Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Agawa – Agave

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Agawa – Agave
  • Agawa – Agave

Dodatkowe: 25 z 90

Pozostale zdjęcia: Agawa Agave
Opis:

Roślina należąca do Agavaceae (dawnej Amaryllidaceae) pochodzi z terenów pustynnych Ameryki Północnej. Gatunki należące do tego rodzaju mają różną wielkość, liście jak i okres kwitnienia. Agawy są uprawiane głównie ze względu na ozdobne liście, chociaż ich kwiatostan jest również bardzo okazały, jednak agawa kwitnie po bardzo długim czasie (kilkadziesiąt lat). Najgorsze jest to, że gdy nam zakwitnie, obumiera. Mięsiste, grube liście zebrane w rozety posiadają (są zakończone) ostrymi kolcami, dlatego należy uważać na dzieci.Z najbardziej znanych gatunków należy wymienić: Agawę amerykańską (Agave americana) o grubych, mięsistych, szerokich, niebieskozielonych liściach, o kwiatostanach wyrastających do 8 m. Liście zakończone kolcami oraz kolczaste na brzegach. Kwiatostan złożony jest z ogromnej liczby kwiatów o odcieniu żółtawym. Najbardziej znane jej odmiany to: A. americana ‘Marginata’ która jest żółtobrzeżna, A. americana ‘Marginata Alba’ z białymi paskami wzdłuż brzegów liści, A. americana ‘Mediopicta’ z białym pasem w środku liścia. Do uprawy w mieszkaniach, lepiej wybrać mniejsze formy z rodzaju Agave np. Agave victoriae – reginae (Agawa królowej Wiktorii), której rozety osiągają z czasem średnicę do 50 cm i posiadającą białobrzeżne liście, Agave filifera o szerokich (3 cm) i długich (20 cm) liściach, Agave parrasana, również z szerokimi liśćmi, wyrastająca do 30 cm, Agave Schidigera o wąskich liściach (1,5 cm) i bardziej kulistej formie.

Uprawa:

Agawa wymaga stanowiska jasnego, przewiewnego jak i ciepłego. Jest mało wymagająca i jedynym kłopotem jest jej przezimowanie. W okresie letnim, wynosimy je na zewnątrz, zwłaszcza wysokie egzemplarze. Agawy trzymane w pomieszczeniu, dobrze raz na jakiś czas spryskać wodą. Agawa na okres zimowy wymaga przechowania w chłodnej temperaturze i jasnym pomieszczeniu. Wysokie egzemplarze można przechować w szklarni, gdzie temperatura powinna wynosić 4-6ºC. Mniejsze okazy można trzymać razem z kaktusami również w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Agawy lubią żyzną ziemię kompostową lub impektową, zmieszaną z dużą ilością piasku i żwirem. Agawa nie lubi zbytniej wilgoci, dlatego przepuszczalność gleby jak i dobry drenaż jest bardzo wskazany. Co do podlewania, to w lecie powinniśmy nie żałować jej wody (podlewamy obficie) w przeciwieństwie do zimy kiedy podłoże winno być suchawe. Nawożenie umiarkowane, które pozwoli agawie na bujniejszy rozrost. Ubogie podłoże sprawia, że agawa jest niezbyt duża. W okresie zimy lepiej jej nie nawozić. Przesadzanie w zależności od potrzeby przeprowadzamy na wiosnę. Młode egzemplarze często, (co rok/dwa lata) starsze rzadziej. Z dużymi egzemplarzami przesadzanie jest dużym kłopotem, więc przesadzamy tylko w razie konieczności. Rozmnażanie agawy jest proste, dokonujemy je poprzez pędy boczne przyziemne, które wycinamy jak najbliżej rośliny macierzystej a następnie w przepuszczalne podłoże. Pobrane sadzonki winny trochę poleżeć w celu przeschnięcia. Poza tym agawę rozmnożyć możemy poprzez nasiona.Uwagi:

Agawa jest bardzo odporną rośliną, więc choroby, szkodniki raczej nie występują. Problemem, jaki może się pojawić to uszkodzenia liści (brunatnienie i gnicie), które są konsekwencją nadmiernej wilgoci, najbardziej groźnej w okresie zimowym. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: agawa

Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.56 / 9 razy oceniany

Artykuł ma 34 komentarzy:

ciekawy artykuł, dzis wlasnie przesadzam agawki, z 4 duzych roslin jest ok 30 mlodych odrostów;)

dodał(a): dd

bardzo dziękuje za rady, od kilku dni jestem właścicielka agawy dość pokaźnych rozmiarów

dodał(a): Karino

Tytuł: agawa

od kilku dni jestem właścicielką młodej agawy - zauważyłam na niej miseczniki - jak je zwalczyć by nie zainfekować inne rośliny

dodał(a): barbara

jak najlepiej przezimować agawę

dodał(a): baga

jak najlepiej przezimować agawę i czy mozna ją w niewielkich ilościach podlewać

dodał(a): Mitek

na zimę wstawiam agawę do piwnicy gdzie nie jest ani za zimno ani za ciepło, ani za jasno ani za ciemno :) 10 stopni, "półcień" i nic a nic nie podlewam, zacznę dopiero na wiosnę

dodał(a): Mari-ka

Tytuł: Agawa

Bardzo proszę o radę,posiadam dwie agawy o liściach niebieskozielonych i żółto obrzeżonych,niestety po zimie nie wyglądają ciekawie,na obu choć bardziej na tej drugiej jest wiele drobnych jaśniejszych kropek w skupionych plamach,po za tym dolne liście dość znacznie żółkną,czego efektem jest ich mała ilość po obcięciu.Zimą były przecgowywane w temp.nieco powyżej 0 stopni C.i nieznacznie podlewane.

dodał(a): claudia123

Tytuł: Agawa

Bardzo prosze o rade mam mlodo adawe ma okolo 10 cen.mam zwyklom ziemie dle kwiatuw jakas sie przyjela jaka mam kupic porem ziemie czy piasek i zwir starczy boje sie o nia taka jest mala

dodał(a): pawel

Tytuł: AGAWA!!!!!!!!

jak mam ją zdobyć i najlepiej nie jedną!!! POMOCY

dodał(a): zauroczona

Tytuł: agawa

mam młodą agawe i zabardzo nie wiem jak ją wsadzic do doniczki dajcie jakieś porady dzięki

dodał(a): piter

Tytuł: agawa

trzeba tez dodać,że agawa rosnie po to by zakwitnąć, to jest jej cel "życiowy", a jak już zakwitnie to umiera...nawet największe okazy

dodał(a): aga

Tytuł: agawa

w jakim okresie można odcinac nowe odrosty u agawy

dodał(a): Dana

Tytuł: pytanie

Agawa podczas mojej nieobecności 4mies.stał w korytarzu, gdzie nie było słonca,prawdopod.ktoś nie proszony podlewał.Po moim powrocie początkiem września została wyniesiona no słonce i po krótkim czasie liście od strony gdzie było duże nasłonecznienie straciły zielony barwnik stając sie z góry białe i chropowate,oraz opuszczone do dołu za wyjątkiem srodkowych pędów.Prosze o radę,co zrobić, aby ją uratować-z góry dziekuję.

dodał(a): Nina

Tytuł: Pedy boczne AGAWy

Bardzo proszę o radę.Mam kilkuletnią( 5-6 lat) agawę z dużą ilością pędów bocznych.Czy mogę je teraz (przed zimowaniem )przesadzić,czy jest to raczej nie wskazane?

dodał(a): anna t.

Tytuł: Agawa zimą

W wakacje stałam się posiadaczką pięknej agawy, która jest pokaźnej wielkości. Pięknie przyozdobiła mój balkon. Teraz mam niestety problem, ponieważ widzę, że marnieje z dnia na dzień. Nie mogę jej wstawić do mieszkania, ponieważ nie mam miejsca. Na korytarz również nie mogę jej wystawić, ponieważ jej kolce są zbyt groźne i z pewnością naraziłyby mnie na złość sąsiadów. Balkon mam w prawdzie zabudowany, ale jeśli nastaną mrozy, to zamknięte okna nie pomogą. Proszę o radę! Czy na przykład ogrzanie donicy fizeliną pomoże?

