Cięcie drzew

Cięcie drzew

1 komentarzy

Czym ciąć?

Do przeprowadzenia cięcia niezbędne są odpowiednie narzędzie. Wysoka jakość narzędzi tnących jest gwarantem przeprowadzenia prawidłowego i skutecznego cięcia oraz zminimalizowania ewentualnych problemów z późniejszymi infekcjami.
   
Wybrane narzędzia do cięcia drzew

•    Sekator jednoręczny- uniwersalne narzędzie doskonałe do wykonania zróżnicowanych cięć, a przy prawidłowym stosowaniu także bezpieczne. Nadaje się do cięcia cieńszych gałęzi i pędów,
•    Sekator oburęczny- narzędzie przeznaczone do cięcia grubszych gałęzi,
•    Piła- narzędzie, które sprawdzi się przy cięciu grubszych i twardych gałęzi
•    Nóż- przyda się przy usuwaniu poszarpanych brzegów, pozostałych po usuniętej gałęzi.

Cięcie drzew

Cięcie drzew

Cięcie drzew ozdobnych

Drzewa ozdobne tniemy przede wszystkim wówczas, kiedy chcemy wpłynąć na kształt korony bądź tez ograniczyć wielkość danego drzewa. Sporo gatunków drzew ozdobnych osiąga duże rozmiary, tak więc w przypadku małych ogrodów ingerencja w ich wielkość jest powszechna i niezbędna.
   
Piękno  większości drzew ozdobnych wynika z ich naturalnego pokroju, tak więc nie ma co przesadzać z cięciem. Zazwyczaj wystarczy usnąć chore, uszkodzone, zbyt zagęszczające oraz wybujałe gałęzie. Ważne jest, aby podczas sadzenia drzew nie posadzić ich zbyt blisko zróżnicowanych konstrukcji, które w okresie późniejszym wymuszą zaawansowane cięcie drzewa, często pozbawiające je naturalnego pokroju.

Wielkość korony gatunków drzew szczepionych, charakteryzujących się kulistą koroną można ograniczyć poprzez odważne cięcie pędów u nasady. Z pewnością tego typu cięcie warto zastosować jeżeli posiadamy Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera’ oraz Catalpa bignonioides ‘Nana’. Odważne cięcie stosujemy także w przypadku wierzby japońskiej ‘Hakuro Nishiki’, wierzby głowiastej. Przy cięciu drzew ozdobnych pamiętajmy także o odcinaniu dzikich pędów oraz odrostów korzeniowych. Nie ingerujmy w pokrój m.in. malowniczych magnolii, klonów palmowych czy też złotokapów.

Cięcie drzew owocowych

Ciecie drzew owocowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, od którego zależy  zdrowotność, żywotność, a przede wszystkim plonowanie uprawianych drzew owocowych.
 

Cięcie drzew

Cięcie drzew

Rodzaje cięcia

W zależności od potrzeby możemy wykonać różne cięcia

•    Cięcie po posadzeniu – należy przeprowadzić w okresie wiosennym i ogranicza się ono do usunięcia chorych, uszkodzonych pędów jak również skrócenia pędów. Pędy skracamy o jedną trzecią, chyba że są naprawdę słaba i wymagają mocniejszego cięcia. Wówczas możemy jen ściąć nawet o połowę. Już na tym etapie rozpoczynamy kształtowanie przyszłej korony drzewa. Jeżeli zakupiliśmy drzewko owocowe w formie jednego pędu, koniecznie należy je palikować, a na wiosnę ściąć pęd na wysokości około jednego metra, tak aby pobudzić roślinę do wytworzenia pędów bocznych.

•    Cięcie formujące mające na celu nadanie określonej wysokości oraz kształtu koronie. Zabieg ten wpływa nie tylko na ilość owoców, ale także na moment rozpoczęcia owocowania, które przy odpowiednim cięciu zostaje przyśpieszone. Ważne jest aby zachować przewodnik, a pędy bocznie w stosunku do przewodnia nie powinny tworzyć kąta ostrego. W tym celu należy przeginać pędy poprzez obciążanie bądź przywiązywanie za pomocą sznurka do wbitych w podłoże kołków. Cięcie formujące jest bardzo istotne dlatego należy zapoznać się z zasadami cięcia charakterystycznymi dla każdego gatunku. Cięcie formujące może trwać nawet do 6 roku, zależnie od gatunku.

•  Cięcie zachowawcze – ma na celu prześwietlanie korony poprzez usuwanie chorych, uszkodzonych, krzyżujących się pędów, wilków oraz starych pędów owoconośnych. To bardzo ważne cięcie, gwarantujące nam stałe, satysfakcjonujące plonowanie.

•  Cięcie odmładzające – mające na celu odmłodzenie drzewa. Przeprowadzane jest ono w przypadku starych, zaniedbanych drzew, których nie brakuje. Jest to zaawansowane cięcie, którego efektem będzie bardzo prześwietlona korona, pozbawiona części starych, krzyżujących się oraz zacieniających gałęzi.

Cięcie drzew

Cięcie drzew

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Elvis, Tytuł: Jak stracić noge

    Widzicie jak na pierwszym zdjęciu facet tnie drzewo? NIGDY tak nie róbcie, chyba że nie potrzebna wam już noga albo ręka. Albo jedno i drugie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: