Cyprysik Chamaecyparis

Cyprysik Chamaecyparis

1 komentarzy

Wymagania

Naturalne siedliska gatunków zaliczanych do rodzaju Chamaecyparis występują w ciepłych i wilgotnych regionach Ameryki Północnej  i Azji. Występują w lasach na próchniczych i żyznych glebach, najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych.

W naszym klimacie, uprawa tych roślin ozdobnych w przypadku wybranych gatunków może być problematyczna, ze względu na niskie temperatury, jakie są charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Cyprysiki w swoich ojczystych stronach nie są narażone na zbytnie spadki temperatury. W Polsce na przemarzanie najbardziej narażony jest cyprysik Lawsona. Najlepsze warunki do uprawy tych roślin znajdują się w zachodniej Polsce.

Stanowisko i podłoże

Cyprysiki preferują stanowiska słoneczne do półcienistych oraz osłonięte przed wysuszającymi wiatrami. Podłoże żyzne, głębokie, przepuszczalne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego, dostatecznie wilgotne.

 

Cyprysik groszkowy

 

Cyprysik groszkowy

Podlewanie

W przypadku braku opadów, świeżo posadzone iglaki należy systematycznie podlewać. Ponieważ cyprysiki należą do zimozielonych roślin, przy suchej jesieni, konieczne jest podlewanie, niezbędne do prawidłowego przygotowania roślin do zimy. Przy przedłużającej się suszy cyprysiki podlewamy obficie, ale rzadziej.

Nawożenie

W przypadku żyznego podłoża, nawożenie nie jest aż tak konieczne. Najlepszym sposobem na nawożenie jest stosowanie nawozów organicznych. One nie tylko użyźniają podłoże, ale także nie doprowadzą do przesolenia podłoża, które może mieć miejsce w przypadku stosowania zbyt dużych dawek nawozów mineralnych. Iglaki nawozimy już wiosną, a ostatnią dawkę nawozu z azotem stosujemy  na początku lipca. Jest to konieczne, aby roślina zdążyła przygotować się do zimy. W przypadku nawozów mineralnych, należy zaznaczyć, że w okresie jesiennym stosujemy nawozy potasowe i fosforowe, a wiosną azotowe. Azot jest niezbędny do intensywnego wzrostu roślin, potas uodparnia na suszę i mrozy, natomiast fosfor odpowiada za rozwój korzeni i kwiatów. Dawki stosowanych nawozów są zróżnicowane. Należy stosować się do dawek jakie zaleca dany producent zakupionego nawozu. Nie powinniśmy stosować większych dawek, aniżeli zalecane, gdyż i tak są one wysokie. Lepiej dać mniej jak więcej.

Cięcie

Cyprysiki są bardzo tolerancyjne na cięcie podobnie jak żywotniki i jałowce.

Rozmnażanie

Cyprysiki możemy rozmnożyć z nasion (gatunki), poprzez sadzonki pędowe, a także w wyniku szczepienia.
   
Zastosowanie

Cyprysiki w odmianach to jedne z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Doskonale prezentują się zarówno w ogrodach prywatnych jak również w parkach, zieleńcach itd. Ze względu na zróżnicowanie pod względem wielkości, pokroju i barw, można tworzyć bardzo interesujące i trafne kompozycje. Wybrane gatunki nadają się także do uprawy pojemnikowej, na żywopłoty oraz na skalniaki.

Odmiany

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie cyprysikami, w sprzedaży nie brakuje, licznych  i bardzo zróżnicowanych odmian tych roślin. Różnią się one pokrojem, wielkością, barwą, a także dekoracyjnością, dzięki czemu każdy znajdzie odmianę, która spełni jego oczekiwania.  

Cyprysik groszkowy

 

Cyprysik groszkowy


Wybrane odmiany cyprysików

•    Chamaecyparis lawsoniana- cyprysik Lawsona

-‘Alumii’- odmiana bardzo popularna, charakteryzująca się stożkowatą koroną oraz niebieskawym odcieniem, łuskowatych liści. Osiąga nawet do 8 m wysokości.
- ‘Alumii Gold’- odmiana o stożkowatej koronie oraz złocisto żółtych liściach.
- ‘Ellwood’s Gold’- odmiana wywodząca się od odmiany ‘Ellwoodii’, charakteryzująca się złociście zabarwionymi liśćmi.
- ‘Ellwoodii’ – odmiana pokryta niebieskawymi liśćmi.
- ‘Columnaris’- odmiana wolnorosnąca o niebieskich liściach.
- ‘Gnome’- okaz wolnorosnący, doskonały do uprawy pojemnikowej.

•    Chamaecyparis nootkatensis- cyprysik nutkajski

- ‘Pendula’- odmiana bardzo oryginalna, ze względu na strzelisty i luźny  pokrój. Drzewo osiąga wysokość do około 15 m, ale aby osiągnąć takie rozmiary musi upłynąć dużo lat.
- ‘Aureovariegata’- odmana charakterystyczna ze względu na złocistożółte przebarwienia.
- ‘Jubilee’- odmiana osiąga do kilku metrów wysokości i zachwyca wąsko strzelistym pokrojem.
-‘Variegata’- odmiana o nieregularnych, kremowo żółtych przebarwieniach.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marianna, Tytuł: moj cyprysik balkonowy

    Bardzo cenne przynajmniej dla mnie informacje ,ale malo jest o cyprysiku na balkonie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: