Rodzina sosnowate– Pinaceae
Gatunek- Pinus sylvestris
Rodzaj sosna – Pinus
Kilka uwag o rodzaju
Pinus stanowi najliczniejszy rodzaj wśród roślin iglastych, skupiający ponad 100 gatunków, bardzo zróżnicowanych, występujących w formie majestatycznych drzew bądź niewielkich krzewów. Te zimozielone rośliny drzewiaste, w głównej mierze porastają obszary półkuli północnej. W mniejszym natężeniu występują także w cieplejszych rejonach, porastając tereny górzyste. Są wysoce światłolubne, bardzo tolerancyjne pod względem podłoża, dlatego tak dobrze radzące sobie zarówno na kwaśnym, jak i zasadowym podłożu. Ze względu na głęboki, palowy system korzeniowy bez problemu znoszą bardziej suche warunki. Pod względem mrozoodporności, gatunkowo zróżnicowane. O ich dekoracyjności świadczy przede wszystkim ulistnienie w postaci igieł, zebranych najczęściej po 2, 3, 5 w jednym pęczku. Igły zróżnicowane są także pod względem długości. Mogą mieć od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów długości. Zróżnicowane także pod względem wyglądu i wielkości szyszek, które mogą osiągać nawet do ponad 20 cm długości. Sosny należą do roślin jednopiennych, a więc wytwarzają zarówno kwiaty męskie- w postaci tzw. kotek oraz żeńskie przybierające formę szyszek.
W Polsce naturalnie występujące gatunki tego rodzaju to:
• Sosna pospolita (zwyczajna)- Pinus sylvestris
• Sosna górska (kosodrzewina)- Pinus mugo
• Sosna limba- Pinus cembra
Małe wymagania oraz wysoka wartość dekoracyjna tego rodzaju sprawia, że sosny są bardzo pożądane przy nasadzeniach krajobrazowych. Doskonałe do ogrodu, zwłaszcza, że poza gatunkami mamy do wyboru dziesiątki, bardzo dekoracyjnych odmian, wyhodowanych z myślą o takich miejscach.
Pokrój
Pinus sylvestris przybiera formę wysokiego drzewa, osiągającego do 30 m, a nawet 40 m wysokości. W młodym wieku charakteryzuje się stożkowatą koroną. Z upływem lat staje się bardziej rozgałęziona, nieregularna, szerokostożkowata do parasolowatej. Podczas spacerów często możemy podziać sosnę pospolitą o oryginalnym, bardzo malowniczym pokroju. Jej pokrój jest uzależniony od wielu czynników zewnętrznych np. nasłonecznienia, rodzaju podłoża oraz stanowiska. Dla tego gatunku drzewa iglastego charakterystyczny jest także pień, który u starszych okazów jest wysoko pozbawiony gałęzi bocznych. Osiąga do około 1 m średnicy.
Kora
W wyższych partiach drzewa, kora jest cienka, gładka, w barwie czerwonobrązowej oraz łuszcząca się płatami. W niższych partiach drzewa jest ona gruba, szarobrązowa i spękana.
0 komentarzy