Grzyby leśne w ogrodzie

Grzyby leśne w ogrodzie

7 komentarzy

Uprawa grzybów w ogrodzie to bardzo ciekawa alternatywa dla ogrodników- amatorów. Z pewnością wprowadzą do ogrodu więcej naturalności i leśnego klimatu. Grzyby stanowią bardzo liczną grupę specyficznych organizmów, skupiających tysiące gatunków, jednak tylko niewielka część tego bogactwa może być wykorzystana w celach spożywczych. W naszym krajobrazie możemy smakować kilkadziesiąt gatunków wyższych grzybów, zaliczanych do workowców i podstawczaków. Część z nich jest uprawiana na szeroką skalę jak np. pieczarka, boczniak ostrygowaty oraz twardziak japoński, a więc shii- take. Zainteresowanie grzybami wynika przede wszystkim z ich wysokich walorów smakowych. Mniejszą uwagę zwraca się na ich skład chemiczny, a zawierają m.in. witaminy z grupy B, witaminę A, D, E oraz sole mineralne.


W amatorskiej uprawie grzybów uprawia się przede wszystkim wspomnianą wcześniej pieczarkę, boczniaka oraz twardziaka japońskiego. Możliwość ich uprawy wynika z faktu, że należą one do saprofitów, a więc takich, które odżywiają się martwą materią organiczną np. drewnem oraz słomą.


Miłośnicy grzybów pod pojęciem grzyby leśne rozumieją przede wszystkim bardzo znane gatunki grzybów jadalnych, powszechnie spotykanych w naszych lasach np. maślak zwyczajny, koźlarz babka, borowik szlachetny, mleczaj rydz, borowik sosnowy. I właśnie takich gatunków oczekiwali by we własnym ogrodzie. Czy jest możliwe, aby w ogrodzie można było uprawiać grzyby leśne ? Odpowiedź na pytanie nie będzie jednoznaczna, ponieważ w pewnych ogrodach można spotkać naturalnie występujące grzyby, a w innych nie. Ingerencja człowieka w ich pojawienie się nie musi być znowu skuteczną. Pamiętajmy, że leśne grzyby należą do organizmów symbiotycznych, a więc takich do których rozwoju niezbędne są inne, a zarazem wyższe rośliny tj. drzewa.


Związek grzybów z drzewami określa się jako mikoryza, która ma dobroczynny wpływ dla obu organizmów. Grzyby mogą się swobodnie rozwijać, a roślina wykazuje o wiele lepszą kondycję i wzrost.

Grzyby leśne

Grzyby leśne - zdjęcie allicja


W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się żywe grzybnie mikoryzowe grzybów leśnych, które zdaniem producenta sprawią, że  w ogrodzie mogą pojawić się leśne grzyby jadalne takie jak np. borowik szlachetny, borowik sosnowy, mleczaj rydz, koźlarz babka, koźlarz pomarańczowoczerwony, maślak zwyczajny. Za jedno opakowanie zapłacimy ok. 40 zł, ale pewności co do pojawienia się grzybów nie mamy. W zasadzie różne są opinie na ten temat, zarówno pozytywne jak i negatywne. Przede wszystkim decydując się na zakup mikoryzy, należy postępować zgodnie z instrukcją, starając się także sprostać potrzebom w zakresie gleby dla poszczególnych gatunków.


czytaj dalej...

7 komentarzy

 1. Dodał: Zbyszek, Tytuł: Maślaki

  Na mojej działce (Rodzinne ogrody działkowe) od paru lat, pomiędzy iglakami, rosną maślaki. Nie wiem skąd się tam wzięły. W pierwszym roku były trzy, a teraz to już spory talerz można zebrać, a nawet pokazują się na działce sąsiada. Nie robię kompletnie nic, jedynie staram się utrzymać wilgoć w glebie. Ot i wszystko. Pozdrawiam.

 2. Dodał: Rafał, Tytuł: Trufelki

  Pod orzechy tylko trufle. U mnie rosną naturalne, pod nimi właśnie, trufle dzikie, niejadalne, biedaków (a może to prawdziwe?) i b. ładnie pachną. To posadzę teraz prawdziwe, białe i czarne.

 3. Dodał: ergf, Tytuł: do leniwego grzybiarza

  u mnie pod orzechami włoskimi w sąsiedztwie brzozy, po kilku latach wyrzucania pod brzozę resztek po grzybobraniach pojawiły się kozaki pod brzozą a pod orzechami langermania gigantea, której nikt nie miał odwagi spróbować zjeść. Mam gdzieś zdjęcia, rosły po 50 cm średnicy w najszerszym miejscu, choć trawa nie chciała rosnąć pod orzechami. Była z cztery lata z rzędu a potem zniknęła. Orzechy mają po 35 lat

 4. Dodał: mango, Tytuł: smardz w korze

  ja wysciółkowałem sosnę karłowatą korą i po mięsiącu wyrosły mi 8 smardzów

 5. Dodał: wiesiek 1973, Tytuł: KOZAKI BRĄZOWE

  A u mnie w brzózkach wyrosły 4 kozaki brązowe i nic nie siałem

 6. Dodał: Bero, Tytuł: Chyba działa :)

  A u mnie w tym roku pod sosnami wyskoczyły maślaczki :) Obok nich pojawiły się inne grzybki, ale blaszkowe. Grzybnię zastosowałem dwa lata temu. Pozdrawiam!

 7. Dodał: marek tarnow, Tytuł: leniwy grzybiarz

  witam ,,,to pod orzechem wloskim nie ma co sadzic,,,,mam kempe borowek amerykanskich,,,glebe z lasu przywiozlem,,,z okolo 8 lat ,,,owocujom,,,masz pomysl ,,,coby w nie wsadzic ,,,bocianx6@onet.czat.pl ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: