wymaganiach. Pielęgnacja tej rośliny jest niezwykle prosta.Uwagi:

Należy uważać aby rośliny nie „przepodlewać” ponieważ kłącze jest bardzo podatne na zgniliznę.

Zobacz więcej zdjęć: sansewieria

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.42 / 19 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Zobacz także:

Artykuł ma 28 komentarzy:

czy ta roślina rzeczywiscie przynosi pecha??????

dodał(a): aga

pecha nie zauważylam, ale wypuszcza pięknie pachnące kwiaty...

dodał(a): hel

to prawda ze jest ona trującą rosliną

dodał(a): iwo

Tytuł: SANSEWIERIA

ŻADNA ROŚLINA NIE PRZYNOSI PECHA ANI SZCZĘŚCIA.TO TYLKO GŁUPIE ZABOBONY.NIE WIERZCIE NIKOMU W TE BZDURY !KWIAT TEN BARDZO ŁADNIE ROŚNIE I NIE JEST WYMAGAJĄCY W HODOWANIU.

dodał(a): GOŚKA

Tytuł: wężownica

To prawda.Nie jest wymagająca...prawie o niej zapominam a mimo to wydała piękny kwiat:).Pachniał migdałami :))

dodał(a): danka

Tytuł: bez wody

Ile te rosliny wytrzymaja bez wody, ktos sprawdzal?

dodał(a): Tomasz

Tytuł: sansewieria gwinejska

kiedy wydaja kwiaty te rosliny dugo trzeba czekac?

dodał(a): molu1910

Tytuł: Wężowa skóra

Wężownica oczyszcza powietrze w pomieszczeniach z różnych szkodliwych substancji, a do tego jest mało wymagająca w uprawie i łatwo się rozmnaża.

dodał(a): P. Sz.

Tytuł: Ulubiona Roślina

po wielu miesiącach poszukiwania aspidistry dałem sobie spokój za to znalazłem tak samo mało wymagającą roślinę Sansewerię polubiłem ją od pierwszego wejżenia teraz to moja ulubiona toważyszka w moim domu jest bardzoładną i "żelazną" rośliną wytrzymującą zaniedbania , apropo pilęgnacji zapewniam miejsce na parapecie okna , podlewam odstałą wodą niewiele, gdy ziemia wyschnie na wiór nawozu nie używam ,ale czasami przecieram liście a roślinka odwdzięcza się stokrotnie polecam

dodał(a): Ogrodnik

Tytuł: wytrzymała

zimą może bez wody 2 tyg. wytrzymać, a latem też

dodał(a): uczeń

Tytuł: sansewieria- moja ulubiona roślina

Mam dwie sansewierie od kilku lat.Obie kupione z przeceny w markecie,takie wynędzniałe badylki.Dziś to piękne ,rozrośnięte kwiaty,prawdziwa ozdoba pokoju.Niewymagające,dobrze znoszą zimę i ciemniejsze pomieszczenia.

dodał(a): terea

Tytuł: wężownica wolnorosnąca

moja wypuszcza raz na rok jednego liścia co zrobić by szybciej i bardziej się rozrastała ?

dodał(a): agnieszka

Tytuł: sansewieria - pozmarszczane, miękkie liście

Mam tą niską odmianę. Kiedyś rosła pięknie w cieniu, w kącie. Miała mocne, sztywne liście. Potem zaczęła chorować. Mama przesadziła ją do niskiej doniczki z nową ziemią. Od tamtego czasu stoi na parapecie, ma dużo światła i kiepsko wygląda. Niby jakoś się trzyma ale liście ma pozmarszczane i takie miekkie. Czy to efekt suszy? Zaczęłam podlewać raz na tydzień ale bez zmian. Ziemię ma chyba dobrą, bo bez torfu, trochę piaszczystą i glinastą. Nawożona była co dwa tygodnie. Może za dużo nawozu? Słońce na nią nie świeci tak dużo. Dlaczego nadal ma pozmarszczane liście? Nawet te młode.

dodał(a): iwona

Tytuł: czy wężownica rozetwoa kwitnie?

Posiadam od jakiegoś czasu wężownicę rozetową. Rośnie ładnie, rozmnaża się też przyzwoicie i jest już dosyć spora. Czy ona ma szanse zakwitnąć. Czy ktoś posiada zdjęcie/link jak ona wygląda gdy zakwitnie? Czy to prawda, że w trakcie podlewania/zraszania trzeba uważać , żeby woda nie dostawała się do środka rozety? Pozdrawiam

dodał(a): olsa

Tytuł: A cylindryczna?

Nic nie piszecie o odmianie cylindrycznej, a ja jestem ciekawa jaik to się dzieje,że ta właśnie cylindryczna odmiana wypuszcza od korzenia młode pędy ,ale nie tylko cylindryczne również płaskie ??!!! Ktoś wie o co chodzi ?

dodał(a): Barbara

Tytuł: umiwrająca wężownica!

Dostałam od siostry sadzonkę tego kwiatka,posadzony i mimo że pielęgnuje go z wielką troskliwością nie widzę rezultatów, ani przyrostu liści wręcz przeciwnie, jego listki może nie uschły ale zrobiły się zwiędłe. Siedzi już tak prawie rok,co mam zrobić żeby utrzymać tę roślinkę. pomocy...

dodał(a): kasia80pl

Tytuł: bez korzeni :(

dostałam od sąsiadki gatunek rozetowy nieco anemiczny i po przypadkowym trąceniu wypadła z doniczki.Okazało się, że nie ma korzeni. Wsadziłam z powrotem do ziemi ale nie wiem, czy w ten sposób ukorzeni się.Jak jej pomóc ?

dodał(a): tola

Tytuł: Cienkie początki

Jak przesadzić wężownicę, żeby od początku była szeroka? Dostałem 2 stare wężownice, ale są bardzo wydłużone i cieniutkie na dole.

dodał(a): Michal

Tytuł: Żółte liść

Kolejny liść zrobił się cały żółty? Co może być tego powodem? Roślinka stoi w nasłonecznionym miejscu i jest podlewana raz w tygodniu.

dodał(a): Bartosz

Tytuł: Sansewieria gwinejska

Dzisiaj kupiłam piękny i duży okaz sansewierii gwinejskiej w biedronce, mam nadzieję że pobędzie ze mną długo, bo polowałam na niego od jakiegoś czasu :)

dodał(a): machia

Tytuł: duża sansewieria kupiona w biedronce

Dziś kupiłem w promocji tą roślinkę - już dawno chciałem ją mieć, ale mam zasadę, żeby nie kupować roślin powyżej 20PLN - i się zmieściłem w limicie :) z tym, że roślina owszem duża, ale ma sporo urazów mechanicznych i miała na sobie robaki (tarczniki i takie małe białe coś) - ale pomyślałem, że zaryzykuję i ją doprowadzę do dobrego stanu a następnie rozmnożę i cały świat obsadzę dorodnymi roślinkami. Ma wysokość ok. 70cm (nie zmieści się tak, jak planowałem na wysokich szafkach) i w doniczce są dwie rozety liści. Umyłem ją z tego sklepowego syfu i zarobaczenia (białego - a podobno robaki tych roślin nie atakują), kilka jakby tarczników usunąłem, i teraz napawam się pięknym (z daleka - bo z bliska widać, że roślinka nie miała łatwego życia) jej wyglądem :). Mam nadzieję, że to będzie najpiękniejsza sansewieria na świecie :)

dodał(a): PrzeMeK

Tytuł: wężownica super kwiat

Kiedyś byłam w posiadaniu tego pięknego kwiatu. Ale od wielu lat nie spotkałam go w kwiaciarniach.I tak jak ktoś napisał,pięknie kwitnie i pięknie pachnie.Muszę się rozejrzeć i zakupić,

dodał(a): rozalka

Tytuł: Rozmnażanie Sansewierii

Do tej pory nie miałam do czynienia z tą piękną rośliną, ale wczoraj weszłam w posiadanie liścia, celem rozmnożenia go. Znalazłam informacje, jak go pociąć, do czego wsadzić, żeby się ukorzenił, ale nie wiem, co zrobić, żeby roślina nabrała \"gęstości\". Chciałabym mieć dużą rozetę, zamiast pojedynczego długiego liścia. Czy roślina sama wypuszcza nowe liście i robi się coraz gęstsza? Czy może powinnam co jakiś czas pobierać fragment liścia, ukorzeniać go i \"doklejać\" do rozety? Bardzo proszę o wskazówki, bo chciałabym, żeby moja Sansewieria była równie szczęśliwa, co reszta moich kwiatów :)

dodał(a): Marcelina

Tytuł: sansewieria super roślinka

mam ten kwiat już od 2lat ale w tm roku coś mu się stało.Jego liscie zrobiły się pomarszczone i nie wiem co robić. Proszę niech ktoś mi powie co robić=]

dodał(a): gosia

Tytuł: Sansewieria

Do siedziby naszego stowarzyszenia ul. Chocimska 17 w Krakowie nabędziemy w/w roślinę oraz Stevię i inne szczególnie lecznicze najlepiej gratis, w ten sposób pragniemy stworzyć naszym podopiecznym namiastkę RAJU kontakt 515-366-982. Jednocześnie zapraszamy miłośników kwiatów leczniczych do spotkań w naszym lokalu np. w charakterze klubu.

dodał(a): Misja Lux Salutis

Tytuł: mój właśnie zakwitł:)

jestem amatorką jeśli chodzi o uprawę roślin, ale daje mi to dużą frajdę:) niestety w naszej sypiali na parapecie zakończyły życie wszelkie kwiaty począwszy od skrzydłokwiatów, które łatwo kontrolować z podlewaniem, bo same się upominają po zamiokulkasa, który rósł, rósł i padł :( Teraz mam szabelki na oknie, rosną pięknie, jak dla mnie nawet za szybko - muszę zainwestować w większe i lepsze ceramiczne donice, a teraz pięknie kwitną:)A propos przepowiedni i zabobonów: nie miałam jeszcze tego kwiata a od 12 lat mam fatalną teściową... Kupiłam tę roślinę z miłości do prostej formy, świetnie się wpasowała w nasze wnętrza, a teściowa wciąż podła... Kwiatek niczemu nie zawinił;)

dodał(a): ada1

Tytuł: rodzina wężownica

z jakiej rodziny pochodzi ta roślina???? :D robię tabliczki z podpisem do kwiatka i jest mi potrzebna nazwa polska, łacińska i rodzina. proszę o szybką odpowiedź

dodał(a): Biolka

Tytuł: Sansaweria gwinejska

Czy sansawieria jest trujaca pomuszczie !!? Potrzebne do pracy domowej prosze pomuszczie

dodał(a): Wera1234567890

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]