dodał(a): Magda

Tytuł: porady

temperatura 0 stopni agawa wytrzyma przesadzac caly rok dowolnie mi zmarzla przy -8 ale z korzenia wyrosly mlode

dodał(a): mita

Tytuł: Agawa

Agawa w lecie potrzebuje pełnego słońca. podlewanie umiarkowane,przed nastaniem mrozów trzeba przenieść do garażu lub werandy. Zimowanie w chłodnym, jasnym pomieszczeniu ok. 5-10 stopni. Jeśli jest ciemne, wiosną trzeba przyzwyczajać do słońca, najlepiej nakrywając włóknina lub stawiając w cieniu na ok. miesiąc.Dopiero potem stawiać w słońcu. Agawę rozmnażamy poprzez odrosty korzeniowe, które odcinamy od rośliny matecznej podczas przesadzania lub wycinamy nożem razem z kawałkiem korzonka, zasuszamy przez tydzień aby ranka zaschła i sadzimy. Niezbyt obficie podlewamy. Agawie bardziej szkodzi nadmiar wody niż jej niedobór. Tarczniki czy miseczniki opryskujemy Mospilanem. Agawa nie przezimuje w ujemnych temp. nawet jeśli jest okręcona. Bardziej odporne na krótkotrwałe mrozy są egz. które miały sucho, gdyż mają w liściach mało wody. Moja agawa (50-letnia) zmarzła już na kość kilka razy, zanim zorganizowałam ekipę do przeniesienia, lecz po rozmarznięciu nic jej nie było. Na wiosnę ucięłam tylko kilka najgorszych liści i to wszystko. W tym roku była wielka akcja przesadzania przy pomocy koparki. Na dno donicy należy ułożyć drenaż (skorupki, keramzyt itp.) ziemia ogrodowa z dodatkiem piasku. Ja sadziłam w ziemię ogrodową firmy Krajewscy z dod. ziemi z mojego ogrodu. Oprócz zwykłej agawy amerykańskiej w podeszłym już wieku, posiadam kolekcję rzadkich odmian np.Stricta, Striata, Albovariegata itd. Mimo, że to kłujące rośliny i niebezpieczne dla dzieci (ucinać końce kolców)- świetnie dekorują taras i przetrwają pokolenia.

dodał(a): gardenarium

Tytuł: Zimowanie agawy

Agawę zimujemy w pomieszczeniu o temp.kilku stopni na plusie i nie podlewamy.Jeśli ma za ciepło, będzie rosła i "wybiegnie", czyli liście będa jasnozielone, co wiosna grozi poparzeniem. Okręcenie czymkolwiek, nawet matą słomianą nie pomoże, jeśli temp. spada poniżej zera. Krótkotrwałe spadki nawet do - 8 stopni u mnie wytrzymała, zmarzła na kość, lecz po rozmarznięciu nic jej nie było. Żyje już 50 lat, mam nadzieję, że zobaczę jej kwiaty już niebawem. Na tarczniki skuteczny jest oprysk Mospilanem.

dodał(a): gardenarium

na tych zdjęciach agawy są takie ogromniaste a moja jest mała i ma zupełnie inny kształt

dodał(a): MaraKoniara

Tytuł: Kwitnąca agawa

Mam agave, która w zeszłym roku puściła odrosty, niedawno zauważyłem że w tym rocznym odroście pojawia się kwiat. Cieszę się z tego, a tym bardziej, że wszędzie piszą że może zakwitnąć po kilkunasty lub kilkudziesięciu latach. Czy komuś też zakwitła w takim wczesnym stadium rozwoju?

dodał(a): Maro

Tytuł: jakie temp wytrzymaja agawy

właśnie dzisiaj zauważyłam w ogrodzie wystawione agawy ,jestem zdziwiona ale swoich chyba jeszcze nie wystawię ,boję się że zmarzną

dodał(a): ania

Tytuł: Z pewnością jest to piękna roślinka

Mam chyba z 80 jej odmian które zbieram już dobre 2 lata . Mam w całej kolekcji około 150 agaw może 200 ? Zachwyca mnie swoimi liśćmi które są pięknie zdobienie przez kolce

dodał(a): Sebastian

Tytuł: agawa stanisław

uratowałam od zniszczenia,stoi w pokoju którym śpie,w przeciągu 3tyg. odwdzieczył sie 4 liśćmi a miał tylko 3 jest ogromny sama donica ma 50 cm ha ha ha dobrze mu tu!

dodał(a): monia40

Tytuł: agawa mragowo

jak zdobyc sadzonki agawy szukam w kwiaciarni ale ich niema chciała bym je kupić kto ma niech odezwie do kwiaciarki

dodał(a): danuta

Tytuł: musze sie pochwalic

a ja mam agawe ktora ma okolo 40 lat. donica 80x80 cm rozpietosc lisci 150cm wysokosc 120cm.

dodał(a): jacek

Tytuł: kupię agawę

Potrzebuję dwu-trzyletnią agawę amerykańską.Słyszałem że zsiekane liście ,zalane spirytusem służą do nacierania kręgosłupa osoby chorej na dyskopatię.Czy słyszeliście o takim zastosowaniu tej rośliny.Tel.530-46-43-42,e-mail;zbigniewkosior@wp.pl

dodał(a): Zbyszek

Tytuł: sadzonki usychają!

wcale rozmnażanie agawy nie jest łatwe! może mi ktoś wytłumaczy, dlaczego już 3 odrosty, które wsadziłam do ziemi w celu rozmnożenia mojej agawy, pousychały? co robie nie tak? jedną podlałam po przesadzeniu - uschła; drugiej nie podlałam - też uschła! trzecią posuszyłam tydzień, wsadziłam do wilgotnej ziemi, podlałam po kilku dniach (nie za obficie) - też uschła! normalnie szlag mnie trafia! co jest do cholery z tą agawą?! a roslina macierzysta takie piekne odrosty dała!

dodał(a): kobitka28

Tytuł: doniczka dla agawy

kupiłam średniej wielkości agawę w bardzo brzydkiej czarnej, plastikowej doniczce. Chcę ją koniecznie wymienić. Jakiej wielkości i głębokości ma być nowa doniczka, żeby wygodnie było mojej agawce. Boję się zmieniać ziemię, żeby jej nie zaszkodzić. Czekam na rady. DZIĘKI.

dodał(a): Asia 57

Tytuł: agawa - zimowanie

Witam! również mam agawę, ma już 20 lat no i niestety co roku problem z przezimowaniem jej, dlatego też chciałabym poprosić o kontakt do użytkownika \" gardenarium \"(gg,e-mail), będę bardzo wdzięczna. pozdrawiam

dodał(a): daria

Tytuł: AGAWA:)ładnie rośnie

Nie mam pojęcia dlaczego ci usychają szczepionki przecież to tak łatwo się wyciągają z ziemi i szybko się przyjmują mnie nie usychają musiałaś przelać za bardzo i ugniły bo one mają duzo wody w sobie .spróbuj jeszcze raz posadzić pozdrawiam i życzę powodzenia:)

dodał(a): Barbara

Tytuł: kłopot z agawą

mam pytanie. strałam się przezimowac moja agawe w piwnicy. Niestety nie wysło jej to na zdrowie, liście dolne sa żółte a pozostał tylko wypuszczony, nowy, pęd. Czy moge te liście uciąć ? oderwać? poczekac az same odpadną?

dodał(a): Lila

Tytuł: agawa-sliczna

jestem szczesliwa poniewaz zdobylam piekna odmiane agava viktoriae-regae --cudo

dodał(a): margo

Tytuł: Biała rozeta

Witam mam 2 duże agawy.Dotychczas rosły zdrowo.Okooło miesiąc temu wynioałam je do blokowej piwnicy.Dziś jak weszłam je odwiedzić wyglagały jak por.Śroski praktycznie białe.Nie wiem jaka to przyczyna.Szybko przeniosłam je do mieszkania....

dodał(a): Anna J

Tytuł: wykorzystać

mam agawę 35 letnią ale podeschły po zimie kilka liści(końcówki)ale po obcięciu chciałabym grube zielone części wykorzystać na nalewkę leczniczą - jak ją wykonać

dodał(a): Jagoda

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]