Barwinek - zimozielone rośliny okrywowe

Barwinek - zimozielone rośliny okrywowe

Skomentuj artykuł

Dobrze ukorzenione rośliny, charakteryzują się znacznym przyrostem rocznym i stają się bardziej ekspansywne. Wówczas, barwinki należy trzymać w ryzach, gdyż mogą zdominować inne, delikatniejsze rośliny.

Na zbyt ciemnych stanowiskach barwinek będzie słabiej kwitł, a na otwartych przestrzeniach barwinek przemarzał. W przypadku barwinka pospolitego nie jest to zbytnim problemem, ponieważ dobrze się regeneruje. Barwinek większy jest bardziej podatny na przemarzanie i nie regeneruje się zbyt dobrze, tak więc barwinki lepiej sadzić w bardziej zacisznych zakątkach ogrodu. Jeżeli barwinki uprawiamy na balkonie, należy je okrywać.

Choroby i szkodniki  

Barwinki nie są podatne na choroby i szkodniki, a problemy pojawiające się w ich uprawie, zazwyczaj wynikają z błędów uprawowych. Biorąc pod uwagę barwinka pospolitego, to jest on jednym z najbardziej odpornych gatunków roślin.

Barwineki
Barwinki

Rozmnażanie

Barwinki bez problemu można rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, gdy potrzebujemy większych ilości sadzonek w celu zagospodarowania, dużej powierzchni. Pozyskane odcinki pędów z dwoma parami liści (przed posadzeniem dolną parę liści usuwamy) zanurzamy w ukorzeniarzu, a następnie umieszczamy w niewielkich doniczkach  wypełnionych  przepuszczalnym podłożem.

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu większych kęp barwinka, możemy rozmnożyć je poprzez podział. Najlepszym okresem na przesadzanie barwinków jest wiosna.

Kolejnym sposobem na rozmnożenie barwinka są odkłady, a więc przysypanie pędu podłożem i utrzymywanie stałej wilgotności. Po pojawieniu się korzeni odcinamy ukorzeniony kawałek pędu. Należy podkreślić, że w przypadku barwinka pospolitego i barwinka większego ma miejsce naturalne ukorzenianie się pędów płożących na węzłach. Barwinek zielony nie ukorzenia się na węzłach, ale możemy rozmnożyć go poprzez nasiona, a na dodatek daje samosiew.


Zastosowanie

Barwinek to podstawowa roślina zadarniająca, która doskonale sprawdza się w tej roli. Nie straszne jej nawet najciemniejsze zakątki ogrodu, poradzi sobie na większości stanowisk. Ważne, aby na słonecznym  stanowisku, zapewnić jej więcej wilgoci.

Vinca sprawdzi się także na rabacie bylinowej, można ją zastosować na obwódki, wyścieli okolice krzewów. Wiosną może stać się uzupełnieniem kompozycji cebulowych. Jeżeli posiadamy skarpę, barwinek także będzie odpowiedni, aby ją zagospodarować.

Świetnie prezentują się  na rabatach, w ogrodach w stylu leśnym, a nawet na skalniakach. Możemy go zastosować w małych i dużych ogrodach.

Barwinek sprawdzi się także na balkonie, gdzie może pełnić wiele funkcji- m.in. być podstawową rośliną ozdobną bądź też stanowić część większej kompozycji. Ze względu na zimozielone ulistnienie będzie całoroczną ozdobą i może rosnąć w pojemniku przez wiele lat.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zima