Kwitnąca agawa - roślina dla cierpliwych

Kwitnąca agawa - roślina dla cierpliwych

5 komentarzy

Agawa to piękny sukulent, który coraz częściej gości  w naszych ogrodach i na balkonach. Roślina, aby zakwitnąć w domowych warunkach potrzebuje troskliwej pielęgnacji. Zanim osiągnie odpowiednią wielkość, aby wydać kwiat, czasem mija nawet czterdzieści lat. W warunkach naturalnych około dziesięciu. Jednak warto czekać, kwiaty Agawy sprawiają niesamowite wrażenie.

Roślina pochodzi z Meksyku, gdzie rośnie na pustyniach.

Do uprawy domowej najczęściej wybiera się Agawę Amerykańską, która jest największa i najszybciej zakwita oraz jej odmiany o paskowanych liściach.

Uprawa

Stanowisko – latem pełne słońce. Zimą zapewniamy chłodne miejsce, najlepiej  w pokoju z wyłączonym kaloryferem lub w garażu. Temperatura około 10 stopni.

Podlewanie –  latem obficie zwłaszcza podczas upałów, zimą tylko tyle, aby nie doprowadzić do przesuszenia korzeni.

Podłoże – najlepiej przepuszczalne i bogate w próchnicę, ziemia do kaktusów. Dobrze jak doniczka ma dużo dziur w podstawie. Powinna być też lekka, Agawa szybko rośnie i ciężko się ją przenosi.

Pielęgnacja - roślinę dokarmiamy nawozem dla kaktusów, można ją też podlać rozrobionym z wodą krowiakiem, musi on jednak odstać jakiś czas. Zakurzone liście przecieramy mokrą szmatką. Czynność tą wykonujemy w rękawiczkach, liście mają ostre końce.

Rozmnażanie – z odrostów, które wyrastają przy roślinie matecznej, bardzo szybko się ukorzeniają i rosną podczas całego cyklu życia Agawy.

Kwiatostan -   po kilku lub kilkunastu latach ze środka liści wyrasta łodyga, ma ona wielkość około ośmiu metrów i posiada wiele kwiatów, które znajdują się na odchodzących od niej łodyżkach, sprawiając wrażenie „żółtych bukietów”. Kwiaty formują się przez parę miesięcy.

Zakup rośliny

Wybieramy okaz o wyrazistym zabarwieniu liści. Nie mogą być one połamane ani podsychać czy też mieć wyraźnych oznak choroby.

 

Agawa

Agawa

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: marek, Tytuł: agawa

  Dlaczego u agawy żółkną liście.Prosze o odpowiedź

 2. Dodał: Jdwiga, Tytuł: kwitnąca agawa

  moja agawa po dwóch latach zakwitła pomarańczowymi kwiatami,ale proszę o radę co robić z młodymi pędami,które odrastają od głównej rośliny bo te które wyrastały obok to usuwałam boję się, że jak te zacznę usuwać to może zmarnować się agawa, pozdrawiam

 3. Dodał: Jacek, Tytuł: kwitnąca agawa

  jezeli kogos to zinteresuje, to hodowane przez mnie agawa - zaledwie 4 letnia wypuściła kwitnącu pęd. Ma już 40 cm. Zainteresowanych prosze o kontakt.

 4. Dodał: Jolanta, Tytuł: Agawa amerykańska

  Wczoraj tj.16lipca2011r.oglądałam agawę amerykańską kwitnącą(kwiat wyrósł już ponad dach szklarni)w Palmiarni w Lubiechowie przy Zamku Książ(dolnośląskie).Wcześniej widziałam w naturalnym środowisku kwitnienie dziko rosnącej grupy agaw w Hiszpanii na zboczu ruin zamku w Tossa de Mar(wybrzeże Costa Brava).Niesamowity widok,wrażenie robi również ogromna wielkość tych pięknych roślin.W swojej hodowli mam kilka sztuk,więc wiem ile zabiegów i czasu wymaga duża roślina.W pięknej Palmiarni w Lubiechowie można również zakupić różne rośliny od agaw poprzez kanny do figowców.No i ta niesamowita kawiarenka.Dla mnie cudo z klimatem i pysznościami.POLECAM !

 5. Dodał: Waldek, Tytuł: Roslina \" Agawa\"

  Mam pytanie.Czy rozdzielać młode pędy Agawy od rośliny matecznej??? Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: