Nawożenie iglaków

Nawożenie iglaków

Skomentuj artykuł

Iglaki stały się nieodłącznym elementem ogrodów, działek, tarasów oraz balkonów. Ich popularność w przeciągu kilkudziesięciu lat bardzo wzrosła. Szkółki oraz centra ogrodnicze oferują zróżnicowane gatunki i odmiany, dostosowane do różnorodnych warunków klimatyczno glebowych. Zdecydowana większość iglaków charakteryzuje się zimozielonym ulistnieniem, tak więc stanową całoroczną dekorację ogrodu.
   

Aby rośliny iglaste dobrze rosły wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest nawożenie, a więc wzbogacanie podłoża w składniki odżywcze. Zakres stosowania nawozów jest bardzo zróżnicowany i zależny głównie od rodzaju podłoża i zastosowanego nawozu. Oczywistym jest, że iglaki rosnące na glebach lekkich, bardzo piaszczystych potrzebują większych dawek nawozu, aniżeli podłoża żyzne, zasobne w próchnicę. Dla poprawienia struktury gleb piaszczystych możemy wykorzystać obornik, torf, kompost, nawozy zielone, a więc nawozy organiczne, które sprawią, że stanie się ona bardziej chłonna pod względem absorbowania składników mineralnych. W  przypadku gleb ciężkich dodanie nawozów organicznych sprawi, że podłoże stanie się luźniejsze, bardziej przepuszczalne i napowietrzone. Ilość stosowanych nawozów jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:


- rodzaj podłoża ( im żyźniejsze, bardziej próchnicze, tym mniejsza ilość stosowanego nawozu);

- rodzaj nawozu ( wyróżniamy nawozy organiczne m.in. kompost, obornik, nawozy zielone, mączki rogowe i kostne, biohumus, nawóz kurzy, nawóz gołębi, jak również gnojówka i gnojowica oraz nawozy mineralne jednoskładnikowe np. potasowe, fosforowe, azotowe i wieloskładnikowe. Nawozy mineralne występują w formie granulowanej i płynnej stosowanej również do nawożenia dolistnego.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nawozy wolnodziałające, a więc takie, których składniki uwalniają się zależnie od temperatury i poziomu wilgotności);

- wiek rośliny ( młode rośliny wymagają większej ilości składników, aniżeli wieloletnie, dobrze ukorzenione rośliny, które wytworzyły bardzo rozbudowane systemy korzeniowe);

potrzeby pokarmowe danego gatunku, czy też odmiany;

- warunki klimatyczne.
   

W przypadku gleby piaszczystej, ciężkiej i ubogiej w składniki odżywcze możemy poprawić jej strukturę i skład jeszcze przed posadzeniem roślin. Jeżeli posadzenie iglastych planujemy w okresie wiosennym, powinniśmy podłoże przygotować już jesienią poprzedniego roku. Natomiast przy sadzeniu jesiennym pomyślmy o poprawieniu jakości gleby w okresie letnim. Pamiętajmy, że gleba powinna być przygotowana najlepiej już kilka tygodni przed samym sadzeniem. Dobrze jest poznać skład podłoża w poszczególne składniki mineralne. Analizę chemiczną możemy zlecić stacji chemiczno- rolniczej. Znając skład, można precyzyjniej określić poziom dawkowania. Przy sadzeniu wiosennym już jesienią przyszłe stanowisko wzbogacamy np. obornikiem, kompostem. Na gleby bardzo ubogie możemy zastosować nawet do pół tony na jeden ar. Na gleby lekkie ilość może być o połowę mniejsza.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także