Niebieskie kwiaty Rośliny o niebieskim kolorze

Niebieskie kwiaty Rośliny o niebieskim kolorze

Skomentuj artykuł

Ogrody są miejscem, gdzie możemy obserwować niezliczone odcienie barw podstawowych oraz ich formy przejściowe. Oczywiście występują one z różnym nasileniem, a więc jedne barwy dominują nad drugimi. W ogrodach kwiatowych, zasobnych w zróżnicowane nasadzenia, te różnice są bardzo widoczne i można łatwo zauważyć, że barwa niebieska nie ma zbyt wielu reprezentantów w świecie roślin, którzy mogliby poszczycić się tak ubarwionymi kwiatami. Pewnie dlatego jest ona tak bardzo pożądaną barwą w ogrodzie. Aranżując ogród nie można zapomnieć o roślinach kwitnących w tej wyjątkowej barwie.
   

Kolor niebieski będący barwą nieba oraz mórz i oceanów kojarzy się nie tylko z przestrzenią, wolnością, świeżością, ale także z elegancją, wytwornością, spokojem. Skłania do zadumy i refleksji. Wielkim jej atutem- zresztą jak każdej barwy- jest obecność w wielu odcieniach, a więc przez delikatne błękity, poprzez niebieski, aż po odcień granatowy. Zróżnicowanie daje możliwość tworzenia kompozycji, które mimo zastosowania jednej barwy nie będą monotonne, a wręcz przeciwnie, ożywią ogród, wprowadzając chłodniejszą wytworność i elegancję. Stworzenie monochromatycznej kompozycji oraz całego ogrodu w takim stylu  stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ bardzo łatwo przekroczyć granicę, za którą znajduje się przesycenie i negatywne odczucia oglądających takie zestawienia.
   

Przy projektowaniu rabat jak i całego ogrodu warto skorzystać z uniwersalnego koła barw, dzięki któremu w szybki sposób dobierzemy barwy, które sprawią, że tworzone przez nas kompozycje będą harmonijne się uzupełniały  i miały dobroczynny wpływ na jakość wypoczynku w ich towarzystwie.

Tabela kolorów

Przestawione koło barw ukazuje barwy podstawowe oraz przejściowe, będące efektem połączenia poszczególnych barw podstawowych. Jak widać barwa niebieska sąsiaduje z barwą zieloną i fioletową. Chcąc uzyskać spokojne i harmonijne kompozycje należy łączyć kwiaty niebiesko kwitnące z fioletem oraz domieszką zieleni. Uzyskane kompozycje będą chłodniejsze, jednak bardzo estetyczne i stylowe. Osoby, które chcą w ogrodzie wyrazistości powinny łączyć barwy usytuowane w kole barw naprzeciw siebie. W tym przypadku kwiaty niebieskie warto łączyć z barwą pomarańczową, która ociepla zestawienie, aczkolwiek dla wielu może być zbyt absorbująca mimo, że obie barwy pięknie się dopełniają.
   

Barwa niebieska ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie oddala obiekty, co jest często zbawienne w przypadku aranżacji niewielkich ogrodów. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw i roślin, możemy bez problemu sprawić, że nasz nawet niewielki ogród, stanie się  optycznie o wiele większy.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: