Newsletter serwisuGwiazda betlejemska - pielęgnacja, czyli jak uprawiać kwiat gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska to roślina, bez której wielu z nas nie może sobie już wyobrazić świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja, czy też Wilczomlecz nadobny, bo takie są mniej znane nazwy tego kwiatu, odniosła niesłychany sukces w naszym kraju i roku na rok jej popularność rośnie. Warto zatem poświęcić jej chwilę czasu i zastanowić się, jak odpowiednio ją pielęgnować, by jak najdłużej i jak najpiękniej cieszyła nas swoimi kwiatami.

Pomimo, iż okres kwitnienia taj rośliny przypada na miesiące zimowe, może to być bardzo mylne dla niedoświadczonych hodowców. Poinsecja do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni. Należy za wszelką cenę unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niedobre. W okresie przedświątecznym spotyka się czasami ludzi handlujących tymi okazami na straganach lub w przyulicznych kioskach. Takich miejsc powinniśmy unikać, gdyż egzemplarze tam przechowywane są narażone na przechłodzenie. Nawet kupując roślinę w dobrych kwiaciarniach trzeba uważać, by nie narazić jej na zimno w czasie transportowania. Ponadto przy przenoszeniu uważamy na jej delikatne i kruche łodyżki oraz liście. Przy wyborze kierujemy się stanem ogólnym kwiatu, gęstością ulistnienia oraz tym, by gwiazda była dobrze porozgałęziana i tworzyła zwartą całość.

Najlepszym miejscem dla tej rośliny to bardzo jasny, dobrze nasłoneczniony zakątek o nie za małej wilgotności powietrza. Poza tym w mieszkaniu nie może grozić jej przegrzanie. Jeżeli temperatura stanowiska, na którym się znajduje, przekroczy 22-23 stopnie, jej liście mogą żółknąć i odpadać, podobnie jak przy zbyt małej wilgotności. Jeżeli chcemy, by w czasie Bożego Narodzenia ten przepiękny kwiat przystrajał nasz stół, który oddalony jest od okna i dostatecznej ilości światła to nie ma problemy, należy jednak pamiętać, iż nie możemy go narażać na braki oświetlenia na dłużej niż 2-3 dni.

 

Gwiazda betlejemska

 

Gwiazda betlejemska

Bardzo ważne jest również podlewanie. Wilczomlecz piękny, czyli nasza gwiazda betlejemska, lubi mieć stale wilgotne podłoże. Musimy o to dość regularnie dbać, gdyż przesuszenie powoduje więdnięcie liści, a powrót do poprzedniej kondycji jest prawie niemożliwy. Jednocześnie, by nie dopuścić do gnicia korzeni, roślinę możemy podlewać od dołu, dostarczając wodę na podstawkę, czekając, aż roślina się napije i zlewając nadmiar wody.

Gwiazda betlejemska

W dzisiejszych czasach, kiedy poinsecja jest rośliną niedrogą, uprawiana jest raczej jako jednoroczna. Wieloletnie okazy nie są już tak atrakcyjne jak młode sztuki. Poza tym nie trzeba jej wtedy nawozić w czasie pobytu w naszym domu, gdyż substancje odżywcze zawarte w ziemi, wystarczą jej spokojnie na kilka tygodni.

Rozmnażanie tej rośliny nie jest trudne, ale bywa dosyć pracochłonne. Jeżeli mamy odpowiedni mocno rozgałęzioną roślinę mateczną, możemy odłamać końcówki pędów, które posiadają przynajmniej 3-4 wykształcone już liście. Następnie końcówkę naszej sadzonki zanurzamy w środku ukorzeniającym i sadzimy w ziemi torfowej lub specjalnych donicach torfowych oraz umieszczamy w szklarni. Przez najbliższe 2-3 tygodnie, aż do wykształcenie się korzeni, nasze młode osobniki muszą stale być zraszane. Robimy to kilka razy dziennie, a w dni bardzo upalne nawet kilkanaście razy dziennie.

Zobacz więcej zdjęć: gwiazda betlejemska

 
Uprawa oraz pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie jest zbyt trudna. Należy jednak zapewnić jej pewne niezbędne minimum, aby w czasie okresu świątecznego, a gdy otaczamy ją szczególną opieką, nawet do wczesnego lata, cieszyła nas swoimi pięknymi kwiatami, oraz jakże ozdobnymi, ciekawymi liśćmi.

Gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.48 / 52 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: kwitnienie poinsecji

Poinsecja nie zakwitnie ponownie, jeżeli nie zapewnimy jej "krótkiego dnia". Od końca października przykrywamy ją kartonem na ok. 14 godzin. Jeśli zdarzy nam się kilka razy o tym zapomnieć, poinsecja przerwie tworzenie pąków kwiatowych i górne liście (przykwiatki, które są ozdobą rośliny) nie wybarwią się.

dodał: elka 2010-08-23 09:28:15

Tytuł: gwiazda betlejemska

mam w domu ubiegło roczną roślinę gwiazdy jest duża i pięknie rośnie ale puszcza tylko zielone liście jest ich mnóstwo a pozostałe czerwone gubi co zrobić by zaczęła puszczać także czerwone liście bo jest naprawdę duża i piękna proszę o radę

dodał: basia 2010-11-07 06:16:55

Tytuł: gwiazda betlejemska

jeśli w pomieszczeniu jest sucho(kaloryfery)podlewać codziennie,powoli aż woda wyjdzie do podstawki.Roślinę koniecznie postawić na południowym oknie aby miała dużo światła i czekać.Po 6-8tyg są już czerwone przylistki.Po kwitnieniu igdy opadają liście(obrywać je)(marzec) skrócić łodygi o 2/3 i zostawić trochę liści zielonych.Przesadzić i wynieść na taras w półcień.Regularnie nawozić całe lato jak w przepisach. We wrześniu przenieść ją do domu na południowe okno, podlewać itd.Powodzenia. Moja ma już 3 lata i jest dużym krzakiem.

dodał: halka 2010-11-23 21:21:57

Tytuł: jak zrobic by zakwitla

witam ma ten kwiatek od 1,5 roku opadly jej wszyskie kwiaty i wyposcila nowe ale som caly czas zielone co mam zrobic by zmienily barwe :/

dodał: Bass 2010-11-28 14:45:02

Tytuł: co mam zrobic

mam nie dawno kupioną malutką gwiazdę betlejemska i niestety nie wiem jak podlewac ona jest jeszcze młoda i zaczynają zółknąc liście a jest wilgno nie zbyt tak jak pootrzebuje i ma duży dostęp światła niestety nie wiem co mam zrobic i boje się o mojego kwiatka co mam zrobic proszę pisac na agacicaiv@wp.pl

dodał: Jessica 2011-01-15 15:05:35

Tytuł: gdy przekwitnie

i zacznie "marnieć" w domu, a macie balkon lub taras,można ją wynieść wczesną wiosną (nie może być przymrozków), ale trzeba często ją podlewać, w czasie upałów nawet codziennie, inaczej natychmiast więdną liście. Na szczęście "powstają" po dawce wody. Moje trzy małe gwiazdki, które właściwie miałam wyrzucić, przez lato zrobiły się pięknie bujne, właściwie urosły w jeden ogromny krzak z wielkimi liściami - były tak małe, że posadziłam je razem i teraz nie widać sporej doniczki. Robi się chłodno, więc zabieram je teraz do domu, gdzie mam max.21stC. Spróbuję skorzystać z rad, aby ją zaciemniać jakimś kartonem, podleję nawozem, to może zakwitnie:)Super by było!!!

dodał: Monia 2011-09-22 20:39:01

Tytuł: kwiaty gwiazdy betlejemskiej

Elka, dzięki za rade w sprawie przykrywania. biore sie za hodowanie kwiatów na swoim krzaczku :)) moze na boze narodzenie zdąże :))

dodał: Iza 2011-10-11 14:59:26

Tytuł: kochana gwiazda betlejemska

nigdy nie udało mi się utrzymać na dłuższy okres mojej gwiazdy,ale i tak jest najpiękniejsza!!!

dodał: Eulalia 2011-11-21 06:25:28

Tytuł: gwiazda betlejemska

ja terz kupilam j opserwuje narazie jest piekna mam nadzieje ze tak pozostanie

dodał: beata 2011-12-07 18:02:11

Tytuł: co zrobić żeby gwiada betlejemska szybciej poczerwieniała

Nie wiem. co zrobić.jest piękna i dorodna ale nie chce zakwitnąć.

dodał: Danuta 2011-12-10 21:22:41

Tytuł: Co zgobić gdy

Mam zeszłoroczną gwiazdę betlejemską i do tej pory bardzo ładnie rosła i się rozwijała nawet znów zaczęły się górne listki zabarwiać na czerwono, gdy nagle zauważyłam ze zaczeły sie zwijac (te zielone ponizej tez) i opadać. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jak ratować roślinkę.

dodał: Syja. 2011-12-11 14:32:36

Tytuł: kwitnienie poinsecji

moja teściowa oddala mi 'gwiazdę' jak opady jej liście bo trzymała ja w zimnym pomieszczeniu wiec teraz pozostały tylko czerwone kwiaty czy można jej jeszcze pomóc?

dodał: gosia@ 2011-12-19 10:54:42

Tytuł: gwiazdka betlejemska

kupilam ostatnio gwiazde betlejemska i zaczely mi opadac liscie co zrobic zeby nie odpadaly i zaczely roznac nowe by kwiat wygladal jak wczesniej?

dodał: Olcia 2011-12-22 21:12:02

Tytuł: gwiazda betlejemska

moja mama 6 lat temu dostała gwiazdę i do tej pory pięknie kwitnie i jest jak nowa i młoda

dodał: paula 2011-12-27 08:14:29

Tytuł: gwiazda betlejemska

Rozmnażać można też po przez obcięcie gałązki i umieszczenie jej w wodzie aż do momentu wypuszczenia korzeni a póżniej do doniczki z ziemią

dodał: basia 2012-01-06 11:52:50

Tytuł: gwiazda betlejemska

dostałam pierwszy raz gwiazdę jedną -czerwoną pieknie rośnie a drugą żółtą. we wtorek na doniczce żółtej gwiazdy znalazłam ślimaka, ponieważ sypie liście boję się, że w ziemi mogą być inne żyjątka. co mam zrobić ? czym podlać aby nie zaszkodzić kwiatu.

dodał: Fanka 2012-01-12 16:37:00

Tytuł: gwiazda betlejemska

Cześć wszystkim.Mojej gwieżdzie opadły wszystkie liście ,została sama łodyga i nie wiem co mam dalej robić? Odratuje ją jeszcze ? Pomóżcie,proszę

dodał: Doris 2012-02-28 10:55:26

Tytuł: pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

częstotliwość podlewania [często\rzadko] jlość wody przy jednym podlaniu [dóżo \mało] lubiświatło czy nie prosze pomużcie mam taką pracę domową

dodał: wera 2012-02-29 19:55:57

Tytuł: Upadła gwiazda - odrodzenie

Moja gwiazda po świętach zaczęła gubić liście pomimo regularnego podlewania. Zaryzykowałam i zaczęłam postępować podobnie jak ze storczykiem. Dużo światła i moczenie w wodzie (jak storczyki tylko krócej). Gdy nareszcie wyszło słońce gwiazda oszalała i zaczęła puszczać mnóstwo nowych pędów z liśćmi. Co dalej z nią będzie zobaczymy jak na razie widać, że się odradza.

dodał: Agula 2012-03-16 16:59:56

Tytuł: gwiazda betlejemska

przeczytałam, że aby zakwitła na święta, to dobrze jest aby odpowiednio wcześnie zacząć ją przykrywać!!! i o mało ich nie zniszczyłam! mam kilka sztuk gwiazd od kilku lat, mają się nie najgorzej. ale internetowa rada sprawiła, że o mało ich nie zniszczyłam. zaczeły im zwijać się liści a w konsekwencji przesunełam im termin kwitnięcia o dobry miesiąc. ponieważ musiały się odrodzić!!! najlepiej chyba zapewnić im odpowiednie miejsce i mało radykalnych działań. chyba,że macie jakieś zdrowe rady:)

dodał: justyna 2012-05-02 08:28:00

Tytuł: gwiazda betlejemska

Jedna moja gwiazda ma 3 lata. Najpierw straciła czerwone listki, a zielone przez 2 lata były coraz mniejsze. Miniaturowe. W tym roku zaczęłam ją chodować według przykazań. I nagle ukazal sie maly płomyczek. A potem wiecej. I jest taka śliczna, drobnolistna z płomyczkami. A druga gwiazda od grudnia ma ciągle czerwone listki i nie chce ich zrzucic. A teraz nad nimi wyrastają zielone liscie. No to kiedy mam ją przyciać? polowa lipca, a one udają, że jest grudzień.

dodał: ewa teresa 2012-07-16 16:47:15

Tytuł: gwiazda betlejemska

A ja mam gwiazdę, którą nabyłam na święta za jakiś 10 zł, była niezbyt okazała i malutka. Liście zaczęły opadać po świętach, tak jak tutaj piszą internauci, i postawiłam ją w północnym oknie, podlewam dość często a mało i zrobił się z niej całkiem imponujący okaz, jednak nie ma czerwonych liści , ale jest dosyć wysoka. Chciałam ja trochę poszerzyć i słyszałam, iż nalezy przyciąć jej górne liście, ale boję się , że ją zniszczę i sama już nie wiem, czy zostawić ją taką jaka jest czy wprowadzać jakieś modyfikacje... Bardzo chciałabym, aby zakwitła mi na Boże Narodzenie:)

dodał: ania 2012-07-29 13:24:26

Tytuł: gwiazda betlejemska

kupiłam gwiazde i nie wiem jak ją pielegonwać ale wiem kiedy powinna stac na słońcu a kiedy w cieniu

dodał: julia milena 2012-08-29 12:49:00

Tytuł: gwiazda betlejemska

Mam gwiazdę z zeszłego roku.Była bardzo malutka. Czerwone listki zrzuciła mi dopiero w połowie października. Podlewam ją często ale mało.Teraz jest bardzo duża,a od tygodnia zaczęła wypuszczać czerwone listki. Nigdy nie uprawiałam tej rośliny, a udało mi się wychodować na piękny duży kwiat.

dodał: jagoda 2012-11-21 15:04:43

Tytuł: gwiazda betlejemska

Odkąd zaczęlam ją przykrywać kartonem na 12-14 h dziennnie więdna i zólkna liście :( nie wiem co robić bo roślna jest duża i piękna -jeszcze ale boje sie że zniszczy się zupelnie, Może ktoś wie co jej szkodzi, podlewam regularnie, zraszam liście i stanowisko ma niezmienione, dośc sloneczne.

dodał: Dorota 2012-11-23 15:12:29

Tytuł: gwiazda betlejemska

nigdy nie robiłam gwiazdy betlejemskiej hahahahahahahahahaha śmieszne co nie to był żart robiłam dużo gwiazd betlejemskich około 100 różniących się od siebie hahaha

dodał: basia 2012-12-18 15:30:40

Tytuł: gwiazda betlejemska

mam geiazde drugi rok ma 85cn nie licze doniczki,kwitnie pieknie podlewam wczwartek i niedziele latem czesciej zrobiłem eksperyment na poczatku listopada podlałem florovitem i na poczatku grudnia oczywiscie wczesniej zmieniłem doniczke 23cn

dodał: henryk 2013-01-07 15:37:52

Tytuł: gwiazda betlejemska

czy z obciętych wierzchołków (ok 15 cm) da się coś zrobić? na razie trzymam je w wodzie, mają same czerwone liście i ani jednego zielonego. Przyniosłam je z pracy dlatego zależy mi na nich bo nie mam całej gwiazdy:(

dodał: monika 2013-03-08 11:26:45

Tytuł: gwiazda betlejemska

mam gwiazdę i nie wiem jak mam ją obciąć ponieważ nie ma na łodydze liści tylko na samej górze a jak wcześnie wyczytałam to trzeba zostawić kilka liści. Co robić?

dodał: maja :) 2013-03-24 10:50:06

Tytuł: gwiazda betlejemska

moja gwiazda przemarzla co robic by na swieta zakwitla

dodał: babcia1971 2013-11-26 18:00:46

Tytuł: przykrywanie gwiazdy

Rada aby przykrywać gwiazdę na 16 godzin nie oznacza przykrywania w ciągu dnia, ale przykrywanie w celu "przedłużenia" nocy, czyli zaciemnienie krzewu po południu a odkrycie rano. Potem roślina musi mieć światło.

dodał: sowa 2013-12-29 13:01:28

Tytuł: Gwiazda Betlejemska

U moim ogrodzie traci czerwone liście a są zielone. I to mnie dziwi.

dodał: Mati247PL 2014-07-03 21:32:29


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